Běžná jídla Karlovy doby

Běžná jídla Karlovy doby

Send by e-mail
  • Maso
    Ve čtrnáctém století se veškeré maso upravovalo vařením ve vodě nebo rožněním. Případně se zkombinovaly oba způsoby přípravy – maso se nejprve uvařilo a pak ještě opeklo. Kromě klasické pečeně, ochucené nakyslými a silně kořeněnými omáčkami, se v bohatých kuchyních často připravovalo také maso sekané a drcené v hmoždíři. Spojovalo se vejci a silně kořenilo suchým kořením, cibulí a česnekem. Takto připravenou masovou směsí se plnilo chlebové těsto nebo vydlabané chleby a následně se vše zapeklo. K masu jedli Karlovi současníci vždy chléb, přílohy v dnešním smyslu středověk neznal. Běžné byly ale saláty ze spařené nebo vařené zeleniny, dochucené omáčkami na bázi octa nebo vína.

    Kořenící směs
    Dobová kuchařka uvádí typický mix cizokrajného koření, který se podle jejího autora „hodí pro všechny pokrmy“. Podobné směsi se v bohatých kuchyních hojně využívaly ke kořenění omáček servírovaných k masu nebo k ochucení polévek. Z dnešního pohledu jde o kombinaci spíše nezvyklou:
    Pro dvanáct osob použijeme 35 hřebíčků, 3 muškátové oříšky, 35 zrnek pepře, 12 plátků zázvoru, 6 plátků skořice, šafrán. Koření roztlučeme v hmoždíři těsně před použitím.

    Kaše
    Byla oblíbeným jídlem středověku a měla mnoho sladkých i slaných variací. Kaše se připravovaly hlavně z pšeničné a žitné mouky, krup, tvrdého chleba, hrachu a ovoce. Slavnostním jídlem, podávaným na svatbách, byla krupicová kaše slazená medem a sypaná skořicí.

    Hrachová kaše
    Hrách uvaříme do měkka a do hladka rozmícháme. Na nahřáté pánvi smícháme tuk, žloutky z natvrdo uvařených vajec, med, víno a ocet. Přidáme hladký hrách a okořeníme.
    Polévky
    Pro většinu středověkých lidí byla polévka hlavním pokrmem. Čím byla rodina chudší, tím častěji měla na stole polévku. V Karlově době se jedlo pouze dvakrát denně, kolem desáté dopoledne a potom večer. A bylo běžné, že k snídani i večeři byla polévka.

    Lidová polévka
    Dáme hrnec s vodou na oheň a přidáváme, co je. Pokud máme maso, uděláme z něj vývar. Můžeme přidat zelí a jakoukoli další zeleninu. Jestliže maso nemáme, jako základ polévky velmi dobře poslouží také vývar z hrachu.

    Hovězí vývar
    Pravý silný bujón se připravoval ve čtrnáctém století podobně jako dnes a v bohatých domech byl velmi oblíbený. Do misky se nejprve dal krajíček opečeného chleba, na který se vzápětí nalil vývar. Ze způsobu servírování vychází pojmenování „po-lévka“. Takto připravený pokrm byl ochucován česnekem a zelenou petrželkou (podobal se chutí dnešní česnečce).

    kde?

  • Česká republika

    kdy?

  • 15.09.2016

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.