Recepty

Bramborové knedlíky plněné uzeným masem

Na popsání hesla „knedlík“ bychom v encyklopedii české gastronomie potřebovali několik stránek. Bramborové knedlíky s uzeným by tu určitě měly čestnou pozici, nicméně mnohem lepší než o nich číst a psát, je vařit a ochutnávat…

Candát na červené čočce

Klasická a velmi rychlá úprava českých sladkovodních ryb. Místo candáta si dosadíme kapra, štiku nebo pstruha, pokmínujeme, důkladně opečeme a podáváme.

Bažant na víně

Bažant má navíc kromě výborné chuti i výživově velmi vhodné složení masa. Obsahuje totiž jen velmi málo tuku, ale naopak spoustu antioxidantů. A protože celý život žije pouze v lesích a na polích, jde vlastně o bio maso!

České knedlíky

Knedlíky jsou jednou z nejoblíbenějších příloh jídel české kuchyně, typické jsou ale i pro rakouskou a bavorskou kuchyni, v podobě noků se s jejich obdobou můžeme setkat i v Itálii, Maďarsku nebo Slovinsku, i slovenské halušky mají v nokům velmi blízko. Dříve knedlíky nebývaly pouhou přílohou, ale (zejména v chudších oblastech) se podávaly jako hlavní jídlo. Tak vznikly třeba jihočeské drbáky, šumavské bosáky nebo valašské šulánky s mákem.
 
 

Babiččin mřížkový koláč

Lahodný koláč s příchutí ostružin a ořechů leckomu připomene dobu, kdy babička od kouřící pochoutky právě vytažené z trouby odháněla nenechavé dětské prstíky, prý aby z horkého těsta nebolelo bříško. Zkuste ho tedy nechat aspoň chvilku vychladnout… déle už to vaše chuťové buňky určitě nevydrží!

Boží milosti

K oslavám masopustu patří nejen maso, víno a pálenka, ale také sladkosti. I ty ovšem musí být pěkně omaštěné a oslazené, stejně jako jsou boží milosti v našem receptu.

Bramborové knedlíky se švestkami a perníkem

Ovocný knedlík je bezesporu symbol českého léta. Pojďte si vyzkoušet méně časté bramborové těsto, které vám společně se strouhaným perníkem zajistí exkluzivní chuťový zážitek.

Hovězí pečené na pivě

Pivo a Plzeň - to jsou téměř synonyma. Nejspíš vás tedy nepřekvapí, že nápoj zlaté barvy nechybí mezi ingrediencemi této krajové speciality. Marinované hovězí maso s říznou omáčkou si nejlépe vychutnáte ve společnosti nadýchaného houskového knedlíku a samozřejmě dobrých přátel. Regionální specialita z okolí Plzně.
 

Lázeňské zadělávané jehněčí s houbami


Jehněčí maso bylo jistě oblíbené mezi hosty přijíždějícími do lázní řešit zdravotní obtíže, protože je dietní. Obsahuje velmi malé množství tuku, který v něm však rychle chladne a narušuje jeho delikátně lehkou chuť. Při servírovaní proto nezapomeňte na nahřáté talíře. Regionální specialita západočeských lázní.
 

Valašský zoftový guláš

Záleží jen na vás, zda se jej rozhodnete servírovat jako hlavní jídlo nebo jako přesnídávkovou polévku. Správně by se měl vařit na otevřeném ohništi pod širým nebem, aby získal uzenou příchuť od doutnajícího dřeva. Skvěle si ale určitě pochutnáte i na guláši vykouzleném na klasickém sporáku.
 

Domácí kachní škvarky zalité do sádla


Jen málokoho nechává moravská kuchyně chladným. Domácí kachní škvarky jsou skutečná lahůdka z východní Moravy.
 

Bramborová polévka

Jedna z nejoblíbenějších českých polévek byla mnohdy jediným sytým jídlem za den. Stejně jako svíčková na smetaně i bramboračka má tolik podob, jako je krajů i kolik je kuchařů. Někdo dává houby, někdo více česneku či čerstvou majoránku, někde se restuje zelenina na sádle, někde se přidávají škvarky. Základem dobré chuti této polévky je vyváženost množství kořenové zeleniny, platí pravidlo, kolik mrkve, tolik bílé kořenové, jako je petržel a celer.
 

Jidášky

Tento kynutý moučník, potíraný medem, většinou ve tvaru oprátky nebo zatočeného provazu, na kterém se oběsil Jidáš, poté co zradil Krista, se podle tradice peče večer na Škaredou středu. Pověra totiž tvrdí, že ten, kdo ho sní za úsvitu na Zelený čtvrtek, bude po celý rok chráněn od lidské zrady, hadího uštknutí, a také včelího bodnutí. Pokud se vám tak brzo nechce vstávat, tak zcela postačí, když jidášky na Zelený čtvrtek posnídáte.

La belleza roja

Ya ha llegado la temporada de rojas y dulces fresas que, junto con las manzanas, pertenecen a las frutas preferidas de los checos. Los poetas elogiaban las fresas del bosque hace ya 2000 años, sin embargo Europa desconocía las fresas de jardín hasta el siglo XVIII. Se vendían tan solo las fresas que se cultivaban o se recolectaban directamente en los bosques. Todo cambió cuando un oficial francés trajo en 1714 de América del Sur los cinco primeros plantones de fresas. 

La fresa no es solamente sabrosa, sino también muy sana. Contiene más vitamina C que el limón y es rica en vitaminas A, B y B2. La fresa se utiliza de muchas formas en la cocina checa. Seguramente el plato más conocido y preferido es el de los dumpings dulces rellenos de fresas („sladké jahodové knedlíky”). Se elabora de masa de quark, hecha con o sin levadura („odpalované knedlíky”). En la mayoría de las regiones de Chequia se usan las fresas para rellenar, luego se espolvorean con quark, azúcar “glass” y se echa un poco de chocolate caliente. También hay zonas del país donde las fresas se guisan y se echan solamente por encima. Se sirve como plato principal dulce o como postre.
 

Drůbeží játra na cibulce

Tato specialita se vařila hlavně v Praze, kuřecí nebo krůtí játra s hnědým výpekem z vyrestované cibulky se podávala s čerstvou houskou jako vydatná svačina nebo s rýží jako hlavní jídlo. 
 

Bramborák? Heerlijke aardappelpannenkoekjes.

Koldūnai su raudonuoju skanėstu

Prasideda raudonųjų, sultingų braškių, šalia obuolių vienų mėgstamiausių vaisių Čekijoje sezonas. Poetai jau prieš 2000 metų mėgavosi braškėmis, tačiau iki XVIII amžiaus Europa nežinojo sodo braškių. Parduodamos buvo tik žemuogės, kurias augino kai kurie sodininkai arba buvo skinamos miške. Tik 1714 m. vienas prancūzų karininkas atvežė iš Pietų Amerikos pirmuosius penkis braškių daigus.

Braškės yra ne tik skanios, bet ir labai sveikos. Jose yra daugiau vitamino C nei citrinose ir didelis vitaminų A, B ir B2 kiekis. Braškės čekų virtuvėje yra naudojamos įvairiais būdais. Mėgstamiausi turbūt yra saldieji koldūnai. Jie gaminami iš sūrio, mielinės ar plikytos tešlos. Populiariausi yra su braškių įdaru, tačiau kai kuriuose regionuose jie patiekiami be įdaro, ant viršaus dedant tik susmulkintas braškes su cukrumi. Koldūnai apibarstomi tarkuota varške ir cukraus pudra bei apipilami lydytu sviestu. Jie patiekiami kaip pagrindinis patiekalas arba šiltas desertas.
 

