Zlatá Hvězda

Zlatá Hvězda

Send by e-mail
 • Ve frontě zdobných domů na náměstí v Litomyšli vyhlíží strohá budova hotelu Zlatá Hvězda až možná nepatřičně. Zvláště, když osiří zahrádka před vchodem. Nedejte se však odradit a vejděte. V nitru domu totiž funguje restaurace, kterou nelze míjet. 
  Překvapení čeká už za vchodem. Bohaté dřevěné obložení stěn v hřejivém tónu a moderní nábytek se navzájem umně doplňují. Lokál si vás tak vlastně získá dříve, než usednete. Svým výzorem na vás dýchne podmaňujícím vlivem. Vmžiku jste vtaženi do prazvláštní atmosféry a s očekáváním se chápete lístku.   I zde na vás číhají mnohá překvapení. Kuchyně ve Hvězdě staví na tradici spojené s lokální sítí dodavatelů. Mnohé receptury vycházejí z ryzích tradic prvních kuchařek. Jak by také ne, vždyť zde krom mnoha jiných slavných žila i Magdalena Dobromila Rettigová. 
  Ale vraťme se k menu. Hříbkovým krémem s bylinkovým olejem na úvod nic nezkazíte, naopak. Čistá, ničím ovlivněná. Ryzí chuť hříbků, vonným olejem jen orámovaná a stopovou nakyslostí oživená je báječným startem. Navíc představuje, čím je naše kuchyně tak zajímavá. Houby coby jedno z jejích hlavních témat to dokazují bez dalšího.   Filety z litomyšlského pstruha, grilovaná zelenina, limetkový dip ukazují na jinou z úhelných surovin, sladkovodní ryby. Mezi nimi tento nevelký dravec patří k oblíbeným jak u kuchařů, tak hostů. V prostinké úpravě na grilu, doprovázený zeleninou vždy potěší srdce labužníkovo.
  Do stále příjemnějšího pobytu zde dobře zapadnou i hovězí líčka na víně, bylinky a bramborové pyré. Křehké maso je provoněné vínem, zeleninu reprezentuje provokujcí ředkvička. Zvláštní pozornost zaslouží bramborová kaše – nebo pyré, chcete-li. Hladká vonící a připravená tak, aby jí zůstal jako hlavní vjem zemitý projev brambor. Na máslem přemrštěně vyšperkované recepty jste si možná ani nevzpomněli.  Navíc tohle všechno umocníte ještě přístupem číšníka. Ten má čas tu a tam prohodit obveselující poznámku – aniž by překročil profesní mantinely vztahu host x obsluhující. Když uzavřete oběd ještě kávou a moučníkem, jste - posíleni na těle i duchu - připraveni užít si všechny krásy historického města.  
   
  Hotel Zlatá Hvězda, Smetanovo nám. 84, Litomyšl 570 01 
  tel: +420 461 614 834, GSM: +420 734 670 355, e-mail: zlata.hvezda@lit.cz, https://zlatahvezda.com
  otevřeno: Po – Čt 11.00 - 22.00, Pá – So 11.00 - 23.00, Ne 11.00 – 16.00

  Autor: Milan Ballík

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.