Špekáček budiž pochválen

Špekáček budiž pochválen

Send by e-mail
 • Opečený na ohni, nakrájený v buřtguláši, nebo naložený v octovém nálevu k pivu... Špekáček je typická česká uzenina. A i když si zrovna se zdravou výživou netyká, o to víc jednou za čas chutná. Na co si dát při nákupu a přípravě pozor, aby byl zážitek stoprocentní?  První špekáček mohli ochutnat návštěvníci Jubilejní zemské výstavy v Praze v roce 1891. Podle tehdejší receptury byl vyrobený z vepřového a hovězího masa, uzeného špeku a koření. Receptura se postupem času proměňovala, až z ní na začátku devadesátých let nezbylo nic a uzenáři špekáčky dělali z toho, co měli zrovna po ruce a často to nebyly hezké věci. V roce 2001 vešla v platnost vyhláška, která znovu předepsala správné složení špekáčku. Může obsahovat pouze hovězí, vepřové a telecí maso (ne strojově oddělené). Podíl masa musí být nejméně 40% a podíl tuku maximálně 45 %. Toto stanovené složení musí mít každý špekáček, který koupíte v jakémkoliv obchodě. Pokud sáhnete po buřtíkách, špekounech a jiných výrobcích těchto názvů, pravděpodobně si pochutnáte o dost méně.

  A jsou všechny špekáčky na trhu stejné? To rozhodně ne. Rozdíly jsou v kvalitě použitého masa i koření. „Malí uzenáři mají kontrolu nad tím, co do špekáčků dávají. My si můžeme dovolit vyrábět je z masa přeštických prasat, velkovýrobcům často nezbývá nic jiného, než používat dovážené mražené maso, jehož kvalita samozřejmě nebude tak skvělá, jako kdyby bylo místní a čerstvé,“ popisuje řezník František Kšána z pražského obchodu Naše maso. Menší řeznictví si také mohou vyhrát s detaily, například přidávat místo sušeného čerstvý česnek. Tradičně se špekáček dává do hovězích střívek, často se ale nahrazují levnějšími vepřovými.

  A jak špekáček upravit, abyste si pochutnali? K opékání na ohni ho řezník Kšána doporučuje naříznout jen jedním podélným řezem – budou křupavější, méně mastné a rovnoměrněji propečené. A pokud je budete nakládat jako utopence, oloupejte střívko a přepulte je. Dobrou chuť!

   

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.