Bejlík z husích prsou

Pod staročeským názvem pro husí prsa bez kůže se neskrývá nic jiného než právě tento drůbeží pokrm. Na svůj příděl dušeného masa prošpikovaného česnekem a čerstvým zázvorem se mohou těšit nejen vaše chuťové, ale i čichové buňky. Jeho výrazné aroma skvěle doplní brambory a kysané zelí.

Králík načerno

Severní Morava hraničí s Polskem, a tak není divu, že se odtud inspirace vloudila do místní kuchyně. Polské ovocné polévky zná aspoň z vyprávění snad každý, vy však budete sladkou chuť švestek, perníku a rozinek testovat ve spojení s jemným králičím masem. Otevřete láhev vína pro doladění omáčky a zbytkem zapíjejte

Lombo de cordeiro com bolinhas de farinha de batatas e molho de abrunho

Vai demorar um pouco para levar esta comida do fogão para a mesa. As coisas boas precisam do seu tempo e um prato com cheiro de alecrim, bacon e ameixas vai realmente nos recompensar até a saciedade pelo esforço. Esta receita é uma especialidade da Morávia Oriental.
 

Indiánek

Proč se tento oblíbený zákusek mnoha generací jmenuje zrovna indiánek už nikdo neví. Sladký sníh z bílků se skvělě chuťově pojí s čokoládou.

El recetario de la Semana Santa

La Semana Santa siempre ha sido y sigue siendo la época de cocinar con abundancia. Se mantienen las costumbres y las tradiciones aunque los jóvenes muy a menudo no saben su origen. Fijémonos, por ejemplo, en la parte de gastronomía „dulce” de la Semana Santa. 

 

Brambory na loupačku s bylinkovými tvarohy

Nové brambory vařené ve slupce s ochuceným tvarohem jsou výborným lehkým letním hlavním jídlem.

Masarykovy vánoční sušenky

Náš první prezident T.G.Masaryk byl známý svojí střídmostí, miloval prostá vesnická jídla. Na Vánoce však rád jedl cukroví a na jeho žádost se pekly i sušenky s ořechy, které dělávala jeho maminka. Jsou jednoduché a jejich příprava je velmi rychlá a chutnají všem, co je ochutnali.

Telecí na paprice

Telecí paprička byla  v dobrých hospodách vždy  na jídelním lístku.Podávala se jen s houskou jako svačinový "gáblík" nebo se širokými nudlemi, krupicovými noky nebo s rýží v poledne. 

Mėlynės - mėlynasis miško lobis

Daug čekų mėgsta skinti ir valgyti uogas dėl jų ypatingo skonio ir teigiamos įtakos kūnui. Mėlynės tai puikus vitaminų ir mineralų šaltinis, jos pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Jos dažniausiai valgomos saldžios, tiek šiltuose, tiek šaltuose patiekaluose. Čekijoje labai populiarūs saldūs mėlynių koldūnai ir pyragai. Pyragų receptų yra daugybė - tiek su mielinė, tiek su trapia tešla. Įdarui, be uogų, pridėdama varškės, riešutų ar kitų vaisių. Pyrago paviršius puošiamas trupiniais su migdolais, aguonomis ar riešutais.

Mėlynių pyragas
 

Gevulde knoedels met ham

Knedlíky ofwel knoedels is een populaire Tsjechische gerecht. Het is niet moeilijk om te maken en het vult uitstekend. Er zijn verschillende varianten, maar één van de populairste is knedlíky met gerookt vlees.
 

Los quesitos únicos de Olomouc - „olomoucké tvarůžky”

Os sorprenderá este quesito curado checo con nombre tvarůžky o syrečky por su olor, que es muy fuerte, y si no os echáis para atrás, viviréis una sinfonía de sabores.
 

Queso, quesito y quark formaban una parte importante de la alimentación de Bohemia antigua ya en la Edad Medieval. Las noticias más antiguas señalan el queso como plato único en 1452. Se vendía mucho en Olomouc y de ahí su denominación „olomoucké”, aunque la mayoría se elaboraba en los pueblos de alrededor bajo el nombre rural, „selské”.
 
A finales del siglo XVII y principios del XVIII aparecen en los archivos notas que confirman que los quesitos ocupan un el lugar fijo en el menú de la época. Los quesitos se hicieron famosos también por todo el mundo. En la Gran Exposición de Viena en 1872 les fue otorgado un premio especial. En 2010 recibieron el sello de Indicación Geográfica Protegida de la Unión Europea (PGI). También se puede visitar el Museo de Quesitos en Loštice donde explican sus orígenes y el proceso de fabricación. Los quesitos se elaboran de quark bajo en grasa. Gracias a sus valores nutritivos- bajo valor energético y alto nivel de proteínas y de Calcio, ocupan el primer puesto entre los quesos checos. La forma más común de consumirlos es con pan, se usan de relleno para carne, se fríen y también se utilizan para las pastas para untar.

Mazanec

K českým Velikonocům patří určitě i sladký mazanec. Ten se pekl tradičně na Bílou sobotu a hospodyně ho s sebou braly do kostela, kde je kněz požehnal. Jeho jméno pochází od předchozího velikonočního pečiva, kdy se krajíce chleba namáčely ve víně a mazaly medem, nebo medem s mandlemi, proto mazanec. Recepty a složení surovin se lišily podle krajů i podle majetkových poměrů. Někde byl mazanec jen z kynutého těsta, někde byl plný mandlí a hrozinek, někde se dávaly místo mandlí ořechy a místo hrozinek sušené ovoce. Vláčnost dodávala mazancům smetana i tvaroh. Po vytvarování těsta se na povrchu musely udělat ostrým nožem dva zářezy do tvaru kříže. Kromě křesťanské symboliky jde praktickou věc, mazanec tak lépe nakyne a při pečení má kudy utíkat pára, která by jinak mazanec potrhala.
 

Šneci po pražsku

Šneci byli původně jídlem prostých lidí, až koncem 18.století je objevila šlechta a postupně se toto velmi zdravé a lahodné maso stalo vybranou lahůdkou. Jedna z typických úprav pro českou kuchyni jsou šneci po pražsku-

Jehněčí medailonky v zelenině


Jehněčí maso se jedlo již v mladší době kamenné. Nebudeme vás však nutit do tehdejšího opékání nad ohněm. Náš návod na přípravu je určen pro pohodlí moderní kuchyně, a tak vám postačí sporák a hlubší pánev. Pokrmem, který vyniká jemnou vůní a výtečnou chutí, můžete směle pohostit každého gurmána. Regionální specialita střední Moravy.
 

Bramborové taštičky


Jakmile se jednou naučíte klasické bramborové těsto, můžete z něj připravovat řadu vynikajících a jednoduchých jídel. Jedním z nich jsou i taštičky plněné povidly a sypané strouhankou. Tato specialita je z východních Čech.

Zapečené klobásy frenštátské

Do kynutého těsta v tomto receptu nedáme zavařeninu ani ovoce, ale kvalitní domácí klobásku. Takový nedělní moučník pro muže
 

Knoflík

 

Zapomeňte na šití, jehly a nitě, tuhle dobrotu stačí položit na talíř. Palačinkový „dort“ prokládaný vrstvami špenátu a telecího mozečku korunuje poleva ze strouhaného sýra, který se při zapékání v troubě krásně rozteče. A rozdělte se raději s ostatními, aby vám vydržel knoflík od kalhot! Knoflík je regionální specialitou střední Moravy.
 

Telecí kýta po pražsku

Telecí maso obsahuje málo tuku a je lehce stravitelné. Můžete ho tedy směle servírovat i dětem, nemocným či dokonce tchýni úzkostlivě sledující svou linii. Náš recept sice není díky použití másla úplně dietní, ale jemnost masa z kýty určitě ujistí každého strávníka o správnosti jeho výběru.
 

