EFI Pivovar & Hostinec

 • Ač Pivovar s Hostincem EFI není zrovna v srdci místa je snadno dostupný a pokud se tam vydáte, velice pěkně se vám odmění. Lehce rustikální charakter interiéru neznásilňuje, ale optimálně ladí s konceptem nabídky jak hlavně české kuchyně, tak piv. K tomu je třeba přičíst přesvědčivě potěšující práci personálu. Pro zpestření tu pak nabízejí překvapivě kvalitní nabídku steakového masa vyzrálého do optimálního stavu. Na talíři je potom křehké jako dort. A piva? Jedno jako druhé všechna znamenitá pečetěná umem tamního sládka.

Restaurace Beachclub Ládví

 • Na nečekaném místě uprostřed sídliště v Ďáblicích na samém okraji metropole existuje překvapivý areál Beachclub Ládví. Vedle řady možností sportovního vyžití; ať už vrcholového či rekreačního; nabízí stejně pestrou nabídku gastronomickou. Tamní restaurace pracuje v mantinelech české kuchyně, vedle ní ale připravují recepty evropských ran jistoty. Velice často otevírají prostor také pro krmě podle asijského či mezoamerického scénáře.

Ekofarma Horní Chrášťany – Lhenice

 • Po cestě klidnou zvlněnou krajinou se stády přežvykujících krav bude ekofarma v Horních Chrášťanech tím pravým cílem. Podlouhlá stavby s prosklenou verandou a chladnou, kuchyní vonící atmosférou hlavního lokálu je balzámem na duši sama o sobě. Aby ale vaše nálada byla ještě umocněna, o to se stará tamní šéfkuchař a sládek minipivovaru. Zajímavá série vlastních piv, k tomu receptury české tradiční kuchyně s chutěmi exponovanými na maximum vás naladí na růžovo. Vše pak pečetí krátká prohlídka atrakcí farmy.

Cena Czech Specials

 • V rámci akce Bidfood Expo 2022 a Kuchař roku, prestižní odborné soutěže Asociace kuchařů a cukrářů ČR, byl v rámci projektu Czech Specials dne 26.5.2022 poprvé udělen čestný titul a cena Nositel tradic české kuchyně.

Restaurace Formanka, Hotel Duo

 • Díky metru je Restaurace Formanka Hotelu DUO na pražském Střížkově snadným cílem. V rozsáhlém sídlišti nabízí překvapivě klidnou oázu k pobytu. Podpořenou navíc atraktivním designem, který spojuje dnešní modernu s prvky lidové architektury českého venkova. Naše kuchyně je ryze současná, i tradiční recepty jsou však v rámci dnešních trendů vnímavě aktualizované. Jen však tolik, aby česká stopa byla podtržena, ne však potlačena. Především u surovin populárních minimálně v rámci Evropy, například chřestu.

U Labutě

 • Přerov známý skrze produkty pivovaru Zubr se dostal i na mapu velké gastronomie republiky. A to skrze restauraci U labutě, jejíž jméno skloňují všichni mlsní. Tradiční české receptury mají takové renomé, že svíčková paní Vanderkové se dokáže po zážitku zde vlomit mezi babiččina králíka na černo a maminčinu rajskou! Připravit českou klasiku tak, že se dokáže srovnat s kuchyní té které rodiny neumí kdekdo. Šimkovi s jejich týmem U labutě však ano.

Restaurace Triton – hotel Adria

 • Jímavý antický příběh lásky vyvedený na stěnách podzemní restaurace Triton v hotelu Adria vám vezme dech. Sotva se vzpamatujete, atakuje vaše smysly mimořádná kuchyně Tomáše Horáka. Tři různá meníčka mezi kterými budete jen těžko rozhodovat jsou provázena citlivě zvolenými víny. Pokud smím radit, zvolte menu Moderní česká kuchyně. Objevíte její současnou krásu v podobě do dneška umně přetavených historických receptur a specifiku domácích surovin v jejich mimořádné souhře.

Hostinec u Vlachů

 • V klidném místě pod vrchy Českomoravské Vysočiny leží Jamné. Místo, jehož devizou je Hostinec u Vlachů. V roce 2022 slaví sto dvacet let od svého založení a když tam zavítáte, pochopíte proč. Kuchyně s nejvyšším puncem tradice, se zaměřením na regionální klasiku receptur a surovin Vysočiny. Vyberte si cokoliv a budete spokojeni, ne-li uneseni celou atmosférou Hostince. Korunovat den můžete tak, že si v Předklášteří prohlédnete uchvacující portál kostela Nanebevzetí Panny Marie v klášteře Porta Coeli.

Francouzská restaurace hotelu Alexandria Luhačovice

 • Nevelké místo s velkými možnostmi, to jsou Luhačovice. Mezi ozdravné procedury lze určitě považovat návštěvu Francouzské restaurace hotelu Alexandria. Atmosféra malebného sálu, receptury české kuchyně udivující svou jednoduchostí a skladbou i espritní výkon obsluhy. Je možné, že po návratu domů se většině z třiatřiceti tisíc každoročních návštěvníků od druhého dne začne stýskat. Jestli po vodě léčivých pramenů nevím, po nevšedních chvílích a báječných jídlech ve Francouzské restauraci docela jistě.

Usedlost pod vinohrady

 • Lednicko Valtický areál je místem, které v nás probouzí tu nejlepší náladu. Valtický zámek, lednický skleník, plavba na voru po rameni Dyje, nebo tajemná zřícenina Janova Hradu- a to zdaleka není všechno. Když navíc po procházce mezi vinohrady narazíte v Hlohovci na Usedlost pod vinohrady, bude váš prožitek katalyzován některými dobrotami z výběru CzechSpecials mezi ty zážitky, na které se nezapomíná. Který lze navíc prohloubit ochutnávkou tamních znamenitých a zatím stále ještě ne docela objevených vín.

Velikonoční hodování

 • Dnes už málokdo v Čechách dodržuje čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, po kterém se lidé konečně o Velikonocích dosyta najedli. Přesto jsou české velikonoční svátky stále svátkem plných stolů.

Restaurace Fontána

 • Přerov není kdovíjak velkým městem, o to větší nabídku však skýtají tamní kulturní i sportovní aktivity. Tomu odpovídá i úroveň místní gastronomie a pohostinství. To nabízí vstřícnou péčí o hosta Restaurace Fontána. Je příjemným cílem pro všechny, kteří se ve městě objeví jako sběratelé hodnotných životních zážitků. Podpořeni při tom právě úrovní služeb a hlavně kvalitou kuchyně hotelové restaurace Hotelu Jana získávají komplexní, vyvážený zážitek z návštěvy města. S ním silnou motivaci k návratu.

Gusto Plzenka

 • Ve druhém největším městě Česka, Brně, je restaurací, hospod i bister bezpočtu. Ovšem tradiční kuchyni, která dokáže odkrýt kouzla receptur babiček či maminek, tu pečetí Gusto Plzenka. V nitru jednoho z nejlepších hotelů, navíc nedávno vnímavě obnoveném interiéru se tak nabízí jedinečný zážitek, jakých není mnoho. A to nejen v Brně. Recepty plné chutí omračují vaše senzory a otevírají vám důvody, pro které české speciality byly a jsou hvězdami na světové scéně. Jenom jedna rada, zapomeňte pro tu chvíli na linii.

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • ....jsem poloviční Chorvat a vinařem jsem být nechtěl, aneb ing. Jiří Kopeček. První poválečný sommeliérský kurz otevřel v roce 1994. Ovšem profesní život spojený s vínem a vším okolo něho odstartoval daleko daleko dříve.

Jídelní vozy ČD Restaurant

 • Aby s vámi restaurace cestovala za cílem cesty, to umožňují jídelní nebo bistro vozy zařazené ve vybraných vlacích Českých drah. Jídla s ohledem na sezonu a regionální nabídku v oblastech, kterými ten, který spoj projíždí jsou vedle autentických chutí připravena s ohledem na snadnou úpravu, kterou umožňuje speciálně vybavená kuchyně ve voze. K tomu patří řada nápojů všeho druhu - a za okny vozu film o krásách naší země.

Restaurant Bohém

 • Restaurace Bohém nabízí v historickém domě překvapivě moderní restauraci. Nijak třeskutě, nicméně po toulkách po středověkých památkách moderna vás však přece jen donutí tázavě pozvednout obočí. Kuchyně, především ta česká vás však vrátí zpět do nálady, zformované setkáním s bohatou historií města. Touto optikou viděno je restaurace modernou jen víceméně políbena, nikoliv znásilněna. Kuchyně pak svou nabídkou tradici jen podtrhne. Samozřejmě i s dílem nepostradatelných receptur evropských.

Restaurace Černý Orel

 • Město Kroměříž s bohatou historií, má návštěvníkovi co říci i dnes. Včetně pohostinství. V restauraci Černý orel patří k ní i pivovar a čokoládovna na vás čeká široký výběr jídel s významným podílem české tradiční kuchyně. Samozřejmě můžete mít i steak ze širokého portfolia, vyhlášené rány jistoty od Středomoří. Ale takovou čočku na kyselo s klobásou a vejcem, tu jinde nenajdete. A přitom tahle prostá krmě vám o české kuchyni řekne víc než desítky prostudovaných kuchařských knih.

Restaurace Tarouca

 • V Průhonicích, oblíbeném výletním místě Pražanů, stojí Restaurace Tarouca rozhodně za povšimnutí. Už proto, že v rámci široké nabídky uchovává stále segment české tradiční kuchyně v tom nejlepším smyslu slova. Osvědčené receptury zachovávají jejich původní projev, ovšem chutě jsou intenzivnější jasně definovatelné, umně propojené. Díky tomu můžete poznat, jaké byly základy úspěchů naší kuchyně při prestižních mezinárodních vystoupeních.

Valentýn po česku

 • Svátek svatého Valentina se slavil mnoha způsoby odpradávna. V anglosaské světě jsou dnes jeho projevem předtištěné vizitky se srdíčky na psaní vzkazů, které si zamilovaní v den oslav světce posílají. Podívejme se, jak se s jídly pro Valentinskou večeři vypořádali v některých značkou Czech Specials certifikovaných podniků.

Zámek Liblice

 • V Liblicích nedaleko Mělníka vás čeká vpravdě netuctový zážitek. Úžas budící zámek vás oslní už při pohledu zvenčí. Uvnitř potom v nádherných barokních sálech prožijete večer, jakých nebývá mnoho. Okázalé prostory, šarmantní obsluhující, hlavně však kuchyně. Jak stoletá klasika, tak i současné kreace kuchaře stojí na tradičních surovinách s akcentem na jejich regionální původ. Součástí posezení jsou vína nezaměnitelného ryzího charakteru z Mělníka, Lovosic nebo Velkých Žernosek.

Kavárna a restaurace na náměstí T.G.M. v Bohumíně

 • Poklidný kout v Bohumíně, to je Kavárna a restaurace na náměstí T.G.M. Přívětivý podnik, kde se vedle atmosféry zlatých meziválečných let setkáte i s osvědčenou kuchyní slezského regionu. Vše se tu navíc děje v režii studentů oboru kuchař číšník tamní Střední školy. Takže občas narazíte na lehké rozpaky obsluhy, ta se však v mžiku vrátí do obrazu a s roztomilou váhavostí vám podá o všem zasvěcený komentář. Z jídel si nenechte ujít třeba panenku v houbovém ragú se špeclemi, ale dobré je tu vpravdě všechno.

Pod Zámkem

 • Restaurace Pod Zámkem v Průhonicích nabízí k návštěvě mnoho důvodů. Dostupná vzdálenost z metropole a řada lákadel z ní dělají oblíbený cíl výletů. Především jsou to však kreace Jana Pýchy vyšperkované tím nejlepším, co přinesla česká kuchyně minulosti i dneška. Česká jídla zde krom dalšího provázejí i spoustu konaných svateb. Na těch stále vede hovězí svíčková na smetaně s jemným karlovarským knedlíkem a brusinkami. Některý z ostatních velkých hitů českých receptur tam však najdete prakticky vždy.

Atrium Restaurant

 • Stačí zabočit z hlavní třídy do úzké Truhlářské ulice a vydat se do její hloubi. Tam v budově Hotelu Grand Majestic narazíte na restauraci Atrium. Jakkoliv je interiér designován v parametrech třetího milénia, kuchyně z velké části představuje to nejlepší z naší tradice. Přes ryby, drůbež až ke zvěřině. Kančí na šípkové omáčce patří k největším magnetům. Celou procházku zlatým fondem české kuchyně můžete zakončit rovněž tradičním jablečným závinem s ořechy a vanilkovým krémem.

Zájezdní Hostinec U Jiskrů

 • Ve Kbelnici, místě, kde se hlavní cesta dělí na tři směry vytvořil Martin Jiskra staročeskou hospodu se vším všudy. Navíc ji propojil s nově upravenou stodolou. Tak umožnili prožitek z návštěvy více hostům z řad labužníků. Dnes si jeho adresu snad každý, kdo míří na jih od metropole zařadí do itineráře své cesty. Jako se do jižních Čech odedávna míří za památkami, začalo se jezdit i za labužnickými prožitky U Jiskrů. Na další cestu vás tu potom vybaví vydatnou svačinou jako je třeba Krabice plná řízků.

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • „Pocházím z rodiny, která se věnovala celý život obchodu…“ aneb Dr. Václav Šmíd

Kulaťák

 • Když se chystáte vydat se mimo hlavní centrum metropole, nechte se zlákat Bubenčí. A tam potom restauraci Kulaťák. Její proslulost dávno překročila hranice domovské čtvrti, zprávy těch, kdo ji navštívili to jen potvrzují. Oslovující náladotvorný interiér, báječná kuchyně a vstřícný personál, který pracuje přehledem a respektem k hostu je jen jedna stránka mince. K tomu navíc se vám na talíři dostane české klasiky v tom nejpřesvědčivějším provedení. Váš prožitek navíc pečetí báječně ošetřené pivo jako křen.;

„Den pečených kaštanů“

 • Čtrnáctý prosinec byl v v roce 2015 vyhlášen webovým portálem https://holidayinsights.com/Dnem pečených kaštanů. I když se slaví hojnou konzumací této pochoutky hlavně v USA, není proč se nepřidat!

