Červená řepa získala velkou oblibu

Červená řepa získala velkou oblibu

Send by e-mail
 • Dnes jsme se Jiřího Švestky, šéfkuchaře hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou zeptali na červenou řepu. Čím nám prospívá a jak ji připravovat?  Pamatuji si jako malé dítě, že červenou řepu jsme měli doma k jídlu dost často. Později se z jídelníčků vytratila a až v posledních letech se do kuchyní opět rychle vrací. Jsem jejím příznivcem, neboť má nezapomenutelnou chuť a dá se kombinovat jak s masem a sýry, tak i s jinými druhy zeleniny nebo ovoce. Je celoročně dostupná za poměrně příznivou cenu a její konzumace působí na lidský organismus pozitivně. Červená řepa je přírodním antioxidantem, zdrojem kyseliny listové, vitamínu C a hlavně draslíku. Pomáhá při žaludeční nevolnosti či zácpě a mírně povzbuzuje srdeční činnost. Červenou řepu můžeme použít i za syrova, a to ve formě různých šťáv v kombinaci s jinou zeleninou nebo ovocem.  Nejznámější je však v tepelných úpravách. U nás je málo známé, že je možné tepelně zpracovávat i její nať (listy). Výtečné jsou upravené jako špenát. A jak řepu připravujeme?  Dobře ji očistíme a omyjeme, neodkrajujeme kořen, abychom při vaření nepřicházeli o cenné látky. Do vařící vody jí vkládáme tak, aby byla ponořená celá. Přidáme sůl a koření (bobkový list, fenykl, případně anýz, nebo celý kmín). V případě potřeby dolíváme vařící vodu a vaříme cca 1 hod.  Po uvaření řepu oloupeme a prudce zchladíme tak, aby byla křupavá. Tak je nejvhodnější k přípravě salátů, třeba s mrkví a křenem. Pro další tepelné zpracování jí zchlazovat nemusíme. Jdou z ní připravit různé předkrmy, např. carpaccio, které lze dobře kombinovat s kozím sýrem či parmazánem. Je vhodná i k přípravě polévek, jak krému z červené řepy se zakysanou smetanou, a spolu s další zeleninou k přípravě známého boršče. Pro použití jako přílohu k jídlu ji nakrájenou na kolečka osolíme, jemně opepříme, potřeme česnekem, pokapeme olivovým olejem a dáme na 5 minut do trouby zapéct při teplotě 160°C.
   

Raviola z červené řepy plněná kozím sýrem

  A na závěr poradím recept na raviolu z červené řepy plněnou kozím sýrem, dekorovanou řeřichou a piniovými semínky:

postup

 • Řepu nakrájíme na tenká kolečka, na olivovém oleji rozehřejeme cukr tak, aby jen jemně zkaramelizoval, přidáme med a víno a rozšleháme na konzistenci omáčky. Z másla, tvarohu a kozího sýru připravíme pomazánku, kterou jemně osolíme a opepříme. Vytvarujeme z ní noček, který klademe na dva plátky řepy a překryjeme dalšími dvěma plátky tak, aby byla pomazánka částečně vidět. Jemně přelijeme a posypeme zlehka opečenými piniovými oříšky. Na závěr doladíme řeřichou a podáváme.
   

Doba přípravy

Doba přípravy
-
Doba vaření
-

Počet porcí

4

Ingredience

 • 400 g uvařená a oloupaná červená řepa,
  20 g olivový olej,
  40 g cukr krupice,
  40 g cukr třtinový,
  80 g kozí sýr, 30 g máslo,
  30 g jemný tvaroh,
  5 g sůl, 2 g pepř bílý,
  80 g med,
  80 g víno červené,
  40 g piniová semínka,
  řeřicha na ozdobu

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.