Bílé fazole nakyselo

Bílé fazole nakyselo
Fazole díky vitamínům a stopovým prvkům prospívají našemu zdraví, v oblíbené variaci na kyselo ještě navíc výborně chutnají. Podáváme se smaženými cibulovými kroužky a sázeným vejcem. Regionální specialita z Vysočiny.
 

Jelení medailónky se zelím

Může mít něco společného jelen, pálenka a víno? Kdepak, nejde o myslivce posilněného alkoholem, ale o zajímavý recept na přípravu zvěřiny. Jelení steaky oflambujeme na pálence, podlijeme vínem a podáváme s pikantním červeným zelím. Taková kombinace zaručeně žádného milovníka dobrého jídla nezarmoutí.Tato úprava zvěřiny je regionální specialitou ze Šumavy.
 

Králík s omeletou a červeným zelím

Králík s bylinkami, červené zelí a k tomu jako příloha omelety. Nezní to jako dokonalé spojení? Regionální specialita z okolí Prahy.
 

Kapr dle Petra Voka


V kraji rybníků rozhodně nemůže na talíři chybět dobrota z vodní říše. Pravého českého kapra určitě seženete, i pokud nemáte zrovna čas či rybářský lístek, abyste ho ulovili sami. Vyzkoušejte si z něj připravit pokrm, který možná jídával na svém panství sám pan Petr Vok z Rožmberka. Tato úprava je regionální jihočeskou specialitou.
 

Hovězí maso na zázvoru

Voňavá pochoutka z červeného masa stojí za hřích! Pikantní pečeně se zázvorem je výborná s bramborovým knedlíkem. Tato úprava hovězího masa je regionální specialitou z Vysočiny.

Brčálka

Ve jméně polévky z Rokycanska se sice odráží zelená barva jedné z ingrediencí - lístků šťovíku, ale že by se vám kyselostí stahovala ústa, se bát nemusíte. Originální vývar je zjemněný lahodnou smetanou a jako křupavý návdavek v něm trůní opražené kostičky žemle. Brčálka je regionální specialita plzeňského kraje.

Dušené hlávkové zelí po moravsku

Husí játra s mandlemi

Vyhlášené delikatese se ve Francii říká foix gras a často se objevuje na menu jako předkrm. Skvěle chutná s tmavým pečivem.

Babiččino linecké cukroví

Nejen k českým Vánocům neodmyslitelně patří pečení cukroví. Jedním z nejoblíbenějších druhů je linecké pečivo. Svůj původ má prý v Rakousku a vzniklo z tzv. lineckého dortu, kde se toto křehké těsto používalo jako korpus a bylo součástí slavnostní tabule v dobách Habsburské monarchie.

Masopustní koblihy

V názvu tradičního svátku sice zaznívá slovo „půst", ve skutečnosti je však tento bláznivý rej masek naopak spojen s veselicí, při níž se na jídlo a pití rozhodně nezapomíná. Dnes už asi následující čtyřicetidenní postní dobu dodržuje málokdo, ale pestrý průvod maškar si sladkou odměnu stejně zaslouží.

Koňaková špička

Tento  vyjímečný zákusek je plný překvapení, náplň tvořé pařížský krém a jemný vaječný koňak. Kdo jednou ochutná, stává se závislým.

Doubičtí rarášci

Doubičtí rarášci jsou vyhledávanou specialitou v Českém Švýcarsku. Kuřecí kousky obalené v bramborovém těstíčku jsou opravdu delikátní!

Dukátové buchtičky

Buchtičky připomínající sadu kostek vybízejí malé i velké designéry k tvorbě těch nejkrásnějších obrazů pro jejich chuťové pohárky. Vzniklé umělecké dílo pak už jen stačí dozdobit přelivem z krémové vanilkové omáčky a zamilovaná pochoutka dětí i dospělých je hotová!
Foto: restaurace Pivovar Národní

Kapr na modro po staročesku

Česká ryba číslo jedna - to je určitě kapr. Jeho chov má v Čechách a na Moravě už několik staletí dlouhou tradici. Obdobně starý je i recept na jeho přípravu. Kapr na modro je jedna z nejstarších zaznamenaných úprav.

Kančí se šípkovou omáčkou

Šípková omáčka je staročeskou specialitou. Sladkokyselá omáčka se výborně hodí k veškeré zvěřině, ale nejlépe se snoubí s mladým kančím masem.

Couračka - polévka z kysaného zelí

Pojmenování si vysloužila v dobách, kdy se podávala a jedla z jedné mísy. Zelí, nabrané na lžíci spolu s polévkou, po sobě zanechávalo nežádoucí couravou cestu od nádoby k ústům. Podávala-li se k večeři, vařily se k ní brambory ve větším množství zvlášť, aby po celodenní dřině pořádně zasytila. Tato polévka je regionální specialitou z Českého ráje.
 

Hovězí maso na majoránce

Majoránku používali kuchaři už v antice a i v české kuchyni jde o velmi oblíbené koření.  Úpravy mas na majoránce jsou českou specialitou a v jiných kuchyních je nenajdete.V tomto  pražském receptu majoránka krásně provoní hovězí maso.
 

Králík v šouletu

Jak dobře víme, šoulet je tradiční židovské jídlo připravené z hrachu a krup. Jak asi chutná ve spojení s českým králíkem? Vyzkoušejte sami, příprava je jednoduchá a rychlá.Regionální specialita z Plzeňska.
 

Hronovská vepřová pečeně na zázvoru

Lehce pálivá chuť zázvoru, sladký med a vůně hřebíčku dodávají vepřovému masu exotický nádech. Že jste správně ve východních Čechách, poznáte podle přílohy, kterou je poctivé dušené zelí a domácí bramborový knedlík. Časově náročnější přípravu vám bohatě vynahradí skvělý kulinářský zážitek! Tato úprava vepřového masa je východočeskou regionální specialitou

Bramborové placky s kapustovým ragú

Dozlatova usmažené bramborové placičky si v tomto receptu doplníme kapustovým ragú připraveným z hub, špeku a smetany.Regionální specialita z Vysočiny.
 

Španělské ptáčky z telecího masa

Co dalo Španělsko české gastronomii? Přece španělské ptáčky! Ale buďme přesní, název sice svádí, nicméně recept samotný byste v hispánské kuchyni marně hledali...Jedna legenda praví, že tuto specialitu vařil kuchař v hospodě U Španěla a chodil na ní proslulý hotelier a restauratér Šroubek, který španělského ptáčka obohatil o vařené vejce a také proslavil.
 

Jehněčí kýta s pohankovým kubou a liškami

Libové jehněčí maso si v tomto receptu můžete připravit po způsobu nejlepších restaurací: s pohankou a restovanými liškami. Regionální specialita východní Moravy.

 

Smažené dršťky


Dříve, než jste mohli  tento kulinářský klenot podávat, museli jste  strávít v kuchyni poměrně dlouhou dobu. Aby se totiž dršky zbavily charakteristického zápachu a nečistot, musí se nejméně třikrát převařit v čisté vodě. Dnes již koupíte drštky vyprané a předvařené, které 20-30 minut povaříme.Pak už stačí jen rychle obalit, osmažit a odměnit se za nekonečné čekání nad hrncem.Tato úprava je regionální specialitou západních Čech.
 

Dvojitá slepice

Dvojitá slepice
Ptáte se, jak nasoukat jednu slepici do druhé? Buďte bez obav, takové krkolomné kousky v kuchyni zkoušet nemusíte. Tuto specialitu totiž uvaříte z jediného kousku drůbeže. Tajemství její dvojitosti spočívá v úpravě masa. Polovinu prošpikujete a dopečete v troubě, zatímco druhá se bude dusit na másle na plotně.Regionální specialita východních Čech.
 

