K jaru patří jehněčí

K jaru patří jehněčí

Send by e-mail
 • Na jaře, a to nejen o velikonočních svátcích, patří na stůl maso mláďat. Kromě telecího masa, jemných kukuřičných kuřátek nebo masa králičího je to určitě maso kůzlečí a jehněčí. Archeologické vykopávky dokládají, že se jehněčí maso jedlo už v době kamenné, později ho v oblibě měli například Goethe a anglický král Edward VII., který si na něm pochutnával při svém pobytu v Mariánských Lázních.

  Jehněčí u nás ale bylo v současnosti nedoceněno, i když vyniká šťavnatostí a znamenitou chutí. Nelze ani zapomenout na jeho výživovou hodnotu. Jehněčí maso má malý obsah tuku, ve 100 g masa je to 13 g. Pro porovnání: hovězí maso obsahuje 18 g a vepřové 21 g tuku. Kromě vysokého obsahu bílkovin je jehněčí cenné pro vysoký obsah fosforu, železa, vápníku, zinku a vitamínu B1 a B2. Úprava jehněčího masa je snadná, nejčastěji se peče a dusí, kotlety, kýta i jemná jehněčí svíčková je vynikající na grilování. Jehněčí, stejně jako skopové, se musí podávat horké, nejlépe na předem nahřátých talířích, protože jeho tuk, lůj, velmi rychle tuhne.  Česká kuchyně má velké množství receptů na úpravu jehněčího, například specialitu střední Moravy - Jehněčí medailonky v zelenině:
   http://www.czechspecials.cz/recepty/hlavni-jidla/jehneci-maso/jehneci-medailonky-v-zelenine
   

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.