Dříve opomíjené ryby si v české kuchyni rychle získávají oblibu

Send by e-mail

Dříve opomíjené ryby si v české kuchyni rychle získávají oblibu

Přes dlouhou a bohatou historii rybníkářství na našem území si Češi na ryby příliš nepotrpí. Časy se ale mění k lepšímu a tak se spotřeba domácích sladkovodních i mořských ryb dlouhodobě zvyšuje. Velmi oblíbený je v Česku pstruh, candát či okoun. Příliš za nimi nezaostávají ani štika, úhoř nebo sumec.

Kořeny rybníkářství v Česku

Tradice rybníkářství a tedy chovu sladkovodních ryb v Česku sahá až do 12. století.  Tehdy byl založen vůbec nejstarší rybník na našem území. Zakládání rybníků pak velmi podporovaly rody Vítkovců, Rožmberků i Schwarzenbergů. Největší rozkvět rybníkářství zažily české země v 15. století.

V současnosti se na českém území nachází na 21 000 rybníků, zejména v oblasti Třeboňska, Jindřichohradecka a Českobudějovicka. Tyto oblasti jsou také lákavými destinacemi pro turisty, kteří sem přijíždějí nejen za malebnou krajinou, ale právě i za rybími specialitami. Lákadlem jsou i tradiční podzimní výlovy rybníků, které jsou často přístupné široké veřejnosti a jsou vyvrcholením celoroční rybářské práce.


Češi v minulosti rybímu masu příliš neholdovali 

V Čechách je průměrná spotřeba ryb téměř o polovinu nižší než v ostatních státech Evropy. V posledních letech se však v tomto ohledu gastronomické návyky v Čechách zlepšují a ryby získávají na popularitě. Na rozvoji rybí kuchyně v České republice ovšem není nic nečekaného a rozhodně se nejedná pouze o módní vlnu. 

 
 

Kam na nejlepšího candáta na čočce?



Kam na nejlepšího pstruha na bylinkách?