Masová paštika s játry a brusinkami


Nenechte se odradit tím, že od počátku přípravy k první ochutnávce uplyne celý den! Jemná paštika, která se na jazýčku jen rozplývá, totiž rozhodně stojí za to. Ať už ji naservírujete k snídani, odpolední svačině či večernímu posezení s přáteli, rozhodně budete pasováni na mistry kuchyně. Tato paštika je regionální specialitou z Prahy
 

Jemná rybí polévka s žemlovými noky

Tuto rybí polévku kdysi ve stříbrných mísách podávali o svátcích šlechticům. Zhýčkané aristokratické jazýčky požadovaly to nejlepší, takže nejde o žádnou rychlovku, ale o důkladně uvařenou polévku, v níž se mísí chuť zeleniny, koření a ryby.

Velikonoční piškotový beránek

Proč právě beránek z piškotového, třeného, tvarohového nebo i kynutého těsta zdobí české velikonoční stoly? Beránek jako symbol čistoty, jara a nového života má dlouhou tradici. V křesťanství beránek symbolizuje Krista, Beránka božího ale beránek je jako obřadní pokrm známý už i z předkřesťanských dob, kdy byl hlavním obětním zvířetem. Postupem doby se stalo jehněčí maso finančně nedostupným, proto byl nahrazen beránkem z ovčího sýra a nakonec se tento symbol změnil ve sladký velikonoční moučník. K pečení potřebujeme speciální formu i trochu zručnosti při vyklápění beránka. Výsledek snažení však rozhodně stojí za to!

Borůvkový koláč

Borůvky mají jedinečnou chuť a příznivý vliv na náš organismus. Obsahují velké množství vitamínů i minerálů a jsou známé pro sv antioxidační účinky. Nejvíce se používají právě u sladkých pokrmů jak v teplé, tak ve studené kuchyni.
Kromě sladkých borůvkových knedlíků se z nich pečou fantastické borůvkové koláče.
Receptů na borůvkové koláče je mnoho a fantazii se meze nekladou. Máte možnost si vybírat z různých druhů těst na koláč, jako jsou například kynuté nebo nekynuté. Dále borůvkovou náplň můžete kombinovat dle vašich chutí mimo jiné s tvarohem, ořechy a jiným ovocem. Koláč dovede k dokonalosti i lahodná drobenka, do které můžete přidat i mandle, mák nebo ořechy..
 
 

Sopa „Kulajda”

Kulajda se prepara por todo el país de muchas formas diferentes. Y no solamente las distintas regiones, sino también las familias tienen su propia receta (algo parecido a la „receta familiar” de la tortilla en España); algunos la prefieren más cremosa y dulce y otros más ácida. Cuando crecen muchas setas, se puede experimentar, ¡claro está! En septiembre culmina la temporada de setas. La gran ventaja de esta sopa es que gusta en verano con las setas recién recogidas igual que en invierno con las setas secas. 
 

Tsjechische asperges

Ook in Tsjechië worden asperges geteeld en de bekendste Tsjechische asperges komen uit de regio Ivančice in Zuid-Moravië. Tot de jaren vijftig werd de asperge uit Ivančice als de beste van Europa beschouwd, ze werden ook aan de keizerlijke tafel in Wenen geleverd. Er zijn veel recepten voor asperges, maar heb je ooit gepaneerde asperges gegeten?
 

Kokia yra čekų virtuvė?

Čekijos žemėse visada buvo gausu miškų, upių ir žuvų tvenkinių, todėl tradicinėje čekų virtuvėje yra daugybė žvėrienos ir žuvies patiekalų. Tankūs ąžuolynai buvo naudojami paršeliams veisti, todėl kiauliena yra daugelio čekiškų patiekalų pagrindas.

Dėl Čekijos lokalizaijos Europos širdyje čekų virtuvė nuo senovės priklausė labiau europinei, negu tipinei slavų virtuvei. Turtingas karališkasis ir imperatoriškasis dvaras bei tarptautinės čekų bajorų santuokos praturtino čekų virtuvę ir leido jai pakilti į aukščiausią Vidurio Europos lygį. Čekų virtuvė ir čekų virėjai, kurie tarnavo bajorų dvaruose, o vėliau ir čekų merginos, dirbančios virėjomis įvairiose Europos miestuose, buvo gerbiamos ir noriai įdarbinamos.

Turtinga ir paprasta
Nedaug pasaulio virtuvių moka suderinti patiekalus būdingus tik turtuolių stalams su paprastu, skurdžių valgomu maistu. Štai kodėl tiek čekiška kepta kiauliena, tiek paprasti bulviniai blynai laikomi čekiškais delikatesais. Dėl mėsos trūkumų čekų virtuvėje atsirado tradiciniai vaisių koldūnai, spurgai su uogiene ir vaisių pyragai.

Koldūnai karaliauja
Tradicinė čekų virtuvė siūlo daugybę puikių padažų, kurie negali išsiversti be koldūnų. Nors čekai, austrai ir vokiečiai ginčijasi dėl jų kilmės, tik Čekijoje koldūnus rasite kiekvieno restorano ir namų valgiaraštyje. Kiekvienas Čekijos restoranas visada siūlo kelių rūšių duonos ir bulvių koldūnus. Prie keptos antienos restorane Jums paprastai bus pasiūlyti abiejų rūšių koldūnai ir bent dviejų rūšių troškinti kopūstai. Prie jautienos kepsnio su grietinės padažu, vadinamojo „svíčková“, patiekami duonos koldūnai. Bulvių koldūnai tai priedas prie puikios rūkytos mėsos krienų padaže. Kas mėgsta saldžius patiekalus, turėtų paragauti vaisių koldūnų su sviestu ir varške ar apibarstytų aguonomis.

Žolės ir prieskoniai
Kmynai ir mairūnai yra populiarūs prieskoniai Čekijoje ir Moravijoje, o žvėriena negali išsiversti be kadagio. Mėgstamiausios žolės yra petražolės, svogūnlaiškis ir vaistinė gelsvė. Žinoma, česnakai taip pat yra populiarūs čekų virtuvėje.

Duona ir bandelės
Čekiška duona yra tamsesnės spalvos, ji kepama iš ruginių arba maišytų ruginių ir kvietinių miltų. Mėgstamiausia yra duona su raugu suteikiančiu drėgmės ir rūgštaus skonio. Ant čekiškų stalų taip pat negali pritrūkti ragelių ir bandelių su druska ir kmynais.
Netiesa, kad čekų virtuvė yra sunki ir riebi. Tokie, kaip ir bet kurioje nacionalinėje virtuvėje, yra tik šventiniai patiekalai. Čekų virtuvėje rasite daug lengvų ir sveikų daržovių patiekalų su vištiena, kalakutiena ir triušiena. Jei norite „paragauti Čekijos“, eikite į restoraną, kuriame siūlomi geriausi čekiški patiekalai. Rinkdamiesi restoraną atkreipkite dėmesį, ar jis turi „Czech Specials“ logotipą.
 

Kremrole

Kremrole patřily vždy k základní nabídce každé české cukrárny a kavárny. Pekly se i doma, a nutno říci, že ta, která umí tento lahodný moučník upéct, patří za vynikající hospodyni. Recept na kremrole se dědil z matky na dceru, každá rodina měla jiný a samozřejmě i lepší krém na plnění. Plní se se šlehačkou i  ochuceným bílkovým krémem. Bez malých kremrolí se neobešla ani žádná svatba. K jejich upečení potřebujete kovové trubičky. Tento recept je z okolí Uherského Hradiště.

