Zavinuté dobroty

Zavinuté dobroty

Send by e-mail
 • Objeví-li se na jídelním lístku jakýkoliv závitek, určitě počtem objednávek předčí ty ostatní. Nejznámější je u nás bezpochyby španělský ptáček, po jehož původu, a hlavně názvu, se stále pátrá. Známe ho ze staropražské židovské kuchyně, tam byl ale plněný jen vajíčkem a kyselou okurkou. Jedna z legend říká, že se španělský ptáček zrodil v hlavě šéfkuchaře pražské hospůdky „U Španěla“  a  to této specialitě dalo tohle cizokrajné jméno. 

  Do české kuchyně patří ptáček z hovězího nebo telecího masa, poctivě naplněný, pevně zavinutý, s typickou šťávou chutnající po dobře vyrestované cibulce. Ty tzv. „rozstřelené ptáčky“ ať si líní kuchaři dělají doma! Dalším zástupcem závitků, je plněný zelný list, který k nám přišel z polské kuchyně. Závitky mají své regionální varianty, například v severozápadních Čechách je místní specialitou litoměřický vepřový závitek plněný párkem a zelím, v Krkonoších se plněným zelným listům zase říká Šulky. Závitky lze plnit různými náplněmi, hlavně uzeninou a i sezonní zeleninou, jako je třeba chřest, ale nejvíce se v regionálních receptech v závitcích objevuje zelí, cibule a také mrkev. 
  Máte-li chuť plnit a rolovat, inspirace je pro vás zde:

  http://www.czechspecials.cz/recepty/hlavni-jidla/teleci-maso/spanelske-ptacky-z-teleciho-masa

  http://www.czechspecials.cz/recepty/hlavni-jidla/veprove-maso/litomericky-zavitek


  http://www.czechspecials.cz/recepty/hlavni-jidla/veprove-maso/sulky-aneb-zelne-zavitky

   

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.