Na českém vinobraní nesmí chybět burčák!

Send by e-mail

Na českém vinobraní nesmí chybět burčák!

Tradiční podzimní slavnosti sklizně vinné révy se v České republice těší velké oblibě. Ve všech větších městech s vinařskou tradicí se každoroční vinobraní řadí mezi kulturní události, které svým významem přesahují hranice regionu. Vedle degustací vína a burčáku nabízejí vinobraní obvykle bohatý doprovodný program.

Vinobraní - dříve jen pro vyšší vrstvy

Tyto oslavy sklizně se v českých zemích masově rozšířily až v poválečném období. Dříve to byla zábava jen pro velmi majetné občany. Dnes jsou vinobraní masovou událostí a poveselit se můžete v každém větším městě, které je známé svou produkcí vína. Sklizeň prvních hroznů připadá na konec srpna a první týdny v září – pak mohou vinobraní vypuknout. Jednotlivá vinařství nabízejí na těchto slavnostech k ochutnání vína, která si získala v minulých letech velkou oblibu a věhlas, ale také méně známé druhy a skutečné speciality.


K burčáku se nečichá 

K zvláštnostem vinobraní patří v Česku takzvaný burčák. Jedná se o částečně zkvašený hroznový mošt, jenž vzniká v prvním až druhém týdnu kvašení jako meziprodukt při výrobě vína. Ač většinou nepříliš vábné vůně – k burčáku se ostatně na rozdíl od vína nečichá – vyniká tento unikátní nápoj osvěžující sladkou chutí. Obsahuje vyvážený obsah alkoholu, cukrů a kyselin. Jedná se o téměř výhradně českou specialitu. Kromě některých oblastí Rakouska a Slovenska ho totiž jinde na světě neochutnáte. 

Mezi vyhlášená vinobraní s nezaměnitelnou atmosférou, která každoročně navštěvují tisíce lidí, patří historické vinobraní ve Znojmě či Pálavské vinobraní v Mikulově. Návštěvníci se vedle kulinářských lahůdek a dobrého vína mohou těšit z rozmanitého doprovodného programu. Ten obvykle zahrnuje tradiční folklorní vystoupení, koncerty oblíbených českých kapel i soutěže a atrakce pro děti. V mikulovském zámku se pravidelně během vinobraní koná také mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně.
 

Kam na výtečné biovíno?




Kam na jehněčí kýtu na červeném víně?