Advent provoněný vanilkou

 • V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři.  Některé přebornice pečou i více než dvacet druhů! Jaké druhy se nejčastěji objevují na mísách?

Restaurace Národní dům

 • V Podbořanském hotelu Národní dům najdete překvapivě moderní restauraci. Vedle designu budoucnosti i tankového pivního hospodářství v rámci dnešních trendů je to však hlavně kuchyně. Přepestrý výběr je vždy uchystán s jasnými pečetěmi domácí receptury. V případě, kdy si to žádá tradice i původní lety osvědčené přípravy. Navíc odtud není daleko do světově vyhlášených míst s rovněž tradičními pivovary nebo světových chmelařských center.

Sou100

 • Jakkoliv starý Žižkov a s ním jeho restaurace mizí, není to konec téhle charizmatické čtvrti. Do jejího nového vzhledu zapadají podniky nové, jako je Sou100. V oslovujícím interiéru budoucnosti se daří zachovat rodinné stříbro české kuchyně, ale nejen to. Díky vnímavé obsluze i specifické náladě pražského Žižkova se zde usadila i nenapodobitelná atmosféra, která vždy byla doménou téhle čtvrti. Pokud budou růst podobné restaurace jako je Sou100 se znamenitou kuchyní i stejně znamenitou náladou, zůstane tu i nadále.

28.11. | Hotel Dvořák Tábor - Restaurant La Cave

 • Tábor je mystickým městem. K bohatství dějinných událostí a spoustě památek se jako rovnocenný partner řadí i gastronomie. Z jídel doporučovaných značkou Czech Specials vytváří šéfkuchař v restauraci La Cave hotelu Dvořák odvážné, stále však populárnější současné kreace klasických českých receptur. Abyste tedy poznali komplexní dopad z návštěvy historického místa ve všech jeho aspektech, nemůžete La Cave z itineráře míst, jež chcete navštívit vynechat.

Restaurant Bohemia - Wellness Hotel Step

 • Najít restauraci s nabídkou české kuchyně v tom nejlepším provedení můžete i mimo samotné centrum. Například Restaurace Bohemia Wellness Hotelu Step na stráni nad Balabenkou v Libni takovým místem jistě je. Moderní stavba s restaurací podle novodobých představ o české hospodě, kde je výběr i kvalita české gastronomie puncovaná certifikací Czech Specials na žádoucí výši. Navíc můžete spatřit i jiné části metropole, a nad jídlem uchystaným s umem a péčí se přesvědčit o kouzlu našich receptur.

Restaurace Hotelu Sýkora

 • V dávné historii sem zajížděla česká knížata a králové a na hradě Křivoklát probíhaly obžerné hody. Když mnohem později objevili kraj turisté, vyrostl zde Hotel Sýkora a stal se jejich baštou. Pro kvality služeb a věhlas svého jména přežil všechny neblahé události a cílem návštěvníků je dodnes. Širokou pestrou nabídkou, domáckým charakterem kuchyně i přístupu k hostům. Také proto, že ač s koncem sezóny návštěvníků ubyde a Hrad na většinu dnů osiří, u Sýkorů mají otevřeno celoročně.

Husa uctívaná i potrestaná

 • Listopad je nejen měsícem nových vín, ale hlavně, a to od pradávna, i měsícem husích pečínek. Všem národům, které si pečenou husu oblíbily, je společné jedno magické období, a sice první polovina listopadu. V té době je huse prokazován poslední hold prostřednictvím pekáče. Pro volbu jednoho a téhož data jsou tři důvody: kulinářský, mytologický a legendární.

Zlatá Hvězda

 • Malebné město Litomyšl se může pochlubit krom řady historických památek i znamenitou gastronomií. A sice v útulné restauraci hotelu Zlatá Hvězda. Mimochodem i proto, že zde žila autorka jedné z našich prvních kuchařských knih Magdalena Dobromila Rettigová. Kuchaři ve Hvězdě pracují jak s krajovými recepturami, tak pokud možno i surovinami. Když si poručíte cokoliv z nabídky, po prvních soustech se vám možná zazdá jakoby z dáli pianissimo zněly melodie některé z oper zdejšího rodáka Bedřicha Smetany.

Villa Patriot

 • Na vyvýšeném svahu nad centrem Mariánských Lázní sídlí honosná Villa Patriot, která ukrývá ve svém nitru podmaňující restauraci téhož jména. Její úroveň je k co do designu prostoru, péče personálu a v neposlední řadě umu kuchařova zárukou silného prožitku. Když navíc počasí umožní posezení na vnější terase, dostává se vám jedinečného bonusu, pohledu na rozlehlý park. Zvlášť na podzim, když se koruny stromů odějí do všech odstínů zlaté.

Restaurace, pizza a penzion

 • V Jinočanech jste z konečné metra ve Zličíně za pár chvil. Na příjemný zážitek zde připraví už pohled na okolní útěšlivou krajinu s vyhlášenými farmami. Ty jsou zdrojem čistých surovin pro restauraci Mlýnský domov. To, s jakou péčí je šéfkuchař připraví je potom pozvánkou k návštěvě, kterou nelze oslyšet. Hitem tu jsou tematické dny zaměřené na tu či onu surovinu. Tehdy však bývá hospoda i zahrada k prasknutí plná, je třeba si vždy rezervovat místo.

Statek 1738

 • Poklid krajiny v okolí Dušník nad Vltavou, kde leží Areál Statek 1738 s vyhlášenou restaurací je také lékem na duši. Vedle jídla vás dostane i ráz tamní krajiny. Zlaté plochy nepodmítnutých polí střídají očesané konstrukce chmelnic. To všechno uhlídáte hned za branou areálu. Když se pokocháte, zbývá už jen vrátit se na dezert a kávu na terase. Den je tak rámován veskrze pohodovým zážitkem, který vám vydrží hodně dlouho.

Pivovar Řevnice

 • Nedaleko metropole ve vyhledávané výletní oblasti Pražáků, Řevnicích, se zrodil lákající gastronomický subjekt. Minipivovar s restaurací. Elegantní tamní piva; třeba lehká citrusovo chmelová Šestka; dokonale zaženou žízeň. Navíc po první sklenici mámivě svádějí k dalšímu pití. Široký sortiment tradičních českých receptur je zkombinován z hity; na bázi cizokrajných kuchyní. Třeba květákovým kari s kokosovým mlékem, mrkví a cibulí, jasmínovou rýží a koriandrem. Svou roli odvádí i dobový náladotvorný interiér.

Restaurace Sezóna Horní Počernice

 • Dost daleko od ruchem kypícího centra velkoměsta, ovšem městskou dopravou snadno dosažitelné leží Horní Počernice. V nich pak restaurace Sezóna. Potkávají se v ní dějiny se současností, hlavně však na vás čeká příjemné prostředí a hlavně pestrá nabídka tamní kuchyně. Ať si vyberete cokoliv z mezinárodní kuchyně, budete spokojeni.

„Dílem šlo i o dárek mým dcerám“, aneb Martin Hoffmeister

 • Dvůr Hoffmeister, dnes vyhlášené místo kulinarie a také agrární turistiky, nebyl původně myšlen jako zástupný projekt stejnojmenného hotelu, naopak.

U Klimešů

 • Restaurace U Klimešů v obci Vestec je příkladem optimálního přístupu majitelů. V roce 2022 oslaví sto třicet let existence a díky zdařilé rekonstrukci je tu stejným dílem zastoupena jak její historie, tak obraz současných trendů v poptávce hostů. Znamenitá kuchyně k tomu všemu totiž významně přispívá jak skladbou lístků, tak provedením nabízených krmí. Pro to všechno se podnik stal pravidelnou zastávkou mlsných. Pověsti o kvalitách této restaurace se totiž šíří rychle.

Gate

 • V atraktivním prostředí pozitivně provokující restaurační moderny karlínské restaurace Gate narazíte na početnou skupinu nejtradičnějších receptur české kuchyně. Provokací je myšlen fakt, že skladbou barev, členěním prostoru na denní a večerní restauraci vás prostor pár minut po vstupu zbaví jakékoliv nenálady a v kombinaci s jídlem připraví na veskrze příjemný prožitek. 

První myčku nádobí vymyslela před 135 lety žena

 • Všichni, kteří ve svém dětství museli mýt ve dřezu nádobí po rodinném obědě nebo blahořečí tomu, kdo vymyslel myčku na nádobí. Správně tušíte, že to byla žena.

Kuchyně, která vás nadzvedne aneb pohlednice z Hotelu Lomnice

 • Půvabná hrázděná stavba hotelu s vyvýšenou letní terasou, která vévodí jakémusi malému náměstíčku, má jakousi zvláštní přitažlivost. Nedá vám, abyste nevstoupili, alespoň na kukačku. Jakmile to uděláte, neodoláte.

Tři století na scéně aneb pohlednice z Grandhotelu Pupp

 • Není snad nikoho, kdo by neznal jméno legendy mezi hotely v Česku. Je však dost těch, kteří jej dosud nenavštívili. Teď je nejvyšší čas to napravit.

Černá kráska

 • Ostružiny patří do české kuchyně od dávných dob. Kromě konzumace v čerstvém stavu se využívají pro přípravu zavařenin, kompotů, džemů, šťáv, sirupů, lze z nich vyrábět ovocná vína, likéry a výborné pálenky. Ostružiny, čerstvé, nebo v podobě pyré najdeme v dezertech, kde se dobře snoubí s čokoládou. V moučnících i ve sladkých jídlech, jako jsou ovocné knedlíky. Ostružiny jsou i vynikající přílohou ke zvěřině a k uzenému masu. 

Zdejší kuchyně, Hotel Zlatá Hvězda Třeboň

 • Přebohatá pokladnice historie, městská památková rezervace, centrum lázeňství, ojedinělá ptačí oblast, jedinečná přírodní pánev s řadou rybníků… a ještě mnohem víc. To všechno je Třeboňsko, to všechno sem láká tisíce turistů ze všech koutů světa.

Chléb náš ve zdejší

 • Chuť chleba máme určitě uloženou v našich genech, vždyť chléb je po tisíciletí jednou ze základních složek naší potravy. Chléb je také to, co nám kromě našeho piva většinou chybí na dovolené v zahraničí, a po čem se vždy stýskalo lidem v emigraci.  Pro dobrý žitný nebo pšeničný bochník, který má po rozříznutí šedou barvu a jeho střídka by měla být vlhká a plná malých ok, se nejednou jezdí k dobrému pekaři i mnoho kilometrů. 

Drink v osmnáctém patře aneb pohlednice z Horizontu

 • Emoce, které provázely stavbu hotelu v Peci pod Sněžkou před více než čtyřiceti lety už dávno vychladly. Dnes je výšková budova Hotelu Horizont majákem vysoké kvality pohostinských služeb ve vyhlášeném centru nejvyššího českého pohoří.

Spokojenost mlsných v Bedřichově aneb pohlednice z Krkonoš

 • Pokud ve Špindlerově Mlýně hledáte poklidnou restauraci se trochou starosvětské noblesy a narazíte na hotelu Start, našli jste ji. Přívětivá polosamota na návrší připomíná doby, kdy romantika byla králem. Hotelová restaurace Epicure byla cílem pravověrných labužníků. Což nejspíš platí i dnes.

6.8. | Česká tradice Na Pekárně

 • Když svou restauraci v září 2011 otevíral, neúspěchu se nebál. Ale nečekal patrně ani to, že od prvních dnů bude mít stále plný dům. Nejprve postavil kuchyni a vybavil prostory lokálu. Jednoduše, ve starosvětském stylu vesnických hospod s červenobílými ubrusy a prostým mobiliářem. Hned potom zrestauroval a do provozu uvedl velkou pec v nitru domu a tím puncoval jeho původní poslání. Pokud vás napadlo – a věřím, že ano – jméno Václava Friče a restaurace Na Pekárně v Čakovičkách, trefili jste se.

Chvála paní Brabcové aneb pohlednice od Pinkasů

 • Kdo tu restauraci nenavštívil, nebyl v Praze! I tak by se dal interpretovat věhlas Pinkasů. Podnik, který první plzeňské pivo načepoval roku 1843 a od té doby je má na čepu nepřetržitě. Stejně proslavena je restaurace i díky své znamenité kuchyni.

Mystika Máchova kraje aneb pohlednice od Jezera

 • Poetický i zlopověstný. Takový umí být kraj okolo Máchova jezera. Z jedné strany strážen pilířem naší historie hradem Bezděz, z druhé ozdoben úžas budící televizní věží a Ještědu. Ať se procházíte po písku pláží, plujete lodí po jezeře – které je vlastně rybníkem – rybaříte nebo si dopřáváte cyklistické etapy po okolí, pravděpodobně skončíte vždy stejně. V hotelu Port přímo na břehu jezera.

Na návštěvě u radních aneb pohlednice z Liberce

 • V podzemí liberecké radnice existovala hospoda už před koncem XIX. věku. Dnes tam znovu funguje restaurace, Radniční sklípek.

Kuchařské časopisy slaví

 • Odborný časopis pro kuchaře Minutka, oficiální časopis Asociace kuchařů a cukrářů ČR, v tomto roce oslaví 30 let existence. Jaká je historie tohoto časopisu, měl vůbec na co navazovat?

Pohlednice z Václavského náměstí aneb Yalta Craft Bistro

 • V srdci metropole uprostřed na Václavském náměstí vznikl jeden z nejdiskutovanějších konceptů doby. V prestižním Jalta Boutique Hotelu, kdysi opoře nadstandardní gastronomie se objevilo – bistro.

Vítáme novou certifikovanou restauraci

 • Další nově certifikovanou restaurací Czech Specials je Národní dům v Podbořanech, v Ústeckém kraji.

