Jarní královna - Kedlubna

Jarní královna - Kedlubna

Send by e-mail
  • Autor: Maria Horníková

    Česká kuchyně zná kedlubnu velmi dlouho, zadělávaná kedlubna, kedlubnové zelí i kedlubnová polévka nechyběla na talíři měšťanů ani v jídelníčku prostého lidu. Kedlubna se někdy mylně označuje za křížence zelí a tuřínu, ale není to tak, patří spolu s kapustou, kadeřávkem, květákem a brokolicí do stejného rodu Brassica, což jsou brukve a řadíme je do košťálové zeleniny.

    Něco z historie 
    Kedlubna procestovala za minulá století několikrát celý svět. Plinius ji již v 1. století n.l. nazývá Korintskou řepou, Apicius v své nejstarší kuchařské knize světa ji zařazuje mezi zeleninou na přední místo. To dokazuje, že si na ní pochutnávali již ve starém Římě. Z Evropy se kedlubna díky mořeplavcům dostala v roce 1600 do Indie a stala se důležitou součástí hinduistického jídelníčku. Kedlubnu zná i Izrael, Čína a Afrika, ale v Americe je skoro neznámá.  

    Chutná a zdravá
    •    Kedlubna, tak jako veškerá košťálová zelenina obsahuje mnoho vlákniny a minerálních látek, jako je fosfor, vápník a draslík. Z vitamínů je důležitý obsah vitamínu B, C a provitamínu A. Obsah kalorií je zanedbatelný, cca 19 Kcal na 100g. Zajímavé je, že v listech je obsaženo více vitamínů a minerálních látek, než v samotné bulvě. Mladé menší listy se proto dají použít do salátů, větší se upravují jako špenát.

    Kedlubna v kuchyni
    Kedlubna má sice sezonu po celý rok, nejjemnější a nejsladší je však její raná jarní zelená varianta, kterou můžete na trhu zakoupit od února do konce května. Kedlubna je velmi tvárná zelenina, mladá kedlubna chutná něco mezi chřestem, mladým hráškem a květákem a proto se vlastně dá upravovat stejně jako tato zelenina. Je výborná v salátech, dá se dusit, výbornou přílohou je kedlubnové zelí. Vysoký obsah cukru zvýrazní její chuť při opékání a grilování. Špičkovou, ale bohužel pozapomenutou delikatesou jsou plněné kedlubny-žemlová, masová, nebo vaječná nádivka ve vydlabaných a podušených bulvách kedluben.

    Víte že:
    •    O rozšíření kedlubny do panských kuchyní se postaral Karel Veliký, který ji po svém zvolení císařem římským v roce 800 n.l. nařídil pěstovat ve všech zemích pod jeho vládou
    •    Mladé kedlubny se nemusí loupat, stačí oříznout část u kořene
    •    Kedlubny, tak jako veškerá košťálová zelenina, obsahují protirakovinnou látku isothyocinát
     

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.