Oblíbený životabudič

Oblíbený životabudič

Send by e-mail
 • Ano, je řeč o kávě, které se na celém světě vypije přes dvě miliardy šálků denně. V České republice každý z nás vypije průměrně 51 káv za měsíc, což dohromady dělá až 5 kilogramů kávy ročně. Pijeme ji hlavně po ránu, a jsou i tací, kteří zvládnou 15 šálků za den. Nejoblíbenější je espresso, ale víme vůbec, kdo se zasloužil o to, že si ho dnes, horké, ozdobené hustou pěnou, můžeme dopřát?

  Otcem principu stroje na přípravu espressa je Ital Angelo Moriondo a 6.června 2021 uplyne celých 170 let od jeho narození.   Kdy to všechno začalo? Století páry, 19.století, by se dalo nazvat i stoletím velké obliby kávy. Káva byla pro obchodníky i kavárníky velmi dobrým obchodem. Sílil tedy tlak na urychlení a zkvalitnění její přípravy.  Od roku 1838 vzniklo několik patentů, které se snažily vyřešit rychlé uvaření kávy, do té doby se káva jen filtrovala nebo vařila v džezvě, což trvalo dlouho. Ani jeden z vynálezců však nedokázal vyřešit základní problém, a to správný tlak, kterým se má vroucí voda, nebo spíše už pára, prohnat přes umletou kávu. Na správný princip přišel až vynálezce a úspěšný hoteliér z italského Turína, Angelo Moriondo, který svůj stroj v roce 1844 poprvé představil na Všeobecné výstavě v Turíně a nechal si ho také hned patentovat. Stroj sám sice neustále zlepšoval a získával další patenty, a to i v zahraničí, ale nikdy neměl ambici svůj geniální vynález sériově vyrábět a prodávat. Jeho patent následně vylepšil Luigi Bezzera a poté i vynálezce, a hlavně dobrý obchodník, Desiderio Pavoni, který již espressa, která už pracovala tak, jak je známe v současnosti prodával do celého světa. Ale ten, kdo díky svému geniálnímu nápadu dal světu espresso, byl určitě Angelo Morionda.


   

  kdy?

 • 04.06.2021

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.