Osobnosti české kuchyně včera a dnes

Osobnosti české kuchyně včera a dnes

Send by e-mail
  • Zlatá éra československých kuchařů

    V rámci oslav vzniku naší republiky, které právě vrcholí, zmiňujeme a vyzdvihujeme vše pozitivní, proč se tedy nezmínit i o vývoji československého pohostinství. Jistě není bez zajímavosti a svého času znamenal cestu až ke hvězdám. 

    Když připravil Florian Zimmermann gastronomický koncept restaurace Praha pro československý pavilon na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu, netušil, že se stane hlavním hybatelem úspěchu, který znamenal pro restauraci, a tím i českou kuchařskou školu i naši kuchyni patrně vůbec nejvyšší uznání v poválečných časech. O to větší, že se zrodil v době, která pro naši zemi byla všechno, jen ne šťastná.

    My se dnes zaměříme na kuchaře, kteří Zimmermannovu ideu uvedli v praktický život. Nevíme o nich mnoho, tehdy se osobní úspěch moc nenosil. Něco málo však přece:



    Ladislav Koreček - v Bruselu působil na pozici, jíž se říkalo "vedoucí střediska výroby pro restauraci de Luxe". Vlastně tedy byl jejím šéfkuchařem.  Jako hlavní kuchař se pak objevil i v restauracích při EXPO 1967 v Montrealu i 1970 v Ósace. Doma pracoval postupně v pražských hotelích Alcron, Esplanade a International. Vynikající kuchař byl také autorem několika odborných knih: Česká zima a sváteční stůl, Československá kuchyně, Od Montrealu k Ósace, Receptář na úpravu šunky. 

    Antonín Srkala - působení v hotelích Alcron, Esplanade, Grand hotel Pupp, Intercontinental Praha či Imperial Ostrava vybrousilo jeho kuchařský talent i zkušenosti s vedením kolektivu. Což bylo důvodem k tomu, aby vedl týmy v kuchyních československých restaurací na čtyřech světových výstavách - Paříž 1937, Brusel 1958, Montreal 1967, Ósaka 1970. Jako autor či spoluautor je podepsán pod tituly Flambování a dochucování jídel u stolu, Moderní obsluha, Práce číšníka u stolu, Od Montrealu k Osace, 100 a 1 jídel z tlakového hrnce.

    Antonín Nestával - jeho domácím hřištěm byla kuchyně hotelu Intercontinental Praha, již dlouhý čas vedl.  Poté působil jako sous chef v hotelu Panorama Praha. Na EXPO 67 pracoval jako vedoucí střediska přípravy. Za všechny odborné publikace, kterých je autorem, zmiňme úspěšné, byť dnes často zavrhované Receptury teplých pokrmů.



    Jiří Petrák - dlouholetý šéfkuchař v hotelu Alcron. Jako jeden z pokračovatelů Zimmermannovy filozofie se zasloužil o neutuchající věhlas tamní restaurace, kde působil i poté, co šéfovský post opustil. V Bruselu byl členem party kuchyně pro restauraci de Luxe, v Montrealu se stal jejím šéfkuchařem. 

    Božena Bedrníčková - trochu ve stínu svých přece jen populárnějších kolegů si s nimi v ničem nezadala. Mimořádná vedoucí studené kuchyně v Alcronu byla vybrána už pro Brusel, tehdy jako „salátka“. O devět let později v Montrealu už vedla studenou kuchyni. Zapálenou pro svou práci zůstala až do samého konce, v kuchyni hotelu Alcron téměř dodýchala. 



    Jednou větou se musím zmínit i o dalším strůjci úspěchů, především montrealského. Nejde o konkrétní osobu, i když vlastně ano. Za v tom čase jedinečnými zařízeními v kuchyních stála firma ALBA Hořovice, resp. jeden každý její zaměstnanec.

    Autor: Milan Ballík s laskavou pomocí Marii Horníkové

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.