Svatý Vavřinec

Svatý Vavřinec

Send by e-mail
 • Autor: Maria Horníková

  Narodil se kolem roku 230 ve Španělsku. Patřil, a stále patří hned po Petrovi a Pavlovi mezi nejvíce uctívané světce celého světa. Tradice říká, že přišel do Říma ze Španělska a zakrátko se stal nejvyšším jáhnem papeže Sixta II. Tomuto papeži nechal pronásledovatel křesťanů, císař Valeriánus, dne 6. srpna 258 setnout hlavu. Cestou na popraviště provázel papeže i plačící Vavřinec. Sixtus svého jáhna utěšoval a dal mu za úkol, aby po jeho smrti rozdělil celý tehdejší majetek církve mezi chudáky. Po popravě vznesl císař Valeriánus nárok na církevní majetek. Vavřinec požádal císaře o tři dny na shromáždění všech pokladů. Tuto dobu využil na rozdělení majetku církve mezi chudáky a třetí den přivedl tyto lidi před Valeriánuse. Před krutým panovníkem prohlásil, že před ním stojí pravé poklady církve. Valeriánus neznal slitování a odsoudil Vavřince k smrti upálením na železném roštu. Podle legendy snášel mučedník hrdinně plameny a krátce před smrtí řekl svému katovi: "Pečeně je hotova, obrať ji a jez!" Dnem Vavřincovi smrti byl 10. srpen 258.  Víte že: 
  •    Svatý Vavřinec je  nejen patronem  kuchařů a cukrářů, ale i archivářů, hasičů, hostinských, knihovníků,  pivovarníků, pradlen, sklenářů, správců a studentů  
  •    Asociace kuchařů a cukrářů České republiky uděluje jako své nejvyšší vyznamenáním Řád sv. Vavřince
  •    Srdce svatého Vavřince je uloženo v katedrále v Dublinu
  •    V dřívějších dobách zvonily na den Sv. Vavřince na venkově zvony a pranostiky, říkají že "Je-li na Vavřince a Bertla hezky, vyjde podzim dobře." nebo "Na Vavřince bývá zvykem, že přestává dříví růsti."
  •     Sv.Vavřinec byl vzýván proti chorobám očním, houseru, ischiasu, horečce, kožním chorobám, moru, chudobě, proti mukám očistce, proti nebezpečí ohně, či za úrodu vinných hroznů a zdravost vinohradů

   

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.