Velikonoce po česku

Velikonoce po česku

Send by e-mail
 • České a moravské Velikonoce nezapřou, že prapůvodně, v předkřesťanských dobách, byly oslavou jarní rovnodennosti, probuzení přírody a vzniku nového života. Proto tu má tak silné místo vejce – vejce jako symbol plodnosti, úrodnosti a životní síly obecně. 
  Podle svérázné místní tradice, která je stále velmi živá, o velikonočním pondělí chlapci, muži a děti pomlázkou z vrbového proutí vyšlehají dívky i vdané ženy. Ty díky tomu „neuschnou“, budou zdravé, veselé a pilné po celý rok. A koledníky za jejich službu odmění krásně pomalovanými vejci. Malování nebo alespoň barvení vajíček je zábava, které se v Čechách a na Moravě o Velikonocích dodnes děvčata i ženy pilně věnují, ať už je pak rozdají koledníkům, nebo jimi jen vyzdobí dům. 
  O velikonočním pondělí jsou vejce samozřejmě neodmyslitelnou součástí jídelníčku. Tradičně se připravovala plněná, smažená, přidávala se do omáček a nesměla chybět ve velikonoční nádivce. Pokud byste taky rádi oslavili Velikonoce dobrým vaječným jídlem, zkuste tradiční český recept na velikonoční nádivku.

  kdy?

 • 06.04.2017

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.