Letní pohlednice z certifikovaných restaurací

 • České pohostinství stojí před velkým úkolem. Na prahu letní turistické sezóny všemi silami zabojovat o přízeň hostů a jejich navrácení se zpět. Do těchto aktivit se zapojil i projekt Czech Specials. Pro lepší orientaci v současné situaci se jeho správci rozhodli začít pravidelně zveřejňovat „pohlednici“ z některé z certifikovaných restaurací toho kterého regionu, které jsou přesvědčivými reprezentanty značky Czech Specials.

Česká kuchyně na EXPU v Dubaji

 • O rok posunuté EXPO 2020 v Dubaji proběhne v termínu od 1. října 2021 do 31. března 2022. Výstavy se zúčastní i Česká republika. Hlavním „tahákem“ pro návštěvníky našeho pavilonu bude určitě systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie, ale nebude chybět ani česká restaurace.

Zavinuté dobroty

 • Objeví-li se na jídelním lístku jakýkoliv závitek, určitě počtem objednávek předčí ty ostatní. Nejznámější je u nás bezpochyby španělský ptáček, po jehož původu, a hlavně názvu, se stále pátrá.

Vítáme novou certifikovanou restauraci

 • Jsme rádi, že můžeme přivítat dalšího držitele certifikátu Czech Specials, který osvědčuje, že v certifikovaném podniku dobře vaří česká jídla a celkově poskytují kvalitní služby - Restaurace Hodovna hradu Vildštejn. 

Jahody patří do knedlíků

 • První písemná zmínka o ovocných knedlících pochází ze 17.století, mluví se o nich jako o sladkých koulích, jsou však zobrazeny i na mnohem starší fresce zvané Die Knödelesserin,  v Tyrolsku na hradě Hocheppan.

4.6. | Oblíbený životabudič

 • Ano, je řeč o kávě, které se na celém světě vypije přes dvě miliardy šálků denně. V České republice každý z nás vypije průměrně 51 káv za měsíc, což dohromady dělá až 5 kilogramů kávy ročně. Pijeme ji hlavně po ránu, a jsou i tací, kteří zvládnou 15 šálků za den.

25.5. | První zeleň na talíři

 • Obyčejný hlávkový salát je pro mnohé už jen vzpomínkou na obědy u babičky. Žlutá srdíčka polítá sladkokyselou zálivkou nebo kysaným mlékem, jako nezbytný doplněk ke knedlíkům s vejci nebo k šunkoflekům. 

Sladká kouzla lásky

 • Blíží se čas, kdy se koná mnoho svateb, a to se samozřejmě i více peče. Koláče a koláčky, moravské „vdolky“ jsou kulaté, v Čechách se častěji koláčky podobají šátečkům.

Gastronomické zásluhy Napoleona Bonaparte

 • „Armáda bojuje podle toho, jak má plný žaludek“ to jsou slova Napoleona Bonaparte, který zemřel právě před 200 lety (5.5. 1821), a je pravda, že udělal vše proto, aby jeho vojsko mělo kvalitní stravu.

Jaro v české kuchyni

 • Po zimě tíhne každý k lehčím a zdravějším jídlům, zvláště, když se začíná na pultech i na zahradách objevovat první jarní zelenina.

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • Doma se vždy jídávalo znamenitě..., aneb Martin Hoffmeister. Co se musí stát, aby muž s více než slibně rozjetou kariérou režiséra Krátkého filmu zčistajasna změnil obor činnosti, navíc na tomu původnímu hodně vzdálený? Navíc mimořádně úspěšně.

Medvědí síla

 • Jeho latinské jméno je Allium ursinum, říká se mu divoký česnek nebo medvědí česnek. Proč právě medvědí? Někde se píše, že pro jeho sílu, ale pravdou je, že se jím po probuzení ze zimního spánku medvědi rádi krmí, a tak pročišťují svá zlenivělá střeva. I když by se mohlo zdát, že je medvědí česnek pomíjivým módním hitem, opak je pravdou.

Velikonoční pečení

 • Velikonoční svátky v české kuchyni vždy byly a dodnes i jsou plné domácího vaření a pečení. Dodržují se zvyky i dávné tradice, i když mladší generace už možná ani neví s čím ten který zvyk vlastně souvisí.

Ohnout nebo zlomit

 • Známe je, líbí se nám a je po nich dodnes velká sháňka, i když jejich cena není nízká. Na židlích "thonetkách" sedíme v českých hospůdkách i kavárnách, na typicky zohýbaný věšák si zase věšíme kabáty. Židle značky Thonet letos oslaví 180 let a zároveň si připomínáme 150 let od úmrtí jejího stvořitele.

Půst i odříkání

 • Nacházíme se nyní v postním období, které bude trvat až do Velikonoc. Půsty v podobě omezování konzumace určitého jídla, nápojů, ale i třeba zábavy či tělesných rozkoší znají všechna náboženství, ale svůj prapůvod mají v starodávných pohanských rituálech.

Filozof chutí

 • Víte, kdo je autorem těchto známých aforismů? „Objevení nového pokrmu je větším přínosem pro lidstvo než objevení nové hvězdy.“  "Řekni mi, co jíš, já ti řeknu, kdo jsi.“  „U stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíme.“ Byl to Jean-Anthelme Brillat Savarin, a dnes si připomínáme 195.výročí jeho úmrtí.

Trochu jiná lilie

 • Není tak krásná jako ona květina, ale je hlavním pilířem všech známých kuchyní. Cibule (Allium cepa) patří totiž do rodiny lilií a je vlastně sestřenicí česneku, pórku a pažitky. Latinský název cepa je odvozen od slova cibus, pokrm. 

Je libo sklenku likéru?

 • Tato věta zaznívá ve většině filmů pro pamětníky, bohužel ji velmi zřídka zaslechneme z úst obsluhujících v českých restauracích a na nápojových lístcích má v této kategorii své neotřesitelné místo pouze Becherovka.

Tříkrálové pečení

 • Svátek Tří králů, který připadá na 6.ledna býval vždy stejně oslavován, jako Štědrý den, i když tímto datem vánoční čas končí. V ten den chodili po domech chlapci oblečení jako tři mudrci z Východu, zpívali náboženské písně a dostávali za to koledu většinou v podobě malých koláčů.

PF 2021

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • "...byl jsem posledním učněm u Karla Myšáka", aneb Rudolf Linka

Od calty po vánočku

 • Nadešel čas pro pečení vánoček, co zajímavého o ní víme? Pletenice, pleténka, húska, calta, štědrovka či štědrovnice. Tolik názvů má čeština pro vánočku, která byla součástí vánočního menu již ve 14. století, ale tehdy ji pekli ve svých chlebových pecích jen pekařští mistři.

Sil jsem proso na souvrati ...

 • nebudu ho žíti … zpívá se v jedné národní písničce. Bohužel dnešní děti asi nevědí co je to proso, natož souvrať. Ti starší z nás však určitě vědí, že loupaná zrna prosa jsou vynikající jáhly. 

Vítáme novou certifikovanou restauraci

 • Certifikaci Czech Specials získal penzion a restaurace Avalanche ze Špičáku na Šumavě.

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • „Nikdy jsem nechtěl být za outsidera“, aneb Alexander Mikšovic

Martinská husa trochu jinak

 • Svatomartinské husy už pomalu voní na pekáči, proto jsme se podívali do starých českých kuchařek, co se kromě klasických příloh, jako je knedlík a dušené zelí k pečené huse podávalo.

Vítáme nově certifikovanou restauraci

 • Těsně před uzavřením restaurací se stihla úspěšně certifikovat do projektu Czech Specials nově otevřená restaurace Craft Bistro Yalta v Praze na Václavském náměstí.

Kořením proti virózám?

 • O imunitě se dnes mluví každý den. Každý se o ní zajímá, chce ji posilovat a pokud ji nemá, tak znovu získat. Málokdo ví, že nám k ní mohou dopomoci i některé známé druhy koření a bylinek.

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • Jeho život byl od samého počátku jedním velkým, krásným dobrodružstvím. Narodil se v Budapešti, velkou část dětství prožil na Slovensku v Levicích. Potom přišel náhlý skok na samý západ republiky, do Karlových Varů. Tam vlastně kariéra Julia Dubovského jako kuchaře začala.

Ovoce milované malíři

 • Někdo sice tvrdí, že nejlepší využití hrušky je převést ji do kapalného stavu - do podoby oblíbené hruškovice, ale v české kuchyni má hruška své dávné a důležité místo.

Staročeská super potravina

 • Dřín obecný je vysoký, divoce rostoucí keř, který kvete ještě za mrazu a jehož plodem jsou malé, tmavě červené peckovice, dřínky.

Oranžové září

 • Oranžová barva dýně, která právě v září dozrává a začíná tak její dlouhá sezona, nám jasně signalizuje přítomnost karotenů, mimo to obsahuje velké množství vitamínu A, E, C a komplexní řadu vitamínů B. Z minerálních látek je zde hlavně vápník a hořčík a nesmíme zapomenout na tělu prospěšnou vlákninu.

Výjimečný úspěch české gastronomie Expo Ósaka 1970

 • 13. září uplyne 50 let od ukončení světové výstavy Expo 1970 v Ósace. Rozkládalo se na ploše 330 ha na pahorcích Senri mezi Ósakou a Kjótem. Expa se zúčastnilo 78 zemí, kromě nás se ze socialistických zemí zúčastnil Sovětský svaz, Bulharsko, Polsko a Kuba.

25.8. | Nastává čas jablek

 • Jablko má v české kuchyni svoje pevné místo. Již začátkem léta nám babičky dělaly rychlé kompoty z letních, takzvaných skleněných jablek. Nakrájená jablka i se slupkou se povařila s cukrem, skořicí, hřebíčkem a badyánem a ještě vlažný kompot šel okamžitě na stůl a určitě nic nezbylo na druhý den. Dušená jablka se dávala jako vynikající příloha k pečenému i uzenému masu, samozřejmě nelze zapomenout na závin, nebo jablečný koláč s hrozinkami a skořicí.

Praktický odborný seminář pro kuchaře

 • V rámci projektu Czech Specials se snažíme zachovat kulinářské dědictví našich předků, gastronomickou identitu našich regionů a přenést vše do dnešní, moderní doby. Tentokráte se zaměříme regionální speciality ve středních Čechách a Praze. Inspirujeme se v tradiční měšťanské i venkovské kuchyni.

Zelená vitamínová bomba

 • Právě tak je nazýván zelený hrášek, jehož sezona právě vrcholí.

Vítáme další dvě nově certifikované restaurace

 • Tentokráte jsou obě restaurace z Prahy - restaurace Sezona ve Chvalské tvrzi na Praze 9 a restaurace Parnas na Praze 1.

Bublanina díky Lucullovi

 • Byl to právě tento významný vojevůdce, politik i pořadatel honosných hodů, kdo kolem roku 60 př.n.l. nechal z Asie do Evropy přivézt první stromky třešní, které pak pěstoval ve svých zahradách.

30.6. | Vítáme nově certifikované restaurace

 • Jsme rádi, že se vše v gastronomii pomalu vrací do normálních kolejí a můžeme proto oznámit hned tři další certifikované restaurace Czech Specials.

22.6. | Svatojánská jídla

 • Svatý Jan je jeden z mála světců, kdy se jeho svátek slaví v den jeho narození, 24. června. Je patronem nejen vinařů, bednářů, hospodských, ale i tanečníků a zpěváků.

16.6. | Ochutnejte Česko aneb kam na české speciality?

 • Naše certifikované restaurace jsou již zase otevřené a na jejich jídelních lístcích nechybí zajímavé tradiční i moderně pojaté speciality české kuchyně.

2.6. | Základ kuchyně i afrodisiakum

 • Jednou z prvních rychlených zelenin na trhu je mrkev, která nás vlastně provází celým životem. Je to právě dušená mrkev, která nám je podána jako první jídlo po mateřském mléku, neobejdou se bez ní dobré polévky ani většina omáček.

18.5. | Žlutý zázrak

 • Je čas žlutě kvetoucích polí, ale kromě kontraverzní řepky na polích roste i velmi důležitá plodina - hořčice. Pozoruhodné je, že Česká republika je osmým největším pěstitelem hořčice na světě, většina sklizených semen se vyváží, zejména do Německa.

Přechodné snížení ceny certifikace Czech Specials

 • Náš projekt Czech Special podporuje restaurace, které dobře vaří českou kuchyni a je zároveň certifikační značkou, stvrzující, že jsou v takto označeném podniku poskytovány kvalitní služby. Nyní byl v rámci podpory české gastronomie snížen certifikační poplatek.

Zapomenutá bylinka s vůní česneku

 • Zatímco módní medvědí česnek se už zatahuje zpátky do svých cibulek, všude v lesích a na loukách kolem nás roste jiná, chuťově skoro stejně zajímavá bylinka, česnáček lékařský.

Čarodějná pochoutka

 • I když letošní Čarodějnice proběhnou možná pouze v rodinném kruhu, určitě při nich nebude chybět oblíbené opékání špekáčků.

Česká farmářská rajčata

 • Díky tuzemským farmářům sdruženým pod značko Čerstvě utrženo se nemusíme obávat výpadku dodávky čerstvých rajčat z Itálie nebo Španělska.

Chřest tak trochu jinak

 • Ze země již vykukují hlavičky jemné zeleninové lahůdky, chřestu. Lidstvo ho zná už přes 2500 let.

Tradiční specialita s otazníky

 • Říká se ji velikonoční hlavička, a málokdo ví proč. Jedni tvrdí, že podle toho, že se do tohoto jídla obíralo maso z vařené telecí hlavy.

K jaru patří jehněčí

 • Na jaře, a to nejen o velikonočních svátcích, patří na stůl maso mláďat. Kromě telecího masa, jemných kukuřičných kuřátek nebo masa králičího je to určitě maso kůzlečí a jehněčí.

Česká kuchyně byla a bude a určitě spolu s námi přežije i korona vir

 • Proto vás s ní chceme znovu pravidelně seznamovat, a to i v této pro všechny velmi těžké a nejisté době.

