Začalo to mnohem dříve

Začalo to mnohem dříve

Send by e-mail
  • M.D. Rettigová (1785 – 1845)

    Rok 2018 je významným jubileem v historii naší republiky. Ponese se v rámci oslav stoletého výročí jejího trvání. Na pořadu budou všechny etapy – úspěšné i ty méně šťastné, kterými si prošla, každý její úspěch. Proč se tedy nezmínit také o vývoji české kuchyně, která jistě není bez zajímavosti a má v kulturní nadstavbě země své pevné místo.

    Na úvod je třeba říci, že česká kuchyně není dítětem časů po roce 1918. Formovala se o staletí dříve, určitě v etapách největšího lesku českého království. Její kořeny je možné objevit na dvorech vládců, při tabulích šlechtických hodů, v měšťanských domech, ale i v chudých chalupách nevolníků i drobných řemeslníků. Můžeme v ní dále vystopovat spříznění s gastronomií našich sousedů, bavorskou, maďarskou, německou a rakouskou. Podobné klimatické podmínky i podobná struktura pěstovaných a chovaných zdrojů potravin toto spříznění logicky podporovala.  
    My ale přeskočíme její počátky a posuneme se tam, kde se začal exaktně formovat obsah pojmu „Česká kuchyně“ tak, jak ji chápeme dnes. Nejlépe to bude viditelné na pracích autorek, které se o její zviditelnění nejvíce zasloužily.



    V prvé řadě to byla Magdalena Dobromila Rettigová. Ač Němka, byla velice činná jako autorka v českém prostředí. Navíc v mnoha formách a oborech. Ne vždy se jí dařilo uchopit to které téma, ovšem co se týká jídla, jeho přípravy a všeho, co s ním souvisí, byla mimořádně úspěšná. Její Domácí kuchařka, aneb pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské, poprvé vydaná roku 1826 a od té doby až podnes nesčetněkrát znovu. Jen do roku 1914 jich bylo devětadvacet.



    Přes jedenáct set receptů, z nich některé atraktivní i pro současné kuchařské trendy, řada praktických rad pro budoucí hospodyně. To jsou atributy knihy, která se zasloužila o rozkvět a rozvoj české kuchyně, krom toho vnesla osvětu do řad mladých dívek. Ukazuje totiž na jedno. Každá z žen se jednou měla stát manželkou, udržovatelkou chodu domácnosti. A k tomu vedle výbavy patřila poměrně vysoká kuchařská zběhlost.
    Není proto divu, že se právě kniha Rettigové, zaprvé napsaná česky, dále pak výpravným, čtivým jazykem, stala součástí věna a základním vzdělávacím kamenem mnoha dívek.



    Některé formulace z Domácí kuchařky se staly okřídlenými úslovími, která nám práci a význam Magdaleny Dobromily dodnes připomínají. Její „... vraž do toho dvě vejce...“ je dodnes frekventovaným zvoláním v mnoha současných kuchyních.
    Rettigová měla mnoho následovnic, kuchařské knihy se rodily v každém větším městě. Postupně vybereme a představíme vám ty nejzajímavější.

    Autor: Milan Ballik

     

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.