Morek

Morek

Send by e-mail
 • Až do morku kostí
  Morek je vlastně kostní dřeň, která zvíře vyživuje. Obsahuje přibližně 97 % tuků. Z nich i tzv. alkyglyceroly, které podporují imunitu, dále obsahuje železo, fosfor, vitamíny A a K2. Je i bohatým zdrojem vápníku, křemíku, hořčíku a síry. Naše babičky to tušily, proto při nemoci někoho z rodiny vařily silný vývar z morkových kostí a babky kořenářky s ním úspěšně léčily bolesti kloubů. Silný vývar je totiž i bohatým zdrojem kolagenu a želatiny. Jak dokazují archeologické vykopávky, morek znal a také konzumoval už pračlověk. Našly se totiž kosti opálené, rozbité na kousky a dočista vydlabané. Na jedné straně úzká, na druhé široká stříbrná lžička sloužící na vydlabávání vařeného nebo pečeného morku z hovězích nebo telecích kostí ležela na stolech v lepších evropských restauracích již od začátku 19.století. Morek byl pochoutka, delikatesa a již tehdy se věřilo v jeho dobrý vliv na zdraví. Nyní se znovu stal hitem a dostává se znovu na jídelní lístky, ať už v podobě samotných podélně rozříznutých kostí s pečeným morkem uvnitř či morkových knedlíčků do polévky, nebo třeba jako zajímavý předkrm v podobě jemné pomazánky na opečeném chlebu.


   
  Na morek opatrně
  Jak správně na morkové kosti? Nařezané na  5 - 10ti centimetrové kusy je nejlépe přes noc namočit do studené vody a dát do chladničky. Tomuto postupu se říká francouzsky „dégorger“, nebo-li čištění.  Během máčení se z kostí vyplaví zbytková krev a kosti i morek jsou pak bílé. Zbylé červené barvivo, hemoglobin, by při tepelné úpravě zabarvil kosti i morek do šeda i ovlivnil chuť kovovou pachutí. Pak se kosti opláchnou a  osuší, postaví se na plech pokrytý  pečícím papírem a cca 25 minut  se pečou při spodním i vrchním ohřevu při teplotě 220°C, dokud není morek horký. Morek se nesmí dlouho péct, rychle se spálí a z kostí vytéká. Horký morek stačí pouze posolit a opepřit a podávat s opečeným chlebem s trochou česneku. Vynikající jsou i morkové knedlíčky do polévky, recept na ně najdete na:
  http://www.czechspecials.cz/recepty/polevky/morkove-polevkove-knedlicky

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.