Kysané zelí - starodávný virobijec

 • Kysané zelí, které naše prababičky nazývaly „všelékem“ sice viry, které nás v současnosti ohrožují přímo nezabije, ale pokud ho budeme pravidelně jíst, výborně připraví naše tělo na boj s nimi.

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • "Vinařem jsem možná ani být nechtěl...", aneb Pavel Vajčner

Kondrfále na talíři

 • Dnes je Popeleční středa, končí doba masopustních veselic a zabijaček, dnešním dnem začíná čtyřicetidenní postní období, které končí až o velikonoční neděli.

Kuchařská olympiáda se blíží

 • Nejen sportovci, ale i kuchaři mají svoji olympiádu. Po čtyřech letech se bude konat již 25. ročník IKA právě letos, a to ve Stuttgartu, 14. - 19.2. 2020 v rámci odborného veletrhu Intergastra.

Morek

 • Morek je vlastně kostní dřeň, která zvíře vyživuje. Obsahuje přibližně 97 % tuků. Z nich i tzv. alkyglyceroly, které podporují imunitu, dále obsahuje železo, fosfor, vitamíny A a K2. Je i bohatým zdrojem vápníku, křemíku, hořčíku a síry.

GRAND RESTAURANT FESTIVAL

 • IX. GRAND RESTAURANT FESTIVAL úspěšně odstartoval

Zimní polévky pro zahřátí

 • Jestli něčím česká tradiční kuchyně doopravdy oplývá, pak jsou to určitě dobré polévky. Zimní období je pro hustou a vydatnou polévku tím nejlepším.

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • "Byl jsem tvrdý, ale ne zlý...", aneb Zdeněk Hanzík

Vítáme nově certifikované restaurace

 • V letošním roce do řad certifikovaných restaurací ještě přibyly restaurace Sous100 z Prahy Žižkova a restaurace Statek Bernard z Královského Poříčí v Západních Čechách.

Zmizelé sváteční předkrmy

 • Sváteční dny znamenají i bohaté sváteční menu, ve kterém by samozřejmě neměl chybět předkrm. Jaký předkrm je ale vyloženě tradiční pro český, vánoční stůl?

Sváteční kuchyně v našich certifikovaných restauracích

 • Vánoční čas je obdobím společných schůzek s rodinou a přáteli, u kterých samozřejmě nesmí chybět ani dobré jídlo.

Bílá klobása místo kapra?

 • Má více jmen, bílá, vinná i smetanová, někde jí nazývají i točenice. Každý řezník má svůj recept, dělá se z telecího, hovězího i vepřového masa, přidávají se ve smetaně namočené rohlíky, a nebo méně či více vína.

Postní hříchy

 • Zimní a vánoční čas není jen o jídle, je potřeba se i zahřát nějakým dobrým horkým nápojem.

Učíme se vařit regionální kuchyni

 • Jak se moderně uvaří a zajímavě prezentují hostům tradiční regionální jídla, jako je například jemná selská bramboračka, dlouze pečený bůček s ovocem a černým jeřábem pod krásným názvem „Slezské království nebeské“ nebo třeba hovězí jazyk s perníkovou omáčkou s bramborovými zelníky?

Pozvání na seminář o regionální kuchyni Severní Moravy a Slezka

 • Jste certifikovaná restaurace, nebo o certifikaci do projektu Czech Specials uvažujete. Právě pro vás je určen praktický odborný seminář na téma - Tradiční regionální kuchyně v 21. století - region Severní Morava a Slezsko

Husa uctívaná i potrestaná

 • Listopad je nejen měsícem nových vín, ale hlavně, a to od pradávna, i měsícem husích pečínek. Všem národům, které si pečenou husu oblíbily, je společné jedno magické období, a sice první polovina listopadu.

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • "Práce jsem se nikdy nebál!", aneb Ivan Chramosil

Novinky z nabídky našich certifikovaných restaurací

 • Podzim bude plný zajímavých gastronomických akcí.

Svátek a svíčková

 • Blíží se náš státní svátek a ten se vždy pojí se sváteční kuchyní, u nás do ní určitě patří i oblíbená svíčková na smetaně.

Pozvánka na praktický odborný seminář pro kuchaře

 • Tradiční regionální kuchyně v 21. století - region Severní Morava

Czech Specials na veletrhu For Gastro&Hotel 2019

 • Czech Specials obohatí i odborný program veletrhu. V rámci programu GastroTour proběhne v sobotu 12.10. 2019 od 11.00 v Hale 5 sektor 5A diskuzní stůl na téma: Je česká kuchyně sexy?

Vítáme nově certifikované restaurace

 • Novými držiteli certifikátu Czech Specials, který osvědčuje, že v dané restauraci jsou poskytovány kvalitní služby a české pokrmy jsou podávány v odpovídající kvalitě se staly: zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle, Grand restaurant hotelu Pupp, restaurace Bohemia hotelu Step, restaurace hotelu Sýkora, restaurace pensionu Kovárna a restaurace pensionu Staré časy.

20.9. | Třeboňský kapr slaví

 • Letos slaví Třeboňský kapr významné výročí, obrazová ochranná známka byla v někdejším Československu zaregistrována v roce 1939.

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • Život na plný plyn aneb Josef Vladař

31.7. | Milovaný i nemilovaný kopr

 • Kopr je silně aromatická bylina a stejně jako koriandr má svoje velké příznivce i absolutní odmítače. Češi mají jako svoji specialitu koprovou omáčku, s hovězím masem nebo s vařenými vejci a samozřejmě kulajdu, koprový květ také nesmí chybět v nakládaných okurkách.

Ženy inspirací pro kuchaře - Broskev Melba

 • Dávní šéfkuchaři měli určitě větší smysl pro okázalost a dokázali dělat velká gesta.  Svým slavným hostům, idolům, věnovali tu pudink, tu zajímavý dezert. Nejvíce takových lahůdek však věnovali ženám.

Papiňák slaví 340 let

 • Tlakový hrnec, zvaný „papiňák“ nesměl chybět v žádné české domácnosti. Vařily v něm naše maminky a babičky, od hovězí polévky, přes uzené maso po čočku, díky které se někdy stal i zbraní hromadného ničení, pokud se ucpala pojistka a hrnec vystřelil svůj obsah na stěny zrovna vymalované kuchyně.  Kdo tento hrnec vymyslel?

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • "Někdo tu dělat musel..." aneb Václav Košnář

Mangold

 • Víte, které zelenině říkaly naše babičky cvikla, což je původní výraz pro řepu? Mangoldu, a nebyly daleko pravdě. I když mangold nevytváří výraznou bulvu, je doopravdy blízký příbuzný řepy červené i cukrové. V některých starých českých recepturách se mangold skrývá i pod názvem římské zelí.

28.6. | Pestrá letní řeka limonád

 • Ač se limonády a jejich předchůdkyně pily celoročně, jejich doménou je léto. Tehdy se vždy spotřeba zvýší v řádech desítek bodů.

Rudá kráska

 • Už je tady čas rudých a šťavnatých jahod, které u nás spolu s jablky patří k nejoblíbenějším ovocným druhům.

Osobnosti české gastronomie včera a dnes

 • "Nikdy jsem se nenudil!" aneb Ivan Chadima

Jak jsme na tom s knedlíky?

 • V rámci několika akcí jsme si udělali malý průzkum, jehož cílem bylo zjistit, který druh knedlíků je u nás nejoblíbenější.

Vítáme nově certifikované restaurace

 • Gratulujeme nově certifikovaným restauracím k získání certifikátu Czech Specials: U Pinkasů v Praze, Zdejší kuchyně hotelu Zlatá hvězda v Třeboni, restaurace hotelu Relax centrum Kolštejn v Branné, restaurace pensionu Mlýnský domov v Jinočanech a restaurace Na Pekárně v Čakovičkách.

Jaro v české kuchyni

 • Po zimě tíhne každý k lehčím a zdravějším jídlům, zvláště, když se začíná na pultech i na zahradách objevovat první jarní zelenina.

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Karel Pinka - půl života ve fraku

Jarní cibulka - chřest chudých

 • Výbornou zeleninou, kterou hojně používá česká kuchyně, je samozřejmě cibule. Dnes se ale zaměříme na její jarní verzi - zelenou naťovou cibulku. Ta nesměla nikdy chybět na namazaném chlebu se sádlem nebo máslem, v polévkách nebo v uvařených bramborách.

4.4. | Vítáme nově certifikované restaurace

 • V březnu byly certifikovány tyto restaurace: U Labutě v Přerově, Albero ve Valticích, Motorest Naháč v Choceradech, POUR Restaurant Kulaťák v Praze, restaurace Triton hotelu Adria v Praze a restaurace hotelu  Alexandria v Luhačovicích. Gratulujeme!

29.3. | Ochutnejte velikonoční speciality

 • Velikonoce se blíží a s nimi přicházejí nejen tradiční zvyky, ale i tradiční velikonoční jídla. Ale jaká jídla to vlastně jsou? Co bychom měli jíst o Velikonocích, a kde tyto lahůdky ochutnat? Nechte se provést velikonoční nabídkou některých restaurací certifikovaných v projektu Czech Specials.

Libeček

 • Jednou z nejoblíbenějších bylinek ve staročeské kuchyni i v domácí lékárně byl, a dosud určitě je, libeček. Slunce ho již začíná vytahovat ze země, proto se s ním pojďme blíže seznámit.

Porcelán „s cibulkami“ slaví

 • Porcelán s modrým dekorem,  zvaný cibulák, který se ve světě, i v mnoha českých domácnostech,  používá již 280 let, má  své příznivce i odpůrce.

8.3. | Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Není mnoho osobností, u kterých stačí zmínit pouze jejich jméno. Další informace jsou u nich totiž zhola zbytečné, naskočí automaticky. Jednou z nich je dlouholetý šéfkuchař hotelu Alcron Jiří Petrák.

4.3. | Nové menu na palubách vlaků ČD

 • Společnost JLV, nositelka certifikátu Czech Specials, letos slaví již 60. výročí. Pro rok 2019 připravila ve spolupráci s Asociací kuchařů a cukrářů ČR (AKC ČR) pořádnou jízdu – sezónní nabídky letos sestavil úspěšný Juniorský národní tým AKC ČR.

1.3. | Jaro na talíři

 • Jaro se kvapem blíží, slunce začalo prohřívat stráně a za chvíli začnou ze země vylézat první jarní bylinky.

26.2. | Vítáme nově certifikované restaurace

 • Novými držiteli certifikátu se staly restaurace  Pyramida v Zábřehu, restaurace U Kašpara v Lovosicích, restaurace hotelu Srní na Šumavě, Zlatý Lev a Radniční sklípek v Liberci, Lovecká chata Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou, restaurace La Cave hotelu Dvořák v Táboře, restaurace Gate a Malešický Mikropivovar v Praze.

Masopustní smažení

 • Masopust je období smažených sladkých jídel. Víte však, na čem, kromě sádla, smažily naše praprababičky koblihy a boží milosti?

31.1. | Objevte hory přes polévky

 • Před námi jsou pololetní a jarní prázdniny, které mnozí z nás využijí k výletům do českých hor. Kromě sportovních výkonů a pobytu na čerstvém vzduchu, můžeme náš pobyt využít i ke gastronomickým zážitkům.

30.1. | Vítáme nové držitele certifikátu Czech Specials

 • Novými držiteli certifikátu se staly restaurace Fontána hotelu Jana v Přerově, restaurace Radniční sklípek z Kroměříže, restaurace hotelu Zlatá Hvězda z Litomyšle a restaurace hotelu April Panorama z Rychnova nad Kněžnou. 

Pro zdraví i dobrou náladu

 • Zelí je nejlepší zeleninou a zároveň lékem, napsal už 200 let před našim letopočtem jeden římský státník a vojevůdce ve svém spise o zemědělství a již v polovině 1. století n.l.  vypočítává římský spisovatel Columella 10 různých odrůd zelí.

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Jediná mezi muži aneb Božena Bedrníčková

Je libo kachní stehýnko nebo ořechový koláček s jahodami?

 • Ať už jste na sladké, nebo na maso, holdujete domácí kuchyni, nebo zahraničním specialitám, v této nové kuchařce Pavla Pospíšila snadno najdete to, co bude vašim chuťovým pohárkům milé.

Vítáme nově certifikované restaurace

 • Novými držiteli certifikátu se staly restaurace Pod Zámkem v Průhonicích, restaurace Asmera v hotelu Majestic Plaza v Praze a restaurace Prominent hotelu Holiday Inn v Brně.

Ladislav Nodl - deset let poté

 • Krom sta let existence naší republiky jsme letos zaznamenali ještě další výročí. Mezi nimi jedno ne tak radostné, ale pro gastronomii této země jistě také významné.

Kaše i šneci - postní jídla

 • I když má většina z nás Vánoce spojené s přemírou jídla, nesmíme zapomínat, že jim předchází doba postní.

Svatomartinská vína jsou připravena

 • Ve Valticích proběhlo druhé kolo hodnocení vín, která usilovala o možnost používat známku Svatomartinské 2018.

Zdraví od pohanů

 • Pohanka má své jméno po těch, kteří ji přivezli do Evropy. Ano, byli to pohané, Tataři. My Češi jsme jí začali pěstovat ve 12.století, zpočátku jako krmivo, ale v 15.století se začala také objevovat i na českých talířích.

Vítáme nově certifikované restaurace

 • Novými držiteli certifikátu se staly restaurace Atrium hotelu Majestic Plaza v Praze, Usedlost pod vinohrady v Hlohovci a restaurace Nová Pinta v Praze. 

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Zlatá éra československých kuchařů

Na husu i na chleba-kmín luční

 • Blíží se svátek svatého Martina, všude budou vonět husí pečeně, a spolu s nimi ale také kmín, naše nejoblíbenější koření.

