Je libo kachní stehýnko nebo ořechový koláček s jahodami?

Je libo kachní stehýnko nebo ořechový koláček s jahodami?

Send by e-mail
 • Ať už jste na sladké, nebo na maso, holdujete domácí kuchyni, nebo zahraničním specialitám, v této nové kuchařce snadno najdete to, co bude vašim chuťovým pohárkům milé. Pavel Pospíšil pro vás vybral celkem 64 svých oblíbených receptů, po osmi z každé oblasti, které pro něj v životě hrály důležitou roli. 


   
  Ačkoliv je tento zlínský rodák, který dnes žije převážně v Německu, držitelem michelinské hvězdy, nemusíte se bát, že byste jídla z nové kuchařky nezvládli připravit. Jejich autor totiž zastává názor, že geniální věci jsou jednoduché.
   
  Časově nejnáročněji vychází příprava marinovaného kolena s hrachovou kaší, ale některé dobroty jako třeba halušky s brynzou a slaninou budete mít hotové už klidně za půlhodinky.
  Recepty pocházejí z Moravy, Berlína, Bádenska, Francie, severní Itálie, Švýcarska, Mallorcy a Slovenska. Najdete mezi nimi známé klasiky jako ovocné knedlíky nebo bramboračku i exotičtější jídla, například chřestové suflé, ossobuco nebo tumbet. Zkoušíte-li rádi nové věci, potěší vás kombinace, na které jste si dosud asi netroufli, jako konfitované kachní stehýnko se žlutou řepou nebo pajšl z králíka v zelené cuketě.  „Za mou michelinskou kariérou stojí jedno hospodské rozhodnutí mého táty a tatínka Borise Hybnera,“ říká v knize s nadsázkou Pavel Pospíšil. Ale z popisovaného životního příběhu vám bude jasné, že za ní stojí především spousta práce a dřiny, cílevědomého snažení i odvahy.
  Mezi sadami receptů z jednotlivých regionů se právě o jeho cestě za michelinskou hvězdou dočtete. Zjistíte, co se jedlo u Pospíšilů doma, kde všude a od jakých hvězd se Pavel Pospíšil postupně učil, jaké to bylo vyhrát první kuchařskou soutěž i jaké to bylo prožít si první velké soutěžní zklamání.


   
  Dozvíte se, jak to skutečně probíhá, když chcete v piemontské Albě získat čerstvého lanýže, co musíte udělat, aby cukrové pláty získaly stříbrnou perleťovou barvu, ale i proč se musel Pavel Pospíšil naučit během týdne ve francouzštině celý jídelní lístek a pár výhružných vět k tomu. Vyprávění v knize se nevyhýbá ani nelehkým tématům, a tak se dočtete také o tom, jak se Pavel Pospíšil snažil dostat svou ženu do Západního Berlína nebo jak se nakonec vyrovnal se smrtí tatínka.


   
  Knihu pochopitelně doplňují fotografie všech pokrmů, které si podle ní můžete připravit na základě snadných a přehledně zpracovaných receptů, ale také fotografie dokumentující kuchařův osobní život, jeho přátelství, kariéru i jídla a místa, které má rád. Moje cesta k Michelinu tak spojuje dvě v jednom: kuchařku s vyladěnými recepty na vynikající jídla i osobní příběh Pavla Pospíšila.

  Autor textu: Pavel Pospíšil
  Foto: Marie Votavová, Petr Jindra, Jana Zaoralová

   

Husí játra s kozím sýrem a hruškou

postup

 • Z jater oškrabeme vrchní blánu a položíme na 60 minut do vlažné vody. Játra následně osušíme a rozebereme je na cca tři malé a tři velké kousky, přičemž z nich odstraníme žlučové žilky. Dáme je do mísy, promícháme se solí, bílým pepřem a alkoholem a necháme 12 hodin marinovat.
  Rozložíme si potravinářskou fólii, poklademe na ni marinovaná játra a pomocí potravinářské fólie je stáhneme a vyválíme do válečku o průměru pět centimetrů. Potravinářskou fólii propícháme jehlou, aby vyšel vzduch, a celou roládu ještě pevně stejným způsobem zabalíme do alobalu.
  Sádlo rozehřejeme na 75°C a položíme do něj roládu tak, aby byla celá ponořená. Teplým sádlem játra dojdou, necháme je vychladnout a dáme na 24 hodin do lednice.
  Hrušky povaříme s cukrem a hřebíčkem a dáme vychladit. Následně je nakrájíme na kolečka, posadíme na ně kolečko čerstvého kozího sýra a nakonec kolečko husí rolády.
   

Doba přípravy

Doba přípravy
-
Doba vaření
-

Počet porcí

4

Ingredience

 • 1 kg husího nebo vepřového sádla
  600 gramů husích jater (foie gras)
  100 ml portského vína
  200 ml koňaku
  4 hrušky
  200 gramů čerstvého kozího sýra
  100 gramů cukru krystal
  5 ks hřebíčku
  8 gamů soli
  bílý pepř

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.