Sladký pokrm k obědu? V Česku žádný problém

Send by e-mail

Sladký pokrm k obědu? V Česku žádný problém

Jedno z půvabných specifik tradiční české kuchyně jsou sladká hlavní jídla. Česká kuchyně je jimi přímo proslulá. Kdo neochutnal nudle s mákem, žemlovku nebo buchtičky se šodó, neprozkoumal ještě všechna svůdná zákoutí sladkých českých lahůdek.

Těchto sladkých pokrmů se nebudete chtít vzdát

Za českými hranicemi nenajdete mnoho zemí, ve kterých se jako hlavní chod podávají sladká jídla. Česká kuchyně však v těchto specialitách vyniká. Mezi typicky české sladké pokrmy patří žemlovka. Dokřupava propečená sladká houska, pod níž se skrývá jablková náplň vonící po skořici a rozinkách, chutná výtečně teplá i studená. 
 
Na přípravu nikterak složitý, přesto velmi chutný, je rýžový nákyp. Zapečená rýže s mlékem a kompotovaným ovocem je vynikajícím, často však opomíjeným pokrmem. Buchtičky z kynutého těsta s vanilkovým šodó jsou oblíbené zejména u dětí, zná je ale každý. Pudinkový krém s křehkými buchtičkami jsou pro mnohé neodolatelnou pochoutkou.
 

Češi jsou experti na knedlíky a dělají je i „na sladko“

K náročnějším, ale velmi oblíbeným receptům patří sladké kynuté nebo tvarohové knedlíky. Plní se nejčastěji čerstvým sezónním ovocem, např. borůvkami, švestkami nebo jahodami. Pak se tyto nadýchané bochánky ocukrují a zalijí rozpuštěným máslem či smetanou. Podle krajových zvyklostí se navrch postrouhají perníkem, tvarohem nebo popráší skořicí.
 
Dalším oblíbeným sladkým pokrmem jsou rozličné palačinky, lívance a lívanečky. Podávají se s ovocem, marmeládou, tvarohem a šlehačkou, někdy i se zmrzlinou. Mohou posloužit jako lahodný odpolední zákusek, ale i chutný a lehký oběd. Vyhlášené „lívanečky z myslivny“ podávají v Restauraci Benada hotelu Zlatý Lev v Liberci.

Řadu vynikajících a jednoduchých jídel lze připravit také z bramborového těsta. Tradičním sladkým bramborovým pokrmem jsou škubánky s mákem nebo taštičky plněné povidly a sypané strouhankou či perníkem. Ty umí skvěle připravit například v restauraci Pod Zámkem v Průhonicích. Ochutnejte je a zaručeně propadnete jejich kouzlu! 
 

Kam si zajít na vtipnou kaši?Kam na lívanečky s borůvkami a zakysanou smetanou?Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.