Kdoule

 • Marmelo - tak zní slovo kdoule v portugalštině, možná je právě od něho odvozeno slovo marmeláda. Naše babičky kdoule dávaly do prádla, aby jim provoněly prádelník a dělaly z nich výborné kompoty a marmelády.

Ochutnejte Česko na veletrhu For Gastro

 • Přijďte ochutnat české regionální speciality zařazené jako Czech Specials, to vše  na veletrhu For Gastro, 4.-7.10.2018. Vařit bude Stará garda mistrů kuchařů a cukrářů AKC ČR. Ochutnáte kachnu s bramborovou nádivkou, litoměřický závitek nebo uzené maso s křenovou omáčkou.  

Krásný, chutný a zdravý bažant

 • Bažant je nejen nejchutnějším, ale i nejprodávanějším druhem pernaté zvěře v Evropě. Má velmi chutné maso s jemným aroma, které je v době lovecké sezóny vyhledávanou lahůdkou.

Vítáme nově certifikovanou restauraci Czech Specials

 • 20.8.2018 byla udělena certifikace Czech Specials restauraci Tarouca v Park hotelu Průhonice. 

Rajčata mají příznivý vliv na organismus

 • Dnes jsme se šéfkuchaře hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou Jiřího Švestky zeptali právě na ně. Je pravda, že rajčata mají málo kalorií?

Svatý Vavřinec

 • Svatý Vavřinec je  nejen patronem  kuchařů a cukrářů, ale i archivářů, hasičů, hostinských, knihovníků,  pivovarníků, pradlen, sklenářů, správců a studentů. Asociace kuchařů a cukrářů České republiky uděluje jako své nejvyšší vyznamenáním Řád sv. Vavřince.

Vyhlášení vítěze soutěže Co se vařilo za první republiky

 • Rádi bychom všem účastníkům soutěže poděkovali za zaslané fotografie vlastnoručně připravených pokrmů inspirovaných pořadem Kluci v akci. Všem výhercům moc gratulujeme. Vítězné fotografie si můžete prohlédnout na našem Facebooku.

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Vilém Vrabec 

Brambory patří k létu

 • Brambory se na českém stole poprvé objevily před 395 lety. Svým udiveným hostům je s máslem a cukrem naservíroval k večeři šlechtic Vilém Slavata.  Brambory si díky osvícené Marii Terezii, která je přikázala u nás pěstovat, brzy vydobyly svoji důležitou pozici v českém jídelníčku a je tomu tak vlastně dodnes.

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Kuchař nejen krále komiků aneb Jaromír Trejbal 

Soutěž „Co se vařilo za první republiky“

 • Pošlete nám fotografie prvorepublikových pochoutek a vyhrajte lákavé ceny!

Houby a jak je využít v kuchyni?

 • Šéfkuchař hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou Jiří Švestka nám tentokrát pověděl o houbách, a hlavně o smržích, jejichž sezóna právě začala …

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Marie Úlehlová-Tilschová, Marie Janků-Sandtnerová a Anna Kofránková

Chřest

 • Chřest, jehož botanické jméno Asparagus je odvozeno od starořeckého “pučet” nebo “vyrůstat, byl už starými Řeky a Egypťany považován za velkou lahůdku. 

Avokádo, dnešní super potravina

 • Na horách už zimní sezona definitivně skončila, a my jsme požádali šéfkuchaře Jiřího Švestku z hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou o další z jeho rad. Tentokrát nám pověděl o avokádu, ovoci, které se v poslední době stalo jednou z vzývaných „super potravin“.

Česká restaurace zvítězila

 • Když 140 budoucích pracovníků restaurace Praha v československém pavilonu na Expo 58, vystupovalo v březnu 1958 v Bruselu z letadla, určitě netušilo, jaký úspěch bude mít jejich sedmiměsíční tvrdá práce.

Podívejme se na Velikonoce z gastronomické stránky

 • Podíváme-li se na Velikonoce z gastronomické stránky, najdeme mnoho daných pravidel i regionálních zvyků, které po celý čas velikonoční určují, co by nemělo na stole chybět.

Pražská šunka na seznamu evropských tradičních specialit

 • Od 27.3.2018 je oficielně Pražská šunka na  evropském seznamu tradičních specialit.

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Mezikrmy, drobnosti a uzeniny aneb J.K. Jarník a J. Kettner

Půst končí, oslavme zrod nového života

 • Vzkříšení, oslava nového života, Velikonoce. Jedny z nejdůležitějších svátků, které církev naordinovala svým ovečkám. Jiná oslava, s Velikonocemi později propojená, se traduje už odedávna z pohanských dob. Probuzení přírody, vynášení zimy, utopení Morany, či Mořeny, jak chcete.

Jarní královna - Kedlubna

 • Česká kuchyně zná kedlubnu velmi dlouho, zadělávaná kedlubna, kedlubnové zelí i kedlubnová polévka nechyběla na talíři měšťanů ani v jídelníčku prostého lidu. Kedlubna se někdy mylně označuje za křížence zelí a tuřínu, ale není to tak, patří spolu s kapustou, kadeřávkem, květákem a brokolicí do stejného rodu Brassica, což jsou brukve a řadíme je do košťálové zeleniny.

Milovník sladkého

 • Tomáš Garrique Masaryk, jehož výročí narození připadá na 7.3. Jeho státnické zásluhy jsou známé, ale co například rád jedl?

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Rettigová nebyla sama aneb M.B. Svobodová a M. Trachtová

Rybu nejen v postní době!

 • Česko sice nemá své moře, ale bez nadsázky o ní lze mluvit jako o zemi rybníků. Aktuálně jich v Česku nalezneme 24 tisíc a zabírají 52 tisíc hektarů.

Dezerty s historií

 • Tradice slavení masopustu je u nás zaznamenána již od 13.století. Tak dlouho se také v Čechách smaží o „tlustém čtvrtku“, což je poslední čtvrtek masopustu, masopustní koblihy. O jejich původ se ale přou mnohé národy.

Začalo to mnohem dříve

 • Na úvod je třeba říci, že česká kuchyně není dítětem časů po roce 1918. Formovala se o staletí dříve, určitě v etapách největšího lesku českého království. Její kořeny je možné objevit na dvorech vládců, při tabulích šlechtických hodů, v měšťanských domech, ale i v chudých chalupách nevolníků i drobných řemeslníků.

Fíky - jak nakupovat a připravovat v kuchyni

 • Kdysi jsme je znávali skoro výhradně v sušeném stavu a patřily hlavně k období kolem Vánoc. Dnes se s nimi i v čerstvé podobě můžeme setkat prakticky po celý rok.

Jarní bylinky a jejich využití v kuchyni

 • Při jarních procházkách můžete v probouzející přírodě, v níž se vše začíná zelenat a paprsky začínají nabírat na síle, nasbírat volně rostoucí bylinky a vykouzlit z nich v kuchyni svěží jarní pochoutky.

Jak sladili naši předci?

 • České slovo cukr, má své podobně znějící varianty i v jiných evropských jazycích. Svůj původ má v arabském slově sukkar, kam se dostalo ze sanskrtského śarkarā, což znamená sladký. Vaření sladké šťávy z cukrové třtiny se asi 6000 let př.n.l. rozšířilo nejprve z Melanésie do Indie a Persie, nicméně po celý starověk šlo o luxusní zboží.

Velké bohatství v malém semínku

 • Věděli jste, že Česko je makovou velmocí? Spolu s Tureckem pěstujeme nejvíce máku na světě a každý rok pokryjeme až třetinu světové potřeby této staré kulturní plodiny.

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Čeněk Zíbrt - sféra jeho zájmů byla nesmírně široká. Dějiny šachové hry v Čechách, výskyt bobra u nás, slavnosti a zábavy prostonárodní… Nás však bude Dr. Čeněk Zíbrt zajímat především, jako badatel v oblasti stravování národa.

Proč ananas, jak jej skladovat a čím je prospěšný našemu tělu?

 • Vánoce jsou už za dveřmi, a proto jsme se pana šéfkuchaře Švestky tentokrát zeptali na exotické ovoce, které je s nimi tak trochu spojeno.

14.12. | Česká vánoční tradice na talíři

 • Gastronomická tradice našich Vánoc se zrodila relativně nedávno. Vánoční pečení obvykle začíná v prvním adventním týdnu a jako první přicházejí na řadu perníčky.

Máslo nebo margarín?

 • Máselná krize vystřelila ceny této dosud běžné pochoutky prudce nahoru, což zamotalo hlavu nejednomu ekonomickému analytikovi. Proč čtvrt kila lahodného smetanového tuku stojí nejméně o polovinu více než před rokem? A jak je možné, že navzdory tomu zejí regály v mnoha obchodech prázdnotou? Definitivní odpověď odborníci ještě nenašli, jedno se ale zdá být jisté – lidé zkrátka přišli máslu znovu na chuť!

22.11. - 23.11. | Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Po svém návratu do vlasti z putování světem jsem začal přemýšleti, zdali a jakým způsobem by bylo možno i u nás rybu jako zdravý a vydatný pokrm zdomácněti. To byla ústřední idea, která stála na počátku vzniku až neuvěřitelné rybí říše. Všechno tohle, s korunou v podobě úžasné rybí restaurace na Václavském náměstí, vybudoval v malé zemičce bez přístupu k moři syn holešovického převozníka Jindřich Vaňha, který žil mezi lety   1889 – 1961.

Churma, kaki neboli tomel – jak nakupovat a připravovat v kuchyni

 • Šéfkuchaře hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou, Jiřího Švestky jsme se dnes zeptali na méně známé ovoce, které se s naprostou pravidelností objevuje v našich obchodech právě touto dobou.

6.11. | ... husa a džbán vína

 • Vše je sklizeno, sýpky plné, práce na polích utichly. Ve sklepích se mošty zvolna mění ve víno. Přichází čas bilancování. Obvykle to bývalo na svatého Martina.

Proč čekanka a na co si dát pozor při skladování a přípravě čekankových puků?

 • Přečtěte si, co nám odpověděl šéfkuchař hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou, Jiří Švestka na další z našich otázek.

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Na šest tisícovek receptů, přesně je jich 5 494, v zatím posledním vydání Českého kuchařského lexikonu – podle české kuchyně a kuchyní jiných národů. To jedna z mála informací, které víme o jeho autoru Josefu Bittermannovi. 

Přijít na chuť tvarohu se vyplatí

 • Ceny másla v posledních měsících prudce stoupají, přesto zákazníci berou regály s mléčnými výrobky útokem. Nejedna domácnost řeší zapeklitý problém – čím nahradit drahé a nedostatkové máslo?

Pivo jako ingredience při vaření

 • České pivo chutná výborně nejen vychlazené a načepované v orosené sklenici, může také skvěle posloužit jako ingredience ve studené i teplé kuchyni.

Dýňové tipy v restauracích Czech Specials

 • Přišel čas dýní. Svůj vrchol má sice ještě před sebou, nicméně některé restaurace je mají na lístku zařazeny už nyní.

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Karel Šroubek – šperkař českých receptur

Červená řepa získala velkou oblibu

 • Dnes jsme se Jiřího Švestky, šéfkuchaře hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou zeptali na červenou řepu. Čím nám prospívá a jak ji připravovat?

Špendlíky, myrobalány, mirabelky. Opomíjené ovoce

 • Na rozdíl od švestek většinou nezdobí naše zahrady, zato na ně často narazíme podél cest. Špendlíky, myrobalány a mirabelky –  zakulacené plody s aromatickou dužinou česká kuchyně neprávem upozaďuje. Tito příbuzní švestek se jim totiž chuťově zcela vyrovnají.

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

 • Na přelomu věků XVIII. a XIX. se díky mnoha autorkám domácích kuchařek začíná formovat trend, který vlastně celé české pohostinství nastavil coby základnu pro jeho podobu v dobách největší slávy. Podívejme se postupně na ty, kdo se vrchovatou měrou zasloužili o věhlas a respekt, který česká gastronomie požívala od oněch časů, přes nejslavnější období za první republiky, a kam by se podle přání i snah mnohých chtěla a měla dnes vrátit. 

Tradice českých zákusků

 • Co si představíte, když se řekne větrník, laskonka, rakvička, indiánek nebo kremrole? Sladkou tečku za nedělním obědem u babičky kdysi před lety? Nebo posezení s kamarádkami ze čtvrté třídy v cukrárně vedle školy?

Zelenina, kterou měl rád i Cicero

 • Šťavnatá a křupavá letní pochoutka, kterou milují všechny děti. V syrovém stavu skvělá zelenina, po usušení pak luštěnina. Už víte? Ano, řeč je o hrášku, jehož sezóna je právě nyní v plném proudu.

To nejlepší z českých borůvek

 • Co je na borůvkách a pokrmech z nich zvlášť zajímavé, to je jejich krajová různorodost. Ač jsou si receptury tu i onde podobné, výsledné produkty chutnají vždy jinak.

Lesní kulinářské drahokamy

 • V létě jim - společně s houbami - patří les. To když se plochy drobnolistých nízkých keříků osypou temně modrými plody se šedavým nádechem, mezi stromy se objeví stovky sběračů s česacími hřebeny.

Ovocné knedlíky – letní oběd i úžasný dezert

 • Česká kuchyně nabízí nespočet druhů knedlíků, vyrobených z nejrůznějších surovin, mnoha typy mouky počínaje a bramborami konče. Úžasnou variantou tohoto národního pokrmu jsou knedlíky sladké, plněné nebo polévané ovocem.

Bramborové knedlíky se švestkami a perníkem

19.7. | Jaké uplatnění mají v kuchyni borůvky?

 • Šéfkuchaře hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou Jiřího Švestky jsme se tentokrát zeptali na borůvky a tohle nám o nich pověděl …

Špekáček budiž pochválen

 • Špekáček je typická česká uzenina a ač si zrovna se zdravou výživou netyká, o to víc jednou za čas chutná. Na co si dát při nákupu a přípravě pozor, aby byl zážitek stoprocentní?

