Na husu i na chleba-kmín luční

Na husu i na chleba-kmín luční

Send by e-mail
  • Blíží se svátek svatého Martina, všude budou vonět husí pečeně, a spolu s nimi ale také kmín, naše nejoblíbenější koření. Prolistujeme –li staré kuchařky, zjistíme že kmín je koření, které se spolu s majoránkou nejčastěji objevuje ve staročeských recepturách. Není divu, právě kmín je nejstarší, vykopávkami i písemnými zmínkami zdokumentované koření. Byl nalezen v kolových stavbách z období neolitu z 3. tisíciletí př.n.l., nechybí ve zkoumaných vzorcích z vykopávek z různých období. Jméno  jeho blízkého druhu- Cuminum cyminum (římský kmín)bylo nalezeno na tabulkách v mykénských palácích ze 14.století př.n.l , je rozpoznán jako kamunu v akkadském klínovém písmu na tabulkách z Mezopotámie. Objevuje se v prvních předpisech na léky i v kuchařských knihách. Je kosmopolitní rostlinou pocházející z Asie, odkud se rozšířil do severní a střední Evropy. Bez kmínu bychom si my Češi nepochutnali na chlebu ani rohlících, o vepřové pečení nemluvě. Nesmíme zapomenout ani na kmínovou polévku s vejcem, kterou ochutnáte pouze v Čechách.



    Víte že:
    •    Naši předci si na začátku minulého století v hospůdkách rádi nalévali kmínku, která byla v té době jedním z nejoblíbenějších likérů. 
    •    Odvar z kmínu spolehlivě povzbuzuje trávení a tlumí žaludeční křeče
     

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.