Dezerty s historií

Dezerty s historií

Send by e-mail
  • Text a foto: M.Horníková  

    Pamlsek pro bohyni - kobliha

    Tradice slavení masopustu je u nás zaznamenána již od 13.století. Tak dlouho se také v Čechách smaží o „tlustém čtvrtku“, což je poslední čtvrtek masopustu, masopustní koblihy. O jejich původ se ale přou mnohé národy.

    Rakušané tvrdí, že to byla právě jejich dvorní kuchařka Cäcilie Krapfen, která v roce 1690 o masopustu koblihy vymyslela,     naplnila meruňkovou marmeládou a po usmažení velmi úspěšně pod názvem Cecillikugeln prodávala. Po ní se prý i kobliha, německy Krapfen, jmenuje. Vídeňákům koblihy chutnaly, jedly i na dlouhém Vídeňském kongresu v roce 1815, dle dochovaných záznamů se jich tehdy usmažilo a snědlo neuvěřitelných 10 milionů kusů! 

    V Německu nedají dopustit na svoje „Berliner“, pojmenované po berlínském cukráři, který prý, samozřejmě také jako zcela první, tuto dobrotu smažil v roce 1750 unaveným vojákům ve válce, a protože byl sám kdysi dělostřelec, dal jim tvar dělové koule.  Ani jeden z nich však koblihy nevymyslel, ty mají mnohem delší historii. Moučník smažený v horkém  sádle jménem „crapho“ se objevuje v dobách Karla Velikého, kde se v knihách nacházejí povolení k prodeji této sladkosti. Ale historie jde ještě dál, v popisu jarních Bachanalií  starých Římanů jsou popsané sladké smažené a mákem a fíkovou marmeládou plněné kuličky, „globuli“ za tepla pomazané medem, které se jedly v obrovském množství. Ale koblížky se v historii dokutálely ještě dál, pochutnávala si na nich zřejmě i bohyně Ceres, které nosili staří Řekové tento pamlsek jako obětinu. Koblihám podobné jídlo se našlo i v hrobech ve vykopávkách v Egyptě.

    Nevíme, kdo koblihy vymyslel, ale byl to určitě velmi dobrý nápad. Na svých koblihách, Krapfen, Pfannkuchen, Boule de Berlin či Jelly Douhnuts si pochutnává až do dnes celý svět.

     

Masopustní koblihy

postup

  • Z droždí, trocha mouky, vlažného mléka a lžičky cukru si zadělejte kvásek.

    V míse utřete máslo se zbylým cukrem do pěny a postupně zatírejte jeden po druhém žloutky. Pak vlijte vzešlé droždí, rum, přidejte sůl, nastrouhanou citronovou kůru,  špetku muškátového květu,  mouku a s mlékem důkladně  zpracujte na hladké a vláčné těsto. Mísu přikryjte a nechte na teplém místě asi tři čtvrtě hodiny kynout.

    Na lehce pomoučněné pracovní ploše těsto rozválejte na asi centimetr silnou placku. Sklenkou naznačte kolečka – těsně vedle sebe, aby byla využita celá plocha. Na polovinu koleček nastříkejte sáčkem trochu zavařeniny, pokud byste dali zavařeniny mnoho, koblihy budou klesat při smažení ke dnu.  Položte na zavařeninu, okraje důkladně přitlačte a ještě jednou vykrojte skleničkou. Okraje musí být hladké a pevně spojené. Pak koblihy lehce poprašte moukou a nechte na utěrce ještě asi čtvrt hodiny kynout. Těsto vyvalujte a dokrajujte maximálně 2x, koblihy by nebyly nadýchané. Lepší je do zbytků těsta přidat v rumu naložené rozinky a udělat neplněná pletýnka.

    Tuk rozehřejte v menším hlubším kastrolu nebo ve fritéze na 170°C. Opatrně vkládejte koblihy, smažte je dozlatova (asi pět minut) a vyjímejte drátěnou naběračkou. Správně osmažené koblihy mají v polovině světlý proužek. Nechte na kuchyňském papíru okapat přebytečný tuk a podávejte pocukrované.

     

Doba přípravy

Doba přípravy
-
Doba vaření
-

Počet porcí

-

Ingredience

  • 500 g hladké mouky, 40 g krupicového cukru, 40 g másla nebo sádla, 4 žloutky, 30 g droždí, 50 ml  rumu, 250 ml vlažného mléka , špetka soli, nastrouhaná kůra z jednoho citronu, muškátový květ, 350 ml oleje na smažení, 200 g zavařeniny, moučkový cukr  na pocukrování
     

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.