Lomo de cordero con “škubance” y salsa de frutos de endrina

Se tarda un poco en elaborar este plato. Las cosas buenas precisan su tiempo y esta comida que huele a romero, tocino y ciruelas, te recompensará plenamente por tu labor. Esta receta es una especialidad de Moravia del Este.
 

Hlávkový salát

 Hlávkový salát se objevuje v českých kuchařkách již od 15.století, většinou ale na teplo, dušený jako příloha. Již v 17.století se objevují recepty na salát se smetanovou nebo se sladkokyselou octovou zálivkou, tak, jak ho známe my. Dá se říct, že u nás máme i jednu unikátní specialitu, je jí moravská varianta, hlávkový salát s vyškvařenou slaninou. V posledních letech „obyčejný“ hlávkový salát skoro zmizel z jídelních lístků, a to je škoda. Zde jsou tři nejčastější úpravy:

Bulvių koldūnai įdaryti rūkyta mėsa

Šis populiarus patiekalas visiškai apibūdina tradicinę čekų virtuvę. Koldūnai ir kiauliena su kopūstais yra tipiški čekiški delikatesai. Čekijoje šis patiekalas gaminamas daugeliu variantų. Kartais pridedami svogūnai ir įdaras, o kartais iš bulvių tešlos formuojami koldūnai be įdaro, apipilami smulkiai supjaustyta rūkyta mėsa ir taukuose troškintais svogūnais. Populiariausias priedas prie įdarytų koldūnų yra troškinti arba rauginti kopūstai. Žinoma, prie šios kalorijų bombos idealus gėrimas yra gerai atšaldytas alus.
 

De soep Kulajda

Een romige soep met paddenstoelen en aardappelen. Het is een traditionele maaltijd uit het Boheemse Woud in Zuid-Bohemen.
 

Kedlubnové zelí

KeKedlubna je jedna z prvních zelenin, pokud  máte tuto lahodnou zeleninu rádi, zkuste ji využít i jako přílohu.

Eneldo en la gastronomía checa

El eneldo es una planta primaveral, muy aromática e igual que el cilantro tiene tanto grandes apasionados como también absolutos detractores. Los checos tienen como especialidad una salsa agridulce de eneldo que sirven con carne de vaca o con huevo duro. Otra especialidad regional es una sopa muy espesa, „Kulajda”. El eneldo no puede faltar en los botes de pepinos conservados. Muy pocos saben que las abuelas utilizaban también las semillas de eneldo cuyo sabor se parecía mucho al del comino. Sin ellos no se podía preparar bien el asado de cerdo o cordero, se añadían a los rellenos o molían para quark (requesón) para que no se pusiera malo. Al eneldo se le atribuyen además propiedades antibacterianas y se dice que es efectivo contra el temible estafilococo áureo. Los árabes echaban eneldo al vino para que no se pudriera y también a la leche para que no se cortara. 

A continuación os facilitamos dos recetas tradicionales checas de eneldo que hemos mencionado más arriba. Esperemos que bien hayan elegido la primera o bien la segunda, el plato os guste y disfrutéis de ello.
 

Paštika z tučných kachních jater, marinovaná v medovině s karamelovými jablky

Medovina patří k nejstarším vyráběným kvašeným nápojům, již dávno před praotcem Čechem si jí užívali Sumerové. V tomto případě však alkohol z medu, vody a kvasu neposlouží k popíjení. Nechejte v něm odpočívat kachní játra, abyste vykouzlili jemnou paštiku, jejíž nasládlou chuť ještě podtrhnou jablka s karamelem. Tato paštika je regionální specialitou z Českého ráje.
 

Jehněčí hřbet se škubanci a trnkovou omáčkou


Než dostaneme toto jídlo z plotny na stůl, bude to chvilku trvat. Dobré věci chtějí svůj čas a talíř vonící rozmarýnem, slaninou a švestkami nás za námahu odmění opravdu do sytosti.Tento recept je specialitou východní Moravy

Krkovice plněná kysaným zelím

Zelí našlo v krkonošském jídelníčku široké využití. V tomto případě jej použijeme jako nádivku do krkovičky, kterou navíc naložíme do speciální pivní marinády. Už cítíte, jak maso krásně zkřehne a rozplývá se na jazyku?
 

Králík na smetaně

Divocí králíci jsou dnes v naší přírodě k vidění spíš vzácně, a tak si pro tento recept vystačíte s jeho domácím příbuzným. Když k němu přidáte to správné koření, bude výsledek neméně skvělý. A protože jsme na  jižní Moravě, nemůže v lahodné smetanové omáčce chybět trochu vína.
 

Husí drůbky na paprice

Že je pečená husa vrcholem hodování o posvícení, je všeobecně známé. Lahůdkou jsou ale také husí drůbky, které si připravíte s jemnou paprikovou omáčkou. Vynikající budou s houskovým knedlíkem nebo bramborovými noky. Toto jídlo je regionální specialitou východočeského kraje.
 

Kapří hranolky

Pro všechny, kdo rádi vaří a nebojí se experimentovat, je tu tradiční česká ryba připravená netradičním způsobem. Sliby se mají plnit o Vánocích, ale smažený kapr chutná celý rok! Tato úprava kapra je jihočeskou regionální specialitou.
 

Černá polévka

  Masový vývar s pasírovanou zeleninou byl pro naše předky zdrojem síly a měl odhánět zlé mocnosti. Podával se v šestinedělí maminkám. Tato polévka vděčí za svůj název neobvyklé surovině, která jí dodává tmavé zabarvení, karamelu. Posuďte sami, jak báječně se mohou snoubit sladké a slané chutě.
Tato polévka je typickou pražskou specialitou.

Křepelka plněné hříbky

Zatímco křepelčí vejce jsou již poměrně dostupná, sehnat tohoto drobného ptáčka pro přípravu pokrmu hodného králů je stále ještě oříšek. Lov divokých křepelek ve volné přírodě je u nás totiž zakázán. Pokud se vám ji přece jen poštěstí „ulovit", vězte, že pochází buď z domácího odchovu nebo ze zahraničí.

Houbový kuba

Kroupy, z nichž se kuba připravuje, bývaly v minulosti běžnou součástí jídelníčku. Dnes je vytlačila rýže a kroupy si většina z nás dá pouze o Vánocích v podobě tradičního kuby. A mnozí ani to ne... Je to škoda, protože kroupy jsou zdravé i chutné – a kubu lze připravit i kdykoli jindy během roku, třeba i s čerstvými houbami. Protože se jedná o vegetariánské jídlo, můžete si ho o Štědrém dnu dopřát i k obědu, a to beze strachu, že neuvidíte zlaté prasátko.

Jehněčí hřbet se škubanci a trnkovou omáčkou

Než dostaneme toto jídlo z plotny na stůl, bude to chvilku trvat. Dobré věci chtějí svůj čas a talíř vonící rozmarýnem, slaninou a švestkami nás za námahu odmění opravdu dosytosti.

Hovězí roštěná na česneku se špenátem a bramborovým knedlíkem

Jemné hovězí maso se snoubí s pikantností česneku, který se znovu objevuje jako nositel chuti u přílohového špenátu.

Bramborák

Nejdůležitější rada pro přípravu bramboráků? Servírovat rovnou z pánve! Křupavou bramborovou placku si dokonale vychutnáme ještě horkou, čím déle ji necháme odpočívat, tím víc změkne a ztratí tak své nejlepší přednosti.

Uzený jazyk s perníkovou omáčkou

Velmi zajímavá  a chutná úprava hovězího jazyka z oblasti severní Moravy.
 
