Libeček

Libeček

Send by e-mail
 • Jednou z nejoblíbenějších bylinek ve staročeské kuchyni i v domácí lékárně byl, a dosud určitě je, libeček. Slunce ho již začíná vytahovat ze země, proto se s ním pojďme blíže seznámit.

  Původně divoká bylina se ze své domoviny, kterou byla zřejmě Persie, dostala k nám do Evropy díky Hunům, okolo roku 375 n.l.  Ti si libečkem kořenili hlavně maso na rožni.  Rozšířil se až ve středověku, a to jen díky jeho německému jménu Liebstöckel. Lidé se chybně domnívali, že je libeček silné afrodiziakum a začali ho hojně pěstovat ve svých zahradách.

  I když libeček nebyl nic platný v ložnicích, plně to vynahradil v kuchyni. Stal se oblíbeným zeleným kořením i lékem. Ze sušené natě se dělaly čaje zmírňující křeče i zlepšující trávení, stejně tak kořen sloužil k výrobě tinktur pro odvodnění, pro lepší tvorbu žluče, léčbu srdce a zklidnění. Právě kořeny libečku, jehož stonek i listy mohou dorůstat až do dvou metrů, obsahují nejvíce účinných a aromatických látek, pro které ho používáme jako koření. Polévkovou vůni libečku způsobují silice obsahující terpineol, kumarin a karvakrol. Dále libeček obsahuje i pryskyřičné látky, organické kyseliny a vitamíny, především vitamín C.

  Z libečku, který roste od dubna do zámrazu, využíváme hlavně listy, čerstvé i sušené. Čerstvé listy, které jsou podobné celerové nati, přidáváme při vaření do vývarů, ochucujeme s ním pečená i vařená masa, ryby i luštěniny. Jižní národy přidávají libeček do výpeků a šťáv, kterým zesílí chuť. Uzenáři libečkem dochucují játrové paštiky. Arabská kuchyně využívá listy libečku do marinád na maso pro grilování.
  Čerstvý libeček výborně ochutí nádivky a pomazánky, dobře se snoubí s tvarohem i měkkými sýry. Je součástí mnoha kořenících směsí, asi nejznámější je bulharská čubrica, kterou Bulhaři ochucují svá vyhlášená mletá masa.

  Víte že:
  Libeček má velmi intenzivní chuť a výborně snáší var, který mu neubírá na aromatičnosti, proto ho stačí dávat pouze velmi málo, dá se i snadno zmrazit a i po rozmrazení je velmi aromatický.

  Vyšší gastronomie z libečku využívá i jeho žluté květy a semínka. Připravují se z nich ochucené oleje a másla.
  Libeček ocení i dietní kuchyně, hlavně všude tam, kde se nemůže používat sůl.

  Vynikající chuť dodá libeček vařeným bramborám, k těm starým ho přihodíme už do vody, ve které se vaří, na nové brambory ho nasekáme spolu s petrželí nebo pažitkou.

  Čaj z libečku prý velmi dobře mírní následky kocoviny.
   

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.