   

   

Červenec patří meruňkám

 • Pod pokličku svých kuchařských zkušeností nechává postupně nahlédnout Jiří Švestka, šéfkuchař hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou.

Invaze hub startuje

 • I když je letos houbařská sezóna trochu opožděná a houby spojené s létem zatím stávkují, nepotrvá to dlouho. Každým dnem, zvlášť když trochu zaprší, se totiž v trávě či mechu musí objevit první hlavičky, signalizující, že sezóna hlavních oblíbených druhů našich hub právě odstartovala!

Na co si dávat pozor při nákupu jahod?

 • Sklizeň tuzemských jahod je již za dveřmi a my jsme se na ně zeptali Jiřího Švestky, šéfkuchaře hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou.

26.5. - 28.5. | Prague Food Festival 2017

 • XI. ročník Prague Food Festivalu, který patří mezi nejvěhlasnější gastronomické akce v naší zemi, se po dlouhé době přesouvá na nové místo. 26.-28. května jej poprvé přivítá Národní kulturní památka Vyšehrad.

Jak si užít brambory

 • Vařené, pečené, smažené, bramboráky, kaše... Těžko byste hledali variabilnější potravinu. Tady je pár tipů a triků na klasická bramborová jídla.

Jak chutná jarní zelenina?

 • Květen, to je čas rané zeleniny a zelených bylin. Mezi méně známé, avšak velice zdravé druhy patří polníček, řeřicha a pampeliška. Jsou výborným sezónním zdrojem vitamínů a dalších cenných látek, navíc promění i jednoduchá míchaná vejce v neobvyklý, svěže jarní pokrm. 

Na co si musíme dávat pozor při vaření chřestu?

 • Chřest je zdravá a velmi chutná surovina. Byl běžnou součástí jídelníčku již ve starém Řecku a Římě. K nám se rozšířil až někdy v osmnáctém století a začal se pěstovat na jihu Moravy jako „ivančický špargl“.

Reveň (rebarbora), ovoce nebo zelenina?

 • Hotel Horizont v Peci pod Sněžkou si právě obnovuje certifikaci Czech Specials a my jsme se domluvili s jeho šéfkuchařem Jiřím Švestkou, že se s námi postupně podělí o své zkušenosti a recepty. Začali jsme ovocem a zelenou a první na řadu přišla rebarbora.

Kačenky a smrže otevírají houbařskou sezónu

 • Pokud jsme v něčem přeborníky, je to sbírání hub a jejich použití v kuchyni. Co jen existuje receptur, ve kterých se objevuje ta či ona houba, ať všeobecně známá, či nějaká super specialitka sbíraná pár vyvolenými.

Co na velikonoční stůl? Úžasně křehkou jehněčí pečeni.

 • Boží hod velikonoční neboli neděle před pomlázkou je od nepaměti dnem hodování.

Výjimečný pivní zážitek? Zkuste minipivovar

 • V posledních letech se svět českého piva stal pestřejším, barevnějším, prostě zajímavějším. Po dvou staletích na „ležáku“ začali Češi díky nově vznikajícím malým pivovarům objevovat pivní speciály.

6.4. | Velikonoce po česku

 • České a moravské Velikonoce nezapřou, že prapůvodně, v předkřesťanských dobách, byly oslavou jarní rovnodennosti, probuzení přírody a vzniku nového života.

Čas na rybu

 • Co takhle vyzkoušet zajímavé a výborné jídlo, které navíc vyrobíte z českých surovin? Úžasný recept na candáta, nejlepší ze sladkovodních ryb, nám poskytl šéfkuchař z Mlýna vodníka Slámy.

Lehká postní jídla

 • Českou kuchyni proslavily knedlíky, omáčky a koláče. Má ale také svoji druhou tvář, méně lákavou a spíše opomíjenou: lehká, skromná a velice zdravá jídla, která se vařila ve dnech půstu.

Posel nového jara

 • Ještě před nedávnem jsme při prvních jarních procházkách při okraji lužních lesů v té záplavě svěže zelených listů jen šlapali. A divili se drobným bílým květům domnělé přerostlé konvalinky. 

Alpská vyhlídka v Bučině: Chceme být výjimeční

 • Hotel Alpská vyhlídka leží v nejvýše položené osadě Šumavy, na hranici s Bavorskem, obklopen nádhernou přírodou národního parku. Manažer hotelu Libor Herza, autor menu místní restaurace, nás přesvědčil o tom, že krásné zážitky může návštěvníkům nabídnout i zdejší kuchyně.

21.2. | Šéfkuchař Honza Štěrba: Vždycky mě lákala příroda, les a kytky.

 • Už několik let vede kuchyni Piano Nobile na středočeském zámku Chateau Mcely, jedné z nejlepších restaurací v zemi. 

15.2. | Masopust je tu

 • Únor, to je měsíc, kdy už opatrně pomýšlíme na konec zimy a těšíme se na jaro. Zimní sezóna nám ale chystá ještě jednu příjemnou událost. Podle tradice v tomto období vrcholí masopust, neboli období hojnosti, které začíná po svátku Tří králů a trvá až do začátku postní doby.

13.2. | Romantika v kuchyni

 • Svatý Valentýn je za dveřmi. Nepatří sice mezi tradiční svátky, nabízí ale krásnou příležitost, jak udělat radost milovanému partnerovi nebo partnerce a trochu okořenit běžnou realitu.

2.2. | ZIMNÍ POHODA U MÁCHOVA JEZERA

 • Chcete si opravdu odpočinout, sledovat třeba zamrzlé jezero z tepla bazénu či vířivky a pak si dát něco dobrého v restauraci, samozřejmě s certifikací Czech Specials? Vyražte do hotelu Port, který leží přímo na břehu Máchova jezera a nechte se hýčkat. 

30.1. | Zima – čas na polévku

 • V případě polévek se určitě vyplatí držet se tradice. Pokud nezvolíte zrovna gulášovku nebo smetanovou kulajdu, jsou polévky obecně velmi zdravé. V zimě skvěle zahřejí a suroviny stojí pár korun.

20.1. | Krkonošské speciality v hotelu Horizont

 • Užijte si zimních radovánek na zasněžených kopcích Krkonoš. Hotel Horizont v Peci pod Sněžkou je tím správným místem pro pobyt plný zážitků i dobrého jídla. Připravují tu speciality moderní gastronomie i tradiční české a krkonošské kuchyně.

15.1. - 28.2. | VIII. ročník Grand Restaurant Festivalu

 • Motto “Baroko na talíři“ bude provázet celý ročník Grand Restaurant Festivalu, který proběhne v 91 prestižních restauracích Maurerova výběru Grand Restaurant v celé České republice 15.1. - 28.2. 2017 a umožní lidem ochutnat vysokou gastronomii za přijatelnou cenu!

17.1. | Zabíjačka a vepřové koleno

 • Jitrnice, jelítka, tlačenka nebo třeba pečené koleno. Vepřové speciality patří ke stálicím české kuchyně. Ještě zhruba před 30 lety mnoho vesnických rodin chovalo v chlívku vepře, který byl určen k porážce právě v nejchladnějších měsících roku.

19.1. | KACHNÍ PRSÍČKO KONFITOVANÉ V DOMÁCÍM SÁDLE

 • Hotel Horizont v Peci pod Sněžkou je tím správným místem pro rodinnou dovolenou na horách plnou zážitků. Z nabídky 5 restaurací a barů si jistě vyberete. Po celý rok tu pro vás připravují sezonní gastronomické speciality. O jednu z nich se s námi kuchařský tým hotelu Horizont rád podělil.

12.1. | Frgál, koláč, koláček

 • Česká kuchyně se pyšní velmi pestrou paletou sladkého pečiva. A ze všech úžasných sladkých pochoutek, které naše gastronomie zná, jsou na prvním místě téměř jistě koláče. Od pradávna se pekly při těch nejslavnostnějších příležitostech a jejich sláva se rozšířila daleko do širého světa.

2.1. | Jak na Nový rok, tak po celý rok!

 • Existuje pár jednoduchých tradic, které vám mohou zaručit štěstí a bohatství na celý rok. Jejich dodržování je navíc docela příjemné – posuďte sami. Např. dát si čočku! Její drobná zrnka totiž připomínají peníze a dodržení této tradice prý zajistí, že se nás příští rok budou držet.

21.12. | Chlebíček letos oslavil 200 let

 • Obložené chlebíčky jsou česká specialita, kterou jinde na světě nenajdete. Jako první je začal v roce 1916 prodávat lahůdkář Jan Paukert. A jak legendární chlebíček vypadal? 

20.12. | Snídaně na Štědrý den - to je přece vánočka!

 • Umíte si představit lepší štědrodenní snídani, než vánočku s kakaem? Vylepšit by to mohla leda vlastnoručně upečená vánočka, proto jsme pro vás připravili recept.  

16.12. | 3 vánoční dezerty

 • Co budete podávat na Štědrý večer jako dezert? Vybrali jsme tři sladkosti, které mají české kořeny a skvěle doprovodí kapra s bramborovým salátem.

12.12. | Co jste možná nevěděli o vánočce

 • Pečení vánočky patří k nejstarším z českých vánočních zvyklostí. Sladká vánočka vznikla coby vylepšená varianta klasického chleba, který na vánočním stole také nesměl chybět. Kynuté pečivo mělo výsadní postavení, protože proces nabývání těsta na objemu symbolizoval nárůst štěstí a hojnosti. Nepovedená vánočka ale znamenala nezdar v příštím roce.

7.12. | Staročeská vánoční inspirace

 • Naši předkové slavili ještě před sto lety Vánoce jinak než my. Namísto smaženého kapra, řízků a bramborového salátu připravovali na Štědrý den jídla z luštěnin, hub, nakládaného zelí, ořechů nebo sušeného ovoce.  Štědrovečerní hostina ukončovala období půstu, a přestože se podávala vydatná a slavnostní jídla, maso bylo zapovězeno. 

6.12. | Kolik druhů pečete?

 • První adventní neděli jsme vkročili do období, které si lidé po staletí spojovali s rozjímáním, zklidněním a postem. Čtyři týdny před Štědrým večerem byly nejen duchovní, ale i fyzickou přípravou na druhé největší církevní svátky v roce. Člověk, který si týdny odpíral zábavu i chutné pokrmy, přirozeně o to hlouběji prožíval sváteční dny spojené s hojností.

15.9. | Běžná jídla Karlovy doby

 • Jak se lidé stravovali v době nejslavnějšího českého panovníka? Suroviny byli stejné, nicméně jejich úprava je pro nás trochu nezvyklá.

28.11. | Chléb náš český

 • Chleba, to je jídlo, domov, jistota. Téměř každý Čech, který delší dobu pobýval v zahraničí, ten svůj český chleba po pár týdnech určitě postrádal. 

10.11. | Podzim – čas na českou klasiku

 • O české kuchyni se říká, že má více podzimních a zimních receptů, než těch jarních a letních. 

10.11. | Dýně – svěží vítr do českých kuchyní

 • Na farmářských trzích a samozřejmě v supermarketech se už zase objevily dýně, majestátní tykve zbarvené nádhernými podzimními tóny oranžové, žluté a zelené. I ti, kdo si zatím chuť

4.11. | Ořechy jako zdroj zdraví

 • Jsou zdravé na srdce, líp se po nich přemýšlí, obsahují vitamíny a minerály. Jaký druh ořechů je pro vás nejvhodnější? Který je nejzdravější a který nejvíc kalorický?

24.10. | Roh hojnosti je tu!

 • Přijeďte do zábavního a poznávacího parku v Bystřici nad Pernštejnem na Roh hojnosti, tradiční gastronomickou akci, která se koná o víkendu 29. a 30. října 2016.

10.10. | 10 zajímavostí o houbách

 • Věděli jste, že za jeden den vyroste hřib asi o pět centimetrů? A že některé houby rostou v kruzích? 

19.9. | Jak poznat dobrý burčák?

 • Zapojte skoro všechny smysly – dobrý burčák poznáte zrakem, čichem, chutí i sluchem. Na co konkrétně si dát pozor?

Jablko všední a zázračné

 • Jen málokdo v tomto ročním období nepřijde alespoň k jedné tašce darovaných jablek ze zahrádek českých chatařů, chalupářů a pěstitelů. Určitě je škoda nechat je shnít – výborně využít se dají i natlučené padanky! Jablka jsou sice obyčejná a všudypřítomná, ale nesmírně zdravá a kulinářsky cenná. 

15.9. - 15.9. | Karel IV. měl nejraději vařené veverky

 • Středověká gastronomie měla s dnešními kulinářskými trendy jen málo společného.

1.9. | Kde se dobře najíst po prohlídce zámku či hradu?

 • Vybrali jsme pro vás pět zámků a hradů a skvělou restauraci v jejich okolí. Díky tomu si tak můžete udělat výlet ještě hezčí!

29.8. | Královna cuketa

 • Letní zelenina, která se díky své jemné chuti hodí prakticky do všeho. Užijte si ji na grilu, v zapékaných, dušených, smažených i sladkých jídlech!

8.8. | 7 způsobů jak si užít borůvky

 • Jejich sezona trvá celé prázdniny, jakmile skončí v nížinách, začnou dozrávat na horách

25.7. | 5 + 1 tip na výlety za jídlem v okolí Prahy

 • Spojte jednodenní  víkendový výlet s dobrým jídlem.  Vybrali jsme pro vás místa, kam se dá z Prahy dojet na kole, nebo MHD.

18.7. | Pravdy a mýty o třešních

 • Opravdu nejlíp chutnají chrupky? A vážně  se na na třešně nesmí pít? Tady je seznam tvrzení, která jsme zaslechli o třešních a výsledek našeho hledání, co je na tom pravdy.

10.6. | Před heřmánkem smekni, před bezem klekni!

 • Právě teď vrcholí sezóna květu černého bezu. Užijte si jeho omamnou vůni na všechny možné způsoby! 

10 zajímavostí o jahodách

 • Napadlo by vás, že tohle první jarní ovoce patří do rodiny růží? A víte kolik semínek je na jedné jahodě? Tady je výběr informací o jahodách, které nás překvapily.

19.5. | 7 tipů na domácí nanuky

 •  Jak dostat do dětí ovoce, tvaroh a další zdravé věci tak, aby ještě žadonily o přídavek? Naservírujte jim domácí nanuky. 

9.5. | 10 zajímavostí o chřestu

 • Český chřest patří k nejlepšímu na světě. Jeho sezona trvá jen pár týdnů od dubna do června, proto si ho pojďte užít! Tady jsou tipy na vaření i další  zajímavosti.

Kde se dobře najíst v Beskydech a na Šumavě

 • Potřebujete při výletech po horách cíl v podobě restaurace? Vybírat můžete v našem seznamu certifikovaných restaurací  a zde si můžete přečíst tipy navíc!

První jarní pozdrav: Medvědí česnek

 • Díky letošní teplé zimě letos všechno pučí o něco dřív. A tak se už teď můžete vypravit na medvědí česnek!

Jaro – to je mladé maso a čerstvé bylinky!

 • Jehněčí, telecí, kůzlečí, králičí  a kuřecí maso. Právě teď je ve vrcholné kondici a chutná nejlíp. Jak ho připravovat, abyste z něj dostali maximum?

Kde se dobře najíst v Krkonoších a Jizerských horách

 • Potřebujete při lyžařském výletě po horách cíl v podobě restaurace? Vybírat můžete v našem seznamu certifikovaných restaurací  a zde si můžete přečíst tipy navíc!

Na Tučný čtvrtek neboli Tučňák se přejezte masem!

 • Tento a nadcházející týden vrcholí masopust – svátek veselí a dobrého jídla. Startuje Tučným čtvrtkem, kdy byste si měli dát koblihy, tučné maso a zapít to pivem nebo kořalkou!

5 tipů, jak odlehčit jídelníček

 • Česká kuchyně stojí na omáčkách a knedlících, ale obsahuje spoustu opomíjených surovin, které se dají připravit na řadu chutných způsobů.  Vybrali jsme pro vás pětici zdravých domácích surovin, které doporučujeme vyzkoušet.

7 originálních chlebíčků

 • Chlebíčky a jednohubky patří k silvestrovskému pohoštění stejně jako párek k hořčici nebo kočička k pejskovi. Připravili jsme proto pro vás 7 nápadů, jak tuhle českou klasiku pojmout moderně a originálně z tradičních českých surovin.

6 zajímavostí o vánočních jídlech

 • Věděli jste, že se štědrovečerní kapr je postní jídlo? A že bramborový salát pochází z Ruska? Vybrali jsme pro vás sedm zajímavostí o tradičních štědrovečerních pokrmech.

5 zásadních druhů cukroví

 • Všichni je známe a máme jasnou představu o tom, jak mají chutnat.  Bez vanilkových rohlíčků, išelských dortíčků nebo vosích hnízd by nebyly pravé Vánoce...

Vinná klobása 5x jinak

 • V některých rodinách patří k tradičním štědrovečerním jídlům. Připravili jsme proto pro vás tipy, jak ji upravovat, aby mezi ostatními slavnostními chody zazářila.

Nejvyšší čas na vánoční perníčky

 • Už je pomalu ten správný čas na pečení perníčků, tak aby se stihly krásně rozležet. Upečte si a nazdobte vlastní perníčky. Je to snazší, než to na první pohled vypadá.

Naše kaše

 • Bramborovou kaši zná asi každý, ale napadlo vás někdy udělat tuhle přílohu z celeru, pastináku nebo třeba dýně? Tady je návod, jak na to!

Husí hody

 • Napadlo vás někdy, že z jedné husy se dá připravit jídlo na celý víkend? Objednejte si husu s drůbky a krví a uvařte z ní polévku, upečte pečínku, připravte paštiku, pochutnejte si na vnitřnostech.

Dáte si hladinku, šnyt nebo mlíko?

 • Hladinka, šnyt, mlíko a čochtan. Víte, co to je? Řeč, kterou se mluví v hospodách, kde výčepní rozumějí pivu. Styl čepování totiž ovlivňuje chuť piva.

Brambory - poklad ukrytý pod zemí

 • Erteple, bandory, zemáky – zkrátka brambory. Jejich univerzální použití z nich dělá potravinu, které se jen tak nepřejíme. Teď na podzim jsou v nejlepší kondici!

O posvícení, všechno to voní…

 • Na slavnostním stole nesmí chybět dozlatova vypečená husa a posvícenské koláčky. Posvícení se slaví třetí říjnovou neděli, kdy skončí polní práce a koláče z voňavé mouky, máku a čerstvých povidel chutnají nejlíp z celého roku. 

5 zajímavostí o (kysaném) zelí

 • Bez něj by námořníkům vypadaly zuby a česká gastronomie přišla o značné množství tradičních jídel. Je levné, běžné dostupné a hodně zdravé.  Udělejte si proto svoje vlastní a uvařte si z něj zelňačku nebo knedlo-zelo-vepřo.

3 tipy na zimní sladkosti ze sadu

 • V kuchyni matematika neplatí. Když sečtete jablka a hrušky a přidáte k tomu švestky, vyjde vám jednoznačný výsledek – zásoba sladkých pochoutek na celou zimu.

Farmářské trhy v Plzeňském Prazdroji!

 • Czech Specials a Plzeňský Prazdroj spolupracují na 3 farmářských trzích v areálu pivovaru v Plzni. Máte poslední šanci si přijít pochutnat a užít sobotní dopoledne.

10 zajímavostí o česneku

 • Je zdravý, v kuchyni se bez něj neobejdeme a prý odhání zloděje. Jelikož ho máme moc rádi, vybrali jsme pro vás o něm 10 pikantností.

Nasbírejte si byliny do přírodní lékárny

 • Srpen byl měsícem sklizně. Součástí jeho bohatství jsou vedle ovoce a zeleniny také léčivé bylinky. Nasušte si je na zimu – dají se z nich vařit čaje i připravovat léčivé koupele.

Jak poznat dobře načepované pivo

 • Pivovar pivo vaří, výčepní ho dělá. Taková je hospodská pravda. Jak tedy poznat dobře načepované pivo a šikovného výčepního?

22.8. - 22.8. | Přijďte na farmářské trhy do areálu pivovaru Prazdroj!

 • Czech Specials a Plzeňský Prazdroj spolupracují na 3 farmářských trzích v areálu pivovaru v Plzni. Přijďte si pochutnat a užít sobotní dopoledne.

10 nejlepších českých sladkostí

 • Honí vás mlsná? V tom případě vás před čtením tohoto článku varujeme. Zřejmě vás dohoní a vy ji budete muset nasytit některou z následujících typicky českých sladkostí.

10 zajímavostí, které možná nevíte o rajčatech

 • Věděli jste, že rajčata jsou zdravější než jablka? A že Američané milují česká rajčata ze Stupic?  A je rajče ovoce, nebo zelenina? Tady je 10 zajímavostí o rajčatech, které jste možná nevěděli.

Pomazánka jako luxusní večeře

 • Stačí smíchat pár běžných surovin, namazat je na chleba a nápaditě ozdobit. Uvidíte, jak si na zdánlivě prostém jídle pochutnáte.

Jídla na cesty

 • Vyrážíte na cesty? Co kdyby vás přepadl hlad v nečekaný okamžik? Tomu spolehlivě zabrání svačina z domova!

Ovocný knedlík jako symbol českého léta

 • Meruňkové, kynuté, se strouhaným tvarohem, borůvkové, malinové, švestkové, s perníkem, bramborové. Možností a kombinací jsou desítky. Vychutnávejte si ovocné knedlíky právě teď, kdy chutnají nejlíp!

Czech Specials a Lokál (Ambiente) jsou partneři

 • Naším dlouhodobým cílem je přinášet Vám zajímavé informace o české gastronomii a zároveň doporučit české restaurace, které stojí za to navštívit.

Nejlepší jahodové kombinace

 • Věděli jste, že jahody jsou skvělé s pepřem? A že se nehodí k šampaňskému? Připravili jsme pro vás pár tipů na neodolatelné kombinace.

Kuchařské vychytávky – loupeme, smažíme, solíme

 • Někteří si snaží čas strávený při vaření co nejvíce zkrátit, pro druhé je vaření oddechovou aktivitou, u níž mohou mozek nechat odpočívat a není kam spěchat.

5 nápadů jak využít plané byliny

 • Myslíte na jídlo, kudy chodíte? Něco dobrého k snědku najdete kdekoliv – třeba na odpolední procházce přírodou. Vybrali jsme pro vás pětici  bylin, na kterých si pochutnáte.

Kontroverze české kuchyně – díl 3. tlačenka

 • Česká kuchyně je známá celou řadou specifických, místy až kontroverzních pochoutek. Náš seriál o odvrácené straně české moderní gastronomie a postrachu mnoha profesionálních kuchařů pokračuje. Dnešní úlovek – tlačenka.

Kultovní jídla z českých filmů!

 • Jídlo a film k sobě prostě patří. Ke společné oslavě kulinářského a filmového umění vám naservírujeme 3 české filmové lahůdky, které se mimo jiné zapsaly do našich pamětí nezapomenutelnou hláškou o jídle.

Rebarbora a její využití v kuchyni

 • Rebarbora nebo také reveň je řapíkatá zelenina. Má široké uplatnění v kuchyni a nejčastěji se připravuje na sladko. Její řapíky mají zelenou nebo růžovou až červenou barvu, příjemně voní po bylinkách a po uvaření mají osobitou sladko-kyselou chuť.

Pivní stezka Praha

 • Užijte si pivní putování po Praze, které speciálně pro vás sestavil Max Bahnson, pivní filosof.

Top cool jídla pro studenty

 • Super rychle připravené, ultra levné, pořádná porce, maximální chuť a minimum surovin. Takové společné jmenovatele mají studentská jídla. Máme pro vás přehled těch největších studentských „kulinářských“ vychytávek. A která jídla jste na kolejích nebo internátech vařili vy?

Pochutnejte si na českém chřestu

 • Sezona českého chřestu, krále jarní zeleniny, je v plném proudu! Tato delikatesní zelenina, která svou jemnou a okouzlující chutí dokáže vaše gastronomické výtvory pozdvihnout do nebeských výšin, je velice zdravá.

Kontroverze české kuchyně – díl 2. - Smažák

 • Náš seriál o odvrácené straně české moderní gastronomie a postrachu mnoha profesionálních kuchařů pokračuje.

3 tipy na bezvadný piknik

 • Pikniková sezóna je na spadnutí. Jídlo už voní, víno se chladí a piknikové koše se plní. Naše tipy berte jako inspiraci, kam vyrazit na prázdninový výlet spojený s piknikem. Na těchto místech se postarají o vás i o vaše chutě.

7 tipů na perfektní prvomájovou večeři

 • Máj je lásky čas a láska, jak známo, prochází žaludkem a proto vám přinášíme několik žhavých tipů na strávení nejen prvomájového večera.

Pivní festival v Plzni

 • První květnový víkend patří v Plzni už téměř tradičně nezávislému pivnímu festivalu Pivnifest.cz.  Festival se opět odehraje v prostorách bývalého kulturního domu Inwest, takže ho při návštěvě Plzně opravdu nemůžete minout.

Kontroverze české kuchyně - díl 1. - fotopříběh utopenců

 • Česká kuchyně je známá celou řadou specifických, místy až kontroverzních pochoutek, které my Češi milujeme a cizinci nad nimi jen nevěřícně kroutí hlavou a ohrnují nos. To ale jen do prvního ochutnání.

Zeleninové koktejly pro jarní očistu

 • Když přichází jaro, je čas na očistnou kúru. Po zimě býváme unavení a bez energie. V zimních měsících náš organismus trpěl absencí sluníčka, a tím také nedostatečným přísunem vitamínů. Přicházejí jarní chřipky a nachlazení ...

Co dobrého můžeme připravit z velikonočních vajec?

 • Po Velikonocích jsou mnohé domácnosti doslova zaplaveny vejci natvrdo. „Co s nimi?“ je otázka, kterou pak řešíme rok co rok. Kromě oblíbené vaječné pomazánky se ovšem vejce hodí do mnoha jiných pokrmů.

Nastává čas hodování – tradiční i magické pokrmy

 • K tradičním oslavám Velikonoc, jakožto nejvýznamnějšího křesťanského i pohanského svátku, neodmyslitelně patří kromě zvyků a rituálů také celá řada slaných i sladkých pochoutek. Po čtyřicetidenním ...

Gurmánské Velikonoce ve Velkých Karlovicích

 • Užijte si velikonoční svátky ve společnosti dobrého jídla. Resort Valachy, sdružující hotely Lanterna, Horal a Galik v údolí Léskové ve Velkých Karlovicích, připravil na první dubnový víkend několik nabídek pro gurmány.

Čáp? A s mákem? To musíte ochutnat!

 • Máme pro vás výborný tip na rychlou sladkou pochoutku, kterou si můžete připravit po vzoru staročeského receptu – jedná se o Čápy s mákem.

Týden slovenské kuchyně v Bukovanském mlýně

 • Prostředí Bukovanského mlýna, hotelového areálu nacházejícího se na vrcholu kopce mezi obcemi Bukovany a Ostrovánky u Kyjova, láká návštěvníky na okouzlující atmosféru.

Farmářské trhy nabízejí nejen kvalitní lokální zeleninu a ovoce

 • V posledních několika letech se ve větších i menších městech začaly pravidelně konat trhy, na nichž mohou návštěvníci zakoupit ovoce a zeleninu, maso a uzeniny, sýry a jiné mléčné výrobky, pečivo, sladké i slané ...

Táborský festival vína 2015

 • V sobotu osmadvacátého února bude v táborském hotelu Palcát zahájen již sedmý ročník Táborského festivalu vína, v jehož rámci se v průběhu března uskuteční přes třicet různorodých akcí spojených s vínem.

Saláty z kořenové zeleniny aneb doplňujte vitamíny (nejen) v zimě

 • Nejen v zimě je třeba pravidelně doplňovat vitaminy a to nejlépe konzumací ovoce a nejrůznější zeleniny. Přinášíme vám proto několik tipů na jednoduché a především chutné saláty z kořenové zeleniny, na ...

Tradiční masopustní slavnosti

 • Masopustem se označuje celé období hodování a veselí, tedy i tanečních zábav a zabijaček, jež začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a trvá až do začátku čtyřicetidenního půstu před Velikonocemi.

O českých sýrech inspirovaných zahraničím

 • V produkci sýrů se Česko rozhodně nemůže rovnat „sýrovým velmocem“ jako je Francie, Holandsko či Itálie. I tak pochází z českých mlékáren několik druhů sýrů, které vám svou chutí dokáží učarovat.

Vaříme s pohankou: Valašské kontrabáše a chutné placičky

 • Pohanka je v české kuchyni často opomíjenou surovinou, která je však chutná a navíc zdravá. Mimo jiné snižuje hladinu cholesterolu a neobsahuje lepek. Využití pohanky v kuchyni je opravdu široké.

Vánoce v sousedních zemích

 • České Vánoce jsou spojeny s  řadou tradic a zvyků a především se zcela tradičním vánočním menu. Dnes bychom vám chtěli představit jak se slaví Vánoce u našich sousedů a to především z pohledu gastronomie.

Degustujte na brněnském festivalu Víno zblízka

 • Pokud se chcete příjemně naladit na vánoční svátky, navštivte festival moravských vín v Brně. Degustační sobota Víno z blízka proběhne 6. prosince v historických sklepech i moderních vinárnách a restauracích Brna.

Adventní trhy – tradiční řemesla i pochoutky

 • Vánoční trhy probíhají každoročně ve větších i menších městech napříč celým Českem. Neopakovatelnou předvánoční atmosféru v prostředí historického města zařazeného mezi památky UNESCO si můžete ...

Česká kávová kultura na vzestupu

 • Ačkoliv se úroveň kávové kultury v Česku v posledních letech postupně zlepšuje, častým nešvarem, který bohužel přetrvává v mnoha českých restauracích i kavárnách, je elementární neznalost.

Zahrádky vydávají úrodu zeleniny

 • V průběhu října dozrávají v českých zahradách a zahrádkách mnohé druhy především košťálové a listové zeleniny.

Gastro Food Fest Litoměřice 2014

 • Druhý ročník festivalu určeného všem milovníkům dobrého jídla bude probíhat v malebném historickém městě Litoměřice od pátku 17. do neděle 19. října v areálu výstaviště Zahrada Čech.

15.10. - 5.11. | 15.10. startuje Gastrofestival Czech Specials

 • Máte chuť poznat české speciality? - Pampušky, krkonošské sejkory, kobzolačku, beleše nebo podzvičinský švestkový koláč? Pak jste tu správně.

Pod pokličkou (nejen) valašské kuchyně

 • Od pátku 3. do neděle 5. října proběhne ve Velkých Karlovicích ve Zlínském kraji již 6. ročník Karlovského gastrofestivalu.

Kukuřice cukrová - čerstvě sklizená lahůdka

 • Kukuřice cukrová je výjimečně sladkou formou kukuřice seté. Čerstvě sklizené palice jsou plné sytě žlutých šťavnatých zrn a v kuchyni ji snadno přetvoříte v lahůdku.

Slavnosti brambor na Vysočině

 • O nadcházejícím víkendu 20. a 21. září se v Bystřici nad Pernštejnem v centru Eden uskuteční ojedinělá akce vzdávající hold pro lidstvo jedné z nejzásadnějších plodin. Letošní druhý ročník Slavností ...

6.9. | Finále Food Cupu Czech Specials

 • V krásném prostředí zahrad Zámku Troja se odehrál 4. ročník Foodparade – festivalu jídla a pití. V rámci této akce se v sobotu 6.9. odehrálo finálové klání Food Cup Czech Specials. I přes blížící se podzim bylo počasí více než příznivé a tak si návštěvníci pochutnávali na všemožných dobrotách raději ve stínu zámeckých stromů.

Gastronomický festival Food Parade opět přináší program k nakousnutí

 • První zářijový víkend (6. a 7. září) provoní zahrady zámku Trója nespočet lahodných vůní. Uskuteční se zde již čtvrtý ročník festivalu jídla a pití Food Parade, který se v letošním roce spojil s Mezinárodním...

Nakyslé ovocné šperky českých zahrádek

 • V českých zahradách najdete tyto ovocné keře vcelku běžně. Spojuje je nejen vysoký obsah vitaminů (především vitaminu C), ale i relativní nenáročnost na pěstování.

Luhačovice lákají na gurmánský festival

 • Již v sobotu 16. srpna – od 10 do 19 hodin – provoní lázeňské město Luhačovice rozmanité pochoutky, které nechají návštěvníkům nahlédnout do tradiční místní kuchyně od historie až po současnost.

Mikulov láká na gastronomické pochoutky a výjimečně i pivo

 • Ačkoliv je malebné jihomoravské městečko Mikulov obklopeno vinicemi a je tak přirozeně spjato především s produkcí vynikajícího vína, o druhé srpnové sobotě (9. srpna) bude Mikulovu vládnout výjimečně pivo.

Holubinky - často opomíjená ozdoba českých lesů

 • Vydatné dešťové srážky posledních dní přinesly množství tolik potřebné vláhy, a tak se možná vášniví houbaři dočkají prvních „pořádných úlovků“.

Prohlédněte si Víno z blízka

 • Až do 11. září máte šanci zúčastnit se ojedinělého brněnského festivalu Víno z blízka. V deseti samostatných degustacích představuje postupně deset nejvýznamnějších vinařských obcí Moravy.

Ovoce zalité sluncem

 • Původní domovinou meruňky obecné, stromu plodícího žluté až oranžové peckovice, je pravděpodobně Čína. V Česku se meruňky hojně pěstují v teplých a slunečných vinorodných krajích, především na jižní Moravě.

Borovany lákají na slavnosti borůvek

 • Druhý víkend v červenci (12. a 13.7.) ožije areál kláštera v Borovanech u Českých Budějovic oslavami sběru modrofialových lesních plodů - borůvek.

Lahodná a poctivá, taková je Chuť Jeseníků

 • Letos již po čtvrté se v krásném kraji Jesenicka koná ojedinělý gastronomický festival Chuť Jeseníků, jehož slavnostní zahájení proběhne 5. července ve vesničce Branná.

Slavnosti s nezaměnitelnou chutí a vůní!

 • Od pátku 27. června do neděle 29. června se v Lošticích, městečku známém především zdejší výrobou Olomouckých tvarůžků, bude slavit. Již po devatenácté se zde odehrají slavnosti hudby a tvarůžků Pod loštickým nebem.

Červené ředkvičky – pikantní chuť plná vitamínů

 • V červnu vrcholí sezóna v Česku pěstovaných červených ředkviček. Tato půvabná kořenová zelenina má široké využití především za syrova ve studené kuchyni, používá se ale i na vaření.

Sezona českých jahod je v plném proudu!

 • Teplejší počasí posledních dní je vítanou zprávou nejen pro milovníky výletů (ať už pěších či na kole), ale také pro milovníky ovocných plodů, třešní či jahod.

7.6. | Špilberk Food Festival, Brno

 • V sobotu 7.6. hostilo nádvoří hradu Špilberk čtvrté a zároveň poslední kolo Food Cupu Czech Specials.

24.5. - 25.5. | Gastroslavnosti M. D. Rettigové Litomyšl

 • Třetím finalistou Food Cupu Czech Specials je restaurace z Litomyšle.

17.5. - 18.5. | 4. ročník Apetit Festivalu Plzeň

 • Třetí květnový víkend odhalil druhého finalistu Food Cupu Czech Specials.

3.5. | Food Festival Karlovy Vary 2014

 • Známe prvního finalistu Food Cup Czech Specials 2014 – Villa Patriot Mariánské Lázně

Letní grilování - je potřeba marinovat maso?

 • Grilování a marináda je v Česku téměř synonymum. Je ale marinování masa opravdu potřeba? Zapátrali jsme po tom.

5 tipů pro houbaře

 • Konečně rostou! Sbírání hub je český národní sport a my jsme pro vás připravili tipy, jak se v něm ještě zdokonalit.

Kapr

Vánoční pověry, které se vyplatí znát

 • K Vánocům se vztahuje spousta pověr, většinou jsou spojené s pohanskými zvyky. Tady je stručný přehled zvyklostí, díky kterým si snadno a rychle zajistíte hojnost, štěstí a úrodu na příští rok.

Jak si pochutnat na štědrovečerním kaprovi?

15.9. | 10 zajímavostí o houbách

 • Věděli jste, že za jeden den vyroste hřib asi o pět centimetrů? A že některé houby rostou v kruzích? 

Připravte si letos trochu jiný bramborový salát

 • Bez bramborového salátu by české Vánoce asi ani Vánocemi nebyly. Většinou si na něm pochutnáváme při štědrovečerní večeři nastudeno a slouží jako příloha ke smaženému kaprovi nebo řízku.

Inspirace na vánoční speciality

 • S tradičními českými Vánoci se kromě řady lidových zvyků neodmyslitelně pojí i množství gastronomických specialit. Opomineme-li tradiční štědrovečerní menu skládající se z rybí polévky a smaženého kapra ...

Oblíbené české zmrzliny

 • K létu bezesporu patří sladké mražené osvěžení v podobě chutné zmrzliny. Co se vám jako první vybaví, když se řekne typická česká zmrzlina? Kopečková, točená, balená v kornoutu nebo „na dřívku“?

Oblíbené moučníky k odpolední kávě

 • Téměř v každé české rodině si z generace na generace předávají a uchovávají oblíbené recepty či méně obvyklé variace jinak tradičních moučníků. Přinášíme vám tipy na dva skvělé moučníky.

Dýně v kuchyni

 • Dýně není zdaleka jen hezká dekorace a krásně vybarvený symbol podzimu. Tato zelenina obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a betakarotenu, jak napovídá její sytě oranžové zbarvení.

Září, měsíc slavností vína

 • V září dozrává vinná réva a začíná se sklízet a zpracovávat ve víno. Tento lahodný mok, jehož kouzlu propadlo lidstvo již před několika tisíci lety, si zaslouží být oslavován, stejně jako lidé, kteří jej s péčí a láskou přivádějí na svět.

Tradiční podzimní výlovy rybníků

 • Jako již tradičně na podzim vydávají české i moravské rybníky svá bohatství. Každoročně z nich rybáři vyloví stovky tun ryb. I letos tomu nebude jinak.

Krémová podzimní polévka – lahůdka, která vás zahřeje

 • Příroda se v listopadu barví do okouzlujících odstínů a počasí dokáže překvapit svou přívětivostí, ale často přináší i první mrazivé dny, v nichž zima zalézá za nehty a při pobytu venku může člověk ...

Česká svatební hostina - tradiční versus moderní pojetí

 • Svatební veselí je i v Česku neodmyslitelně spjato s dobrým jídlem a pitím. Je zvykem, že po svatebním obřadu následuje slavnostní hostina, jež bývá zpravidla vyhrazena pro rodinu a nejbližší přátele.

Jak nakupovat a upravovat dýni?

 • Začal čas dýní a my jsme se opět na ně zeptali šéfkuchaře Jiřího Švestky z hotelu Horizont v Peci po Sněžkou. Čím jsou zajímavé a jak je nakupovat a upravovat?

Víno a tradiční pečená husa – svátek svatého Martina se blíží

 • Svátek svatého Martina je pevně spjat s tradicí pečení svatomartinské husy a mladými takzvanými svatomartinskými víny. Svatomartinská vína jsou prvními víny ročníku ...

Ukončení soutěže Co se vařilo za první republiky

 • Děkujeme všem účastníkům za zaslané fotografie. O výsledcích Vás budeme informovat nejpozději do 31. 7. 2018.

Soutěžte s Czech Specials

 • Soutěž "Co se vařilo za první republiky" prodloužena do 8. 7. 2018.

Vítáme nové držitele certifikátu Czech Specials !

 • Novými držiteli certifikátu Czech Specials se staly restaurace Ossegg na Praze 2 a restaurace hotelu Start ve Špindlerově Mlýně.

Speciality jihočeské kuchyně

 • Jihočeský kraj, místo kde rybníkář Jakub Krčín založil největší český rybník, je znám nejen pro hojnost ryb a chutné pivo z mnoha zdejších pivovarů. Tradiční jihočeská kuchyně láká také na lahodné speciality z hub ...

Speciality tradiční šumavské kuchyně

 • Obdobně okouzlující jako šumavská příroda, která v zimě vybízí především k výletům za sjezdovým a běžeckým lyžováním, je i zdejší regionální kuchyně. Vydáte-li se sem, neochutnat některou z místních specialit by byl hřích.

Co si připravit na Nový rok k obědu? V Česku jedině čočku!

 • V Česku je zvykem jíst na první den roku čočku. Věříme totiž, že pokrm z čočky na Nový rok, ať už je to polévka či čočka jako příloha, budou se nás v následujícím roce držet peníze. Původ této lidové pověry ...

Tradiční české likéry

 • Ačkoliv je Česká republika zemí proslulou především pro své vynikající pivo a kvalitní moravské víno, vyrábí se tu také řada likérů a alkoholických nápojů oblíbených i daleko za českými hranicemi.

Kolik druhů vánočního cukroví je potřeba upéct?

 • Oblíbenou gurmánskou tradicí českých Vánoc je kromě jiného také pečení a pojídání cukroví. V některých rodinách se peče pouze pár oblíbených druhů, jiné se předhánějí v množství i počtu variací.

Kam za černým pivem?

 • Ačkoliv mezi českými pivy, které máte šanci běžně zakoupit v obchodech či ochutnat na čepu českých hospod, převažují spodně kvašená piva světlé barvy, bylo by chybou opomíjet i méně početnou skupinu piv polotmavých a tmavých.

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.