5 zásadních druhů cukroví

 5 zásadních druhů cukroví

Send by e-mail
  • Všichni je známe a máme jasnou představu o tom, jak mají chutnat.  Bez vanilkových rohlíčků, išelských dortíčků nebo vosích hnízd by nebyly pravé Vánoce... Recepty určitě máte svoje, proto jsme pro vás našli historické zajímavosti, které mohou posloužit jako konverzační téma při různých vánočních setkáních.  
     
    Linecká kolečka

    Na začátku byl byl linecký koláč, který se pekl se v Rakousku od 17. století z křehkého těsta. V kuchařských knihách se psalo, že se z těsta se dá dělat, co chceš a všechno bude dobré a krásné. Hospodyňky tuhle mnohostrannost využily naplno a tak se z „lineckého“ peče po celé střední Evropě. U nás jsou to nejčastěji kolečka, kytičky či srdíčka, v Rakousku tomuhle cukroví říkají oči, v Německu terásky a na Slovensku kočičí očka.  Těsto se tradičně slepuje rybízovou marmeládou.

     

    Vanilkové rohlíčky
    Pravděpodobně pocházejí z Vídně, kde je za Rakouska-Uherska pekly cukrárny a i místní obyvatelé. Tohle tradiční cukroví se připravuje z vlašských i lískových ořechů, někdo je peče z mandlí – záleží jen na tom, co obsahuje váš rodinný recept. Nezbytnou ingrediencí pro skvělou chuť je máslo a moučkový cukr s pravou vanilkou na obalování.



    Perníčky

    Mají dlouhatánskou historii, jejich předchůdce našli archeologové dokonce v egyptských hrobkách, znali ho staří Řekové i Římané.  Do Česka přišli pernikáři z Německa  někdy ve 14. století.  Zásadní ingrediencí pro výrobu perníku je med a koření – některé receptury uvádějí dokonce až 90 druhů! Možná vás překvapí, že do perníku se tradičně přidával pepř – právě podle něj dostala tahle sladkost název.
     


    Išelské dortíčky
    Kakaová kolečka slepovaná náplní z ořechů a zavařeniny, namočená v čokoládě a ozdobená mandlí nebo vlašským ořechem prý miloval už císař Franz Josef. Cukroví známé jako  Ischler Törtchen si prý nechával dovážet z rakouského letovisko Bad Ischl, kde působili slavní cukráři.
     
    Marokánky a florentinky
    Na první pohled vypadají podobně – kolečka z medu, ořechů a sušeného ovoce namočená v čokoládě. Liší se ale použitými surovinami. Florentinky pocházejí z Itálie a připravují se z mandlí, medu a kandovaných třešní. Oproti tomu marokánky nezapřou svoji oblast původu a proto v nich musí být datle, rozinky, vanilka a další suroviny charakteristické pro sever Afriky. Prý se do nich  dokonce přidával hašiš!

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.