 
 

Kynutý borůvkový knedlík se žahourem

V každém kraji se vaří jiný druh ovocných knedlíků. V chudších krajích se knedlíky většinou vařily z kynutého těsta a aby se strávníci nasytili, dělaly se velké. Protože například v Krkonoších, odkud tento regionální recept pochází,bylo vždy dostatek lesních plodů, tak se knedlíky nejen ovocem plnily, ale také se z nich dělala omáčka a tou se knedlík přeléval, ta borůvková se jmenuje žahour. 

Rollitos de ternera alias „pajarito español”

¿Qué legado dio España a la gastronomía checa? ¡Los pajaritos españoles! Pero seamos exactos, el nombre del plato nos lleva a la Península Ibérica, sin embargo, esta receta no la encontramos en la cocina española. 
 

Laskonky

Jemný bezé zákusek s chutí oříšků v máslovém krému vyžaduje při přípravě určitou zručnost a možná se nepovede hned na poprvé.Ale výsledek bude stát  určitě za námahu!

Králík s nádivkou

Pečínka je sice výborná, ale těch kalorií… U králičího masa se výčitek bát nemusíte, a pokud si jej naplníte jemnou nádivkou z vajec a žemlí, ještě si skvěle pochutnáte.

Lívance s teplým ovocem

Lívance si udělejte jako dezert nebo hlavní jídlo. Dozlatova osmažte lívancové placičky, přidejte lesní ovoce, ozdobte šlehačkou a sklízejte zasloužený obdiv…

Smažený kapr s bramborovým salátem

Zatímco nad houbovým kubou se mnohý ošklíbá, smaženého kapra s bramborovým salátem má na štědrovečerním stole naprostá většina českých domácností. Spolu se zdobením vánočního stromečku je to snad nejrozšířenější tradice – a přitom obě jsou poměrně mladé: Stejně jako ozdobené smrčky, i kapr se salátem se u nás objevily až v polovině 19. století.

Hovězí roštěná na liškách

Velikonoční nádivka

Velikonoční svátky jsou spojeny s řadou typických jídel: na Škaredou středu trhance (protože jídlo mělo vypadat ošklivě a nepovedeně), na Zelený čtvrtek něco zeleného (vařilo se z proto z petrželky, špenátu či mladých kopřiv), o Velkém pátku, v den půstu, ryby nebo husté polévky, na Bílou sobotu velikonoční nádivka a mazanec. Nedělní Boží hod Velikonoční byl vyvrcholením velikonočních svátků, vedle buchet, mazanců, jidášů a pučálky na stole nechyběl masový vývar a pečené maso. A samozřejmě pečený beránek – protože toho pravého si mnoho rodin nemohlo dovolit, pekl se nám beránek sladký. O Velikonočním pondělí se pak jedla hlavně jídla z vajec, protože vejce bylo symbolem znovuzrození. Nejklasičtější je ale nádivka s uzeným masem a mladými bylinkami, kterou si můžete připravit podle našeho receptu.

Kachní prsa po šumavsku

Netradiční způsob úpravy kachny se bude jistě zamlouvat všem, kteří dávají oproti klasické variantě se zelím a knedlíkem přednost lehčím jídlům. Nasládlá chuť sušeného ovoce a dezertního vína se dokonale snoubí s kachním masem, a tak této kombinaci žádný gurmán rozhodně neodolá! Tato úprava kachny je regionální specialitou ze Šumavy.
 

Litoměřický závitek

Úhledný závitek, který v sobě skrývá zelnou náplň s párkem, dovede rozjasnit tvář každého jedlíka. Díky šťávě ze zelí maso zkřehne a získá pikantně nakyslou chuť. Abyste vydatné jídlo odlehčili, podávejte s bramborami upravenými podle libosti. Tato úprava vepřového masa je regionální specialitou severozápadních Čech.
 

Vařený hovězí jazyk se sardelovou omáčkou

Příčí se vám vzít do úst to, co už tam jednou někdo měl? V tomto případě určitě udělejte výjimku. Nejenže hovězí jazyk patří mezi delikatesy, ale navíc se díky jeho nízké kalorické hodnotě nemusíte při konzumaci vůbec omezovat. Ale pozor - sardelová omáčka se smetanou zrovna dietní není...Tato úprava je regionální specialitou  ze severní Moravy.
 

Srnčí medailonky pod ořechovou krustou s dušenými jablky a hruškami

Zvěřina je pro malý obsah tuku považována za velmi dobře stravitelné maso a srnčí se u nás těší vůbec největší oblibě. Milovníci „myslivecké kuchyně“ tento sváteční recept  z Českého ráje určitě ocení.

   

Jehněčí pro Edwarda VII.

Anglický král Eduard VII. si Mariánské Lázně opravdu oblíbil - navštívil je desetkrát. Uznávaný lev salonů, který udával módu celé Evropě, si potrpěl i na dobré jídlo. Lázeňští kuchaři se předháněli ve specialitách, které pro mlsného prince připravovali - a toto je jedna z nich.
 

Bramborové škvarkové knedlíky


Brambory byly dlouho nejsnáze dostupnou surovinou, a proto se z nich vařilo mnoho dnes již zapomenutých pokrmů. Brambory, čerstvě umleté škvarky a pár vajec stačí pro přípravu tohoto vynikajícího a jednoduchého receptu ze střední Moravy.
 

Cordero de masa dulce de la Semana Santa

¿Por qué precisamente el cordero de masa dulce adorna las mesas de la Semana Santa en la República Checa? El cordero como símbolo de pureza, de primavera y de llegada de la vida nueva, tiene una larga tradición. Para los critistianos representa a Jesucristo, el Cordero de Diós. El cordero como comida ritual se conoce desde los tiempos precristianos cuando era el principal animal de sacrificio. Anteriormente había en el territorio checo muchísimas ovejas que apastaban tanto en las llanuras como en las zonas montañosas. Pero debido a muchas guerras y enfermedades (entre otras, por ejemplo la peste), las ovejas poco a poco fueron desapareciendo hasta llegar a ser un plato especial y caro. La carne que había en el campo, se vendían a las ciudades para tener algún dinero. Fue entonces cuando comenzaron a prepararse los corderos de masa dulce para no echar de menos este animal en la Semana Santa.
 
Para hacerlo se necesita un molde especial y un poco de habilidad. El resultado suele ser muy bonito y muy satisfactorio para el cocinero.

Drštková polévka

Hustá drštková polévka, ke které se zakusovala houska, byla vždy jednou z nejoblíbenějších přesnídávkových polévek v českých hospodách .

SARDELĖS - tradicinis delikatesas

Vasarą mėgstame grilinti ar kepti ant laužo įvairius skanėstus. Čekijoje labai populiarios keptos sardelės. Čekų valgiaraštyje sardelės pirmą kartą pasirodė Jubiliejinėje parodoje Prahoje 1891 m. Tai tradicinė čekiška mėsa, kurią Europos Komisija 2011 m. įtraukė į tradicinių gaminių sąrašą. Geroje sardelėje turėtų būti 50 procentų jaunų gyvūnų jautienos, 20 procentų kiaulienos ir 30 procentų supjaustytų riebalų. Tinkamas sardelių kepimas yra tikras menas. Pirmiausia supjaustykite sardeles iš abiejų pusių skersai iki maždaug 1/3 ilgio. Kad jie galėtų tinkamai sušilti, iš pradžių juos kepkite didesniu atstumu nuo liepsnos. O kai riebalai pradeda lašėti, sardelės pradeda „prakaituoti“, jas priartinkite prie ugnies iki apie 10 cm ir nuolat sukdami kepkite iki aukso rudos spalvos. Užkąskite šviežia duona. Žinoma, negali pritrūkti garstyčių ir gero alaus! Puikus užkandis prie alaus, vadinamas „skenduolis“, gaminamas iš sardelių marinuotų su svogūnais. Taip pat populiarios yra skanios salotos su mažomis sardelėmis.
 

