Třeboňský kapr slaví

Třeboňský kapr slaví

Send by e-mail
 • Letos slaví Třeboňský kapr významné výročí, obrazová ochranná známka byla v někdejším Československu zaregistrována v roce 1939. Třeboňský kapr má ale historii už od 14. století. A málokdo ví, že se v 2. polovině 19. století o jeho chov velmi zasloužil rybníkář a správce schwarzenberského velkostatku v Třeboni Josef Šusta. V jihočeských rybnících se sice kapři chovali stovky let, byl to ale on, kdo podrobně prostudoval jejich životní cyklus. Rozhodl se životní prostředí kapra zlepšit, rybníky nechal čistit, vápnit, hnojil je mrvou i umělými hnojivy a hubil rákos. Za jeho správcovství se rozšířilo přikrmování kaprů lupinou, kukuřicí a luštěninami, a Josef Šusta je tak dnes považován za zakladatele moderního českého rybníkářství. Kromě kaprů se zasadil i o chov candátů.
  Jedinečnost tohoto kapra potvrzuje i to, že je Třeboňský kapr od roku 2007 chráněným zeměpisným označením Evropské unie.  Vynikající kapří maso lze připravovat na mnoho způsobů, vyzkoušejte třeba tyto staročeské receptury:
  http://www.czechspecials.cz/recepty/hlavni-jidla/ryby/kapr-na-modro-po-starocesku
  http://www.czechspecials.cz/recepty/hlavni-jidla/ryby/kapr-dle-petra-voka
   

  kdy?

 • 20.09.2019

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.