Českou kuchyni proslavily knedlíky, omáčky a koláče. Má ale také svoji druhou tvář, méně lákavou a spíše opomíjenou: lehká, skromná a velice zdravá jídla, která se vařila ve dnech půstu. Na začátku března začala podle křesťanských tradic čtyřicetidenní postní doba a tak je nejlepší čas si tyto úžasné pokrmy připomenout.
Životodárné klíčky
Naklíčený hrách, oves nebo pšenice špalda, i to jsou tradiční suroviny české kuchyně. Naši předkové věděli, že semena, která běžně jedí, budou pro jejich tělo ještě přínosnější, když je nechají naklíčit. Teprve ve chvíli, kdy se semínko namočí do vody, začíná složitý proces zrodu nového života. Při něm vzniká obrovské množství cenných látek, které jinak z luštěnin ani obilovin nezískáme! Z naklíčeného hrachu se připravovala pučálka – nasucho opečený hrách se dochutil cibulí, česnekem, zelím nebo medem. Obdobné pokrmy hospodyně vařily z naklíčeného obilí a říkalo se jim pražmo.
Nespočet variací
Dalšími, běžně dostupnými „zimními“ surovinami, z nichž připravíte zdravé a lehké jídlo, jsou brambory, zelí, čočka, kroupy a kořenová zelenina. Lze improvizovat a vytvářet mnoho kombinací. Tradičně dochucujeme solí, cibulkou, česnekem, sušenou majoránkou, petrželovou natí nebo libečkem. Ale pozor: pravé postní jídlo nemá obsahovat maso, mléko ani tuk.