Bublanina

Tento letní moučník se peče snad v každé české rodině. Lze použít všechno sezonní ovoce, počínaje jahodami, konče jablky.  Za vláčností těsta v této receptuře stojí kefír, lze použít o jogurt nebo zakysanou smetanu. Použili jsme vypeckované třešně, jsou však ti, kteří tvrdí, že do bublaniny se mají dávat třešně a višně jen s peckami, pro posouzení,  je asi nutné zkusit upéct obě verze.

Goulash (o gulash)

Te proponemos una receta típica checa con la que complacerás a los aficionados a los buenos platos. La preparación no es complicada, pero hay que reconocer que como todos los platos tiene su punto especial que le da su auténtico sabor. ¿Te atreves? 
 

Linecké cukroví

Nejen k českým Vánocům neodmyslitelně patří pečení cukroví. Jedním z nejoblíbenějších druhů je linecké pečivo. Svůj původ má prý v Rakousku a vzniklo z tzv. lineckého dortu, kde se toto křehké těsto používalo jako korpus a bylo součástí slavnostní tabule v dobách Habsburské monarchie.
Náš recept je obohacen mandlemi, přidává se ale  i kokos, kakao, zázvor nebo skořice, tak jak velí rodinné recepty. Důležitou surovinou je i pikantní, nejlépe rybízový džem.

Ryba v aspiku

Ryba v aspiku je lahůdkovou záležitostí, byly doby, kdy nesměla chybět jako předkrm na vánočím i velikonočním stole. Výborný je v aspiku kapr, pstruh, candát nebo štika.

Masarykovy vánoční sušenky

Náš první prezident T.G.Masaryk byl známý svojí střídmostí, miloval prostá vesnická jídla. Na Vánoce však rád jedl cukroví a na jeho žádost se pekly i sušenky s ořechy, které dělávala jeho maminka. Jsou jednoduché a jejich příprava je velmi rychlá a chutnají všem, co je ochutnali.

Ternera con salsa de nata- „svíčková na smetanĕ”

La salsa de nata con sabor a verdura, carne de buey suave con lacitos de panceta y dumplings (las bolas alargadas de harina cortadas en lonchas gruesas)- „svíčková na smetanĕ”- este es el plato típico checo que encuentras en todos los restaurantes checos. El origen del nombre es muy misterioso ya que „svíčková” significa „de velas”.

Las primeras recetas aparcieron unos cuantos siglos atrás. En comparación con otros países donde nos podemos encontrar con platos parecidos a este, los checos mechan la carne con trocitos de panceta y la dejan macerar en la marinada de vinagre. Anteriormente se usaba la carne de caza que suele ser más dura y necesitaba su preparación antes de empezar a cocinarla. De aquí, puede, que también viene su nombre. Como la carne tenía que macerar algún tiempo en frescor, lo más habitual era el sótano donde no había la luz eléctrica. La gente tenía que usar las velas al bajar para revisar el proceso de maceración.

La preparación de este plato exquisito es muy individual. Sus recetas-joyas las tienen también los mejores cocineros del país y no las revelan por nada del mundo. Una de ellas la podéis probar ahora mismo.
 

Vepřové ledvinky na slanině

Restované ledvinky nesměly chybět v nabídce žádné pražské hospody.Podávaly se jako dopolední svačinka, tzv. "gáblík" jen s chlebem, nebo s rýží jako hlavní jídlo. Je to sice specialita poněkud pracnější, ale výsledek za trochu úsilí určitě stojí.

Nudlový kugl

Původně tradiční nudlový nákyp, který si vařili židé z východní Evropy. S upravenou recepturou přijde toto sladké a jednoduché jídlo k chuti i vám.Toto jídlo je regionální specialitou ze severozápadních Čech.

Salát ze špekáčků


Namísto opékání nad ohněm vyzkoušejte ze špekáčků vyrobit opravdu výživný salát, nad nímž neohrne nos ani zarputilý nepříznivec zeleniny. Aby tato masová kalorická bomba se sterilovanou zeleninou vyvolala alespoň zdání zdravého jídla, přidejte do majonézového dresinku trochu bílého jogurtu.

Pstruzi plnění houbami

Pstruhy s houbami se blýsknete jak při grilovací party, tak i nedělním obědě. Příprava tohoto zdravého a chutného jídla vám navíc zabere jen půlhodinu.Tato úprava pstruha je regionální specialita Šumavy.
 

Kachna pečená na ovoci se zázvorovým zelím a karlovarským knedlíkem

Málokteré jídlo se tak hodí ke slavnostním příležitostem jako pečená kachna. Servírovanou s výtečnou ovocnou omáčkou a jemným karlovarským knedlíkem ji svým hostům nabídnete jako malou exkurzi po kulinářském ráji. Tato úprava kachny je specialitou ze západních Čech.
 

Guláš pražského uzenáře

Ptáte se, v čem je rozdíl mezi běžným hovězím gulášem a tímto, když základ receptu je stejný? Tato gulášová variace sází na výběr z uzenářských dobrot a tak je známá klasika navíc ověnčená jemnou šunkou, voňavou klobáskou, řízným křenem a křupavou cibulkou. A určitě se s ní zavděčíte všem gulášovým fandům! Regionální pražská specialita.
 

Buchty s povidly a tvarohem

V únoru vrcholí masopust se svými zabíjačkami a masopustním veselí, s talíři plnými koblih a buchet. Je to třítýdenní období od Tří králů do popeleční středy, po němž následuje čtyřicetidenní půst před Velikonoci.
 

Moravský vrabec

Jsou jídla tak spjaté s národní kuchyní, že ani není možné překládat doslova jejich název do jiných jazyků. Moravský vrabec by sice mohl být překladatelský oříšek, ale jednotlivé ingredience hovoří jasně: pečené vepřové maso, špenát nebo kysané zelí a bramborový knedlík. Prostě moravská pochoutka.

Dršťková polévka po pražsku

Češi jsou bezesporu polévkový národ. Je ovšem jedna polévka, kterou část strávníků odmítá, aniž ji kdy ochutnala. Ano, řeč je o dršťkové. Když se ovšem dobře připraví, chutná výborně!
 

Srnčí na divoko s chlupatými knedlíky

Pokud náhodou v rodině nemáte nimroda, máte s největší pravděpodobností zvěřinu na talíři jen párkrát do roka. Ale když už se dostanete k její přípravě, musí stát výsledek za to. V našem receptu si k srnčímu masu připravíme božsky vonící omáčku s brusinkami a chlupaté knedlíky.

Vánočka

Pletenice, pleténka, húska, calta, štědrovka či štědrovnice. Tolik názvů má čeština pro vánočku, která byla součástí vánočního menu již ve 14. století, ale tehdy ji pekli ve svých chlebových pecích jen pekařští mistři.Vánočka se by se neměla v ničem šidit, patří do ní ta nejkvalitnější mouka, máslo a sádlo, mandle, někde i strouhané vlašské ořechy, rozinky a těsto se musí důkladně propracovat, také kynutí se nesmí uspěchat

Čočka na kyselo

Nejoblíbenější luštěnina naší domoviny se dá připravit mnoha způsoby. Nejvíce oblíbenou a frekventovanou v českých kuchyních je právě čočka nakyselo. Nejvíce s podává se sázeným nebo ztraceným vejcem, v některých krajích s uzeným masem nebo s klobásou, či opečeným párkem.

Frgály

Když se řekne Valašsko, můžeme hned jedním dechem dodat frgály. Velké kulaté koláče z tenkého těsta mají rozmanitou náplň: nejoblíbenější je prý hrušková, stejně dobře ale chutnají s mákem, tvarohem nebo ořechy.

Smažené řízky

Řízek je česká klasika, bez níž si většina z nás neumí představit nedělní oběd. Je králem našich pokrmů na cesty, řízek si vždycky přibalíme při toulkách nejen po vlastech českých... Dají se připravit na mnoho způsobů třeba královské řízečky (přidáním zázvoru), se sýrem (jako napodobenina francouzského pokrmu gordon bleu) nebo ty nejoblíbenější klasické v trojobalu.

Pstruh plněný zeleninou s bramborovými špalíčky

Dobře připravená rybí specialita je malý chuťový zázrak. Když si k pstruhovi připravíme zeleninovou nádivku ovoněnou rozmarýnem, jsme na dobré cestě okouzlit kulinářským umem všechny hosty? Tato úprava pstruha je regionální specialitou Krkonoš.
 

Karlovarský guláš

V pokrmu pocházejícím ze známého lázeňského města nehledejte příchuť blahodárných minerálních vod. Místo nich v guláši najdete energeticky podstatně vydatnější smetanu, kterou můžete ještě „podpořit“ knedlíkem (jak jinak než karlovarským) či máslovými nočky. Procházka po kolonádě bude pak velmi vítaná!
 

Syrečková pomazánka


Výborná a rychlá pomazánka potěší hlavně milovníky pikantního jídla: prim tu totiž hrají tvarůžky a pálivé papričky. Regionální specialita z východní Moravy.
 

Čočkový prejt s jáhly

  • Naši předkové neznali potravinové doplňky ani detoxikační kúry, a přesto neměli trávicí potíže jako řada z nás. Velkou zásluhou na tom měl jejich jídelníček, který obsahoval hodně luštěnin a obilovin. Zkuste to jako oni a ochutnejte lahodnou směs oblíbené čočky s méně obvyklými jáhly. Regionální specialita z jižní Moravy.
     

Zaječí stehno se svíčkovou omáčkou a karlovarským knedlíkem

Zatímco recept na národní specialitu, kterou je svíčková, počítá s hovězím, západočeská varianta sází na zaječí stehna. Zbytek už ale zůstává věrný osvědčené klasice - smetanová omáčka s pasírovanou kořenovou zeleninou se vine k masu a zlehka se vsakuje do nadýchaných karlovarských knedlíků s petrželkou.Regionální specialita západočeských lázní

Trucha montañosa

La trucha fresca es una delicia; bien hecha a la placha o bien preparada en verano a la barbacoa. Chequia está rica en riachuelos y ríos así que pescado de agua dulce es muy popular. Cada región tiene su receta especial para prepararlo; en Bohemia del Sur puedes tomar especialidades de carpa o de lucioperca. En montaña de Šumava, rica en los bosques con muchas setas distintas, podrás probar la trucha rellena de setas. Y no tienes que viajar hasta allí, la receta te la damos nosotros.
 

Los arándanos – „las piedras preciosas” del bosque

A los checos les encanta recoger los frutas del bosque. Aunque los arándanos se pueden comprar durante todo el año, no hay nada más confortable que en la época de su crecimiento salir al bosque para recoletar las pequeñas y sabrosas frutas azules. Los arándanos del bosque destacan por su auténtico sabor y tienen buenos efectos para nuestro organismo. Contienen muchas vitaminas y muchos minerales, son conocidos por su efecto antioxidante. Su uso más habitual en la gastronomía checa es en la elaboración de los platos dulces calientes y fríos.

A parte de los dumplings rellenos de arándanos se utilizan para hornear unas tartales fantásticas. Existen muchísimas recetas y la fantasía no tiene límites en su preparación. Hay una gran variedad entre las masas que pueden llevar o no la levadura. El relleno de arándanos se puede combinar con quark, nueces o con otro tipo de frutas. Y el delicioso streusel lleva la tartaleta a la perfección. Se le pueden añadir almendras, semillas de amapola o nueces. 

La tartaleta de arándanos 
 

Zadělávané drštky

Pražská specialita, která nesměla chybět v žádné hospodě.Na  tento "gáblík" , který se podával  jen tak s čerstvou houskou již od rána, chodili nejen dělníci,ale i bankovní úředníci.

Perníčky

V Čechách se pekly perníky již od středověku. Protože ale jejich výroba vyžadovala velký um a drahé koření, věnovali se výrobě pouze mistři perníkáři. Vánoční, ale i velikonoční perníčky, se v domácnostech začaly péct až koncem 18.století. Protože většinou potřebují uležet, musí se začít péct hned na začátku Adventu. Receptů na perníčky je velké množství, zkuste si s námi upéct tyto novodobé, které jsou ihned po upečení měkké. Je však nutné je uchovávat v uzavřené krabici, jinak oschnou a ztvrdnou.
 

Schweinsbauch mit Prager Füllung und Kartoffelpuffer

Einst war es gerade die Faschingszeit, in der die meisten Hochzeiten und Schlachtfeste stattfanden. Warum aber gerade zu dieser Jahreszeit? Gerade in diesen Monaten ging das Futter für die Schweine und das Vieh zu Neige und so schlachtete man und behielt nur das Zuchtvieh. Gerade zu dieser Zeit sparte man beim Essen nicht.

Die Faschingszeit, auf die 40 Tage Fastenzeit folgen, beginnt nach dem Dreikönigstag am 6.1. und endet genau um Mitternacht, an der Schwelle zum Aschermittwoch. Der letzte Donnerstag vorm Ende der Faschingszeit, dem sogenannten Schmotzigen Donnerstag, dem letzten Tag Back- und Schlachttag vor der Fastenzeit, wurde zum letzten Mal so richtig fett gegessen.
Gerade in dieser kalten Jahreszeit benötigen unsere Körper etwas zum Verwöhnen und aus diesem Grunde verzeihen Sie uns bestimmt einmal ein etwas fetteres Gericht, das uns die traditionelle tschechische Küche anbietet. Es geht hierbei um eine Prager Spezialität. Mit einer Fülle aus Eiern und Prager Schinken füllte man früher Kalbbrüste, da diese aber sehr schwer erhältlich und zugänglich waren, wurden sie durch Schweinefleisch ersetzt und hier vor allem durch Schweinsbäuche. Die Beilage bestand aus den heute selten verwendeten Kohlröschen, Sie können diese aber gerne auch durch Kraut ersetzen oder durch gedünsteten Kohlrabi. Kartoffelpuffer werden hier zur köstlichen Beilage für diesen Braten. Probieren Sie Tschechien einmal auf diese Art und Weise!
 

Pohančená kaše s mlékem

Vápník, zinek, selen, železo, mangan, fosfor, draslík, měď… Lekli jste se, že jste se omylem začetli do nějaké chemické receptury? Nemusíte se obávat, k uvaření této kaše laboratoř potřebovat nebudete. Všechny uvedené prvky a vitamin B k tomu totiž obsahují pohanková semínka.

Kuřecí jáhlové rizoto

Chutná a zdravá kombinace jáhel, kuřecího masa a zeleniny. Skvělý tip pro vyznavače zdravého životního stylu!

Dýňová polévka

Když se urodily dýně, zpracovávaly se samozřejmě i v kuchyni.Kromě pečených dýní na sladko i na slano, byla a dodnes je oblíbená i dýňová polévka. Je nejen velmi chutná, ale i zdravá a neodmyslitelně patří k podzimním dnům.

El queso frito - el plato preferido de los checos

Los cocineros checos se dividen en dos grupos: el primero detesta el queso frito como „la vergüenza gastronómica” y se niega incluirlo en su carta y el otro lo ofrece en su restaurante y celