Karel IV. měl nejraději vařené veverky

Karel IV. měl nejraději vařené veverky

Send by e-mail
  •  
    Páv v bílé omáčce se slaninou, vařená kančí hlava nebo veverky s ovocnou omáčkou – oblíbené jídlo slavného panovníka – to je jen malý výběr z množství zvláštních pokrmů, na kterých si ve čtrnáctém století pochutnávali ti nejbohatší. Výjimkou nebyl ani dvůr Karla IV., kde se pořádaly hostiny nejvyšší evropské úrovně.

    Středověká gastronomie měla s dnešními kulinářskými trendy jen málo společného. Bohatí si nejvíce cenili zvěřiny, oblíbená byla také mláďata mléčných zvířat, koroptve, bažanti a malí zpěvní ptáci. Na významných hostinách nesměl chybět ani „královský pták“, labuť nebo páv. Za velkou lahůdku byl považován hovězí jazyk a také vybrané vnitřnosti, zejména telecí játra. I bohatí ale dodržovali postní dny, které tvořily téměř polovinu roku. Tehdy místo obvyklého masa jedli hlavně ryby, někdy ale také žáby, šneky, raky, ústřice, chobotnice nebo mušle.

    Středověcí kuchaři rádi a hodně kořenili. Exotické koření bylo velmi drahé a platilo, že čím více je pokrm okořeněn, tím je vzácnější a lepší. Oblíbený byl zázvor, pepř, hřebíček, muškátový oříšek, skořice, šafrán a také cukr, který byl často přidáván do masa a ryb. Sladká chuť nebyla vnímána tak vyhraněně jako dnes a kombinace ingrediencí byly z našeho pohledu leckdy nezvyklé. Například sladkou kaši z rybích vnitřností by dnes ochutnal asi jen málokdo. Cukr, med nebo ovoce se často přidávaly také do omáček, servírovaných zvlášť k masu a rybám. Tyto omáčky měly většinou nakyslou chuť. Nezbytnou přísadou v nich byl ocet, dochucovaný bylinkami.

    Úplně jiný byl jídelníček obyčejných lidí. Nejčastěji jedli obilné a luštěninové kaše, černý chléb z nahrubo mleté mouky a zeleninové polévky. Sladili medem nebo lesním ovocem, k ochucení jídel používali bylinky. Také si říkáte, že strava chudých středověkých lidí by pro nás dnes mohla být zajímavou inspirací? Máme o ní ale málo přesných informací: na rozdíl od jídel královských byla příprava lidových pokrmů samozřejmostí a nestálo za to ji popisovat v knihách.
     
    Recepty z doby Karla IV
     
    Ryba vařená ve vlastní šťávě
    Úprava vhodná pro lososy, lososové pstruhy a pstruhy
     
    Očištěnou rybu obalíme v jemně rozdrcené soli z hmoždíře. Velkou pánev s trochou vody nahřejeme a rychle rybu blanšírujeme po obou stranách. Ihned přiklopíme těsnou pokličkou. Pánev s rybou necháme pomalu dojít ve vychládající peci, nebo zahrabanou v teplém popelu. Hotovou rybu pokapeme silným octem.
     
    Omáčka na ryby ze dvou druhů vína
     
    Směs koření, jemně nakrájenou cibuli a vypeckované rozinky rozdrtíme v hmoždíři. V menším hrnci přivedeme k varu stejné množství redukovaného a těžšího nasládlého červeného vína se směsí z hmoždíře. Podle chuti dosladíme (medem nebo cukrem).  
     
    Zdroj: Muzeum gastronomie Praha, Karel IV. a gastronomie jeho doby

    kde?

  • Česká republika

    kdy?

  • 15.09.2016 - 15.09.2019

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.