Statek 1738

Statek 1738

Send by e-mail
 • Nedaleko Neratovic na prvém břehu Vltavy mezi poli a chmelnicemi leží nevelká Obec Dušníky nad Vltavou. Za svoji proslulost vděčí především nevšednímu areálu Statek 1738. Tam je totiž doma vyhledávaná restaurace téhož jména.   Nijak okázalý interiér představuje současnou tvář českých restaurací. Dřevěný mobiliář, holé desky neprostřených stolů a velká krytá terasa před vchodem. To, co je magnetem pro hosty však představuje kuchyně. Menu, kde naleznete několikero druhů masa ne tak často frekventovaných druhů. Třeba vepřovou plumu s fazolkami, portobelem, červenou cibulkou, šťouchanými bramborami se slaninou a tymiánovou omáčkou. Burger Statek zase stojí vedle salátu, cibulového chutney, rajčete, slaniny, sýru  a BBQ omáčky na řezu hovězího chuck roll.  Své místo zde mají ovšem i receptury české kuchyně. Nejen ty ověřené, jako je nepostradatelná kulajda – mimochodem znamenitá, zdravě navinulá se správnou porcí kopru, spoustou hub a dobrými bramborami – selečí kolínko s bramborovou kaší a pečenou kořenovou zeleninou.
  Vedle těchto jistot tu narazíte i na určité experimenty. Kachní prso s tarhoňou a brusinkovou omáčkou, kupříkladu. Nejde ani tak o kombinaci těstoviny a kačeny, jakkoliv neobvyklou. Tarhoňa, sama o sobě zajímavá, je připravená se smetanou. Jejímu spojení s optimálně připraveným masem budeme patrně muset patrně teprve uvyknout. Tuk ze smetany a ten zpod křupající kůžičky prsou se moc nekamarádí a chvíli trvá, než se v soustu podělí o prostor tak, aby výsledek správně ladil.   Je zde k mání i řada krmí z světa. Restované krevety se sladkou chilli omáčkou na salátku z marinované ředkve.  
  Zkrátka, v sortimentu na Statku se najde každý. Když je navíc prožitek umocněn pozorným personálem, který o víkendech neví, kam dřív skočit a přesto neztrácí klid, úsměv ani přehled, výběrem ze slušného arzenálu nápojů, včetně lihuprostých, potom je o dobré rozpoložení postaráno. V létě katalyzuje náladu hned první sousto na letní terase. „koření“ ho totiž pohled na podmanivě upravený dvůr. Dokonce, když se vám tu opravdu zalíbí, můžete využít i možnost ubytování.   Oč je Statek 1738 stranou od rušného stylu dnešního žití, o to více vás osloví. Dokonce tak, abyste se stali jeho pravidelnými návštěvníky. 

  Statek 1738, Dušníky nad Vltavou 10, Všestudy 277 44
  tel.: +420 724 004 005, e-mail: rezervace@statek1738.cz, https://www.statek1738.cz
  otevřeno: Po – Ne 11.00 – 21.30

  Autor: Milan Ballík

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.