Jsou zdravé na srdce, líp se po nich přemýšlí, obsahují vitamíny a minerály. Jaký druh ořechů je pro vás nejvhodnější? Který je nejzdravější a který nejvíc kalorický?
Vlašské ořechy
Vlašské ořechy obsahují nejvyšší množství omega –3- mastných kyselin ze všech druhů ořechů. Prospívají tím mozku i srdci. Když budete jíst vlašské ořechy, zlepší se vám kvalita vlasů, kůže i nehtů. Ale pozor na množství, které sníte. Spolu s para ořechy mají vlašáky nejvyšší obsah kalorií, proto stačí pár jader denně.
Lískové ořechy.
V minulosti se lískovým ořechům přisuzovaly výživné, léčivé, a dokonce věštecké vlastnosti. Pokud jste ve velkém emocionálním nebo fyzickém vypětí, lískové oříšky by vám měly pomoci se uvolnit a zbavit napětí. V každém případě by se měly dobře rozkousat. Pražené jsou chutnější než syrové a pro mnohé i snadněji stravitelné.
Burské ořechy
Buráky neboli arašídy pocházejí z podzemnice olejné. Obsahují velké množství bioaktivní látky s názvem resveratrol. Ten působí jako prevence proti stárnutí, zlepšuje výkon organismu a celkovou vytrvalost. Používá se při léčbě neuróz a proti depresím. Navíc se traduje, že loupání buráků uklidňuje.
Para ořechy
jsou velmi výživné a kalorické. Obsahují vitamíny A, B1, B2, B3, E a D, selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo. Denně stačí sníst jeden nebo dva paraořechy, 100 g totiž obsahuje 3485 procent denní dávky selenu a tak se můžete snadno předávkovat.
Piniové oříšky
Navzdory názvu do této kategorie nepatří – ve skutečnosti jsou to totiž semínka borovice. Pinie mají velký obsah bílkovin, jsou mírně sladká a mají příjemnou pryskyřičnou chuť. Pozor ale, do sáčku s piniovými oříšky se mohou vloudit nejedlé druhy pinií a způsobit tzv. syndrom piniových oříšků. Ochromí chuťové pohárky a všechno jídlo a nápoje po dobu několika dnů až týdnů chutná odporně.
Pinie se hodí do omáček, salátů a slaných rýžových jídel. Také jsou přísadou v italském pestu.
Mandle
Jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů vápníku a fosforu. Chrání lidský organismus před nemocemi srdce.
Kešu
Kešu oříšky mají dvakrát více železa než hovězí maso. Železo pomáhá roznášet kyslík v těle a jeho nedostatek může vést k extrémní únavě a špatné koncentraci. Ořechy tak bojují proti únavě.
Pekanové ořechy
Pekanové ořechy jsou bohatým zdrojem provitaminu A, vitamínu B, draslíku, zinku, vápníku, železa a fosforu. Pouhých pět pekanových ořechů obsahuje asi šestinu doporučené denní dávky zinku. Ten je zásadní pro fungování bílých krvinek, a tak pekany pomáhají v boji proti nákazám, včetně běžného nachlazení.