Ačkoliv je Česká republika zemí proslulou především pro své vynikající
pivo a kvalitní
moravské víno, vyrábí se tu také řada likérů a alkoholických nápojů oblíbených i daleko za českými hranicemi.
Jedním z tradičních a velmi úspěšných je
Becherovka. Vyrábí se v Karlových Varech z více než dvaceti druhů bylin a koření již od roku 1807. Harmonický bylinný likér, který původně nesl název English Bitter a byl určen k léčbě onemocnění žaludku, se dnes vyváží na všechny kontinenty vyjma Antarktidy. Základní ingrediencí je jedinečná směs koření a bylinek, které Becherovce dodávají přírodní a plnou chuť.
Bylinným likérem vyhledávaným pro svou typickou hořkost je
Fernet Stock. Vyrábí se v Plzni již téměř devadesát let a naleznete ho obdobně jako Becherovku v nápojovém lístku každé restaurace či baru. Jeho nedílnou součástí jsou bylinky z Česka ale také z Kamerunu, Indonésie i Pyrenejí. Nesmí v něm chybět hořcový kořen, chininová kůra, nať zeměžluče nebo heřmánek římský. Přesné složení je přirozeně přísně střeženým výrobním tajemstvím.
Kmínka je likérem, jemuž kmín propůjčuje specifickou chuť i aroma. Spolu s bylinnými výluhy se kmín máčí v jemném lihu a vytváří tak harmonicky plné tělo této osvědčené, dnes však spíše opomíjené „klasiky českých hospod“.
Alkoholický nápoj, který je s českými zeměmi spjat po desítky století, a patří mezi vůbec první člověkem připravované alkoholické nápoje, je
medovina. Jedná se o kvašený alkoholický nápoj z medu a vody, jeho výroba je však složitější, než se může zdát. Kvalitní medovinu často z domácí produkce můžete běžně zakoupit například na
farmářských a městských trzích. Zvláště v chladných zimních dnech vás tento chutný sladký alkoholický nápoj dokáže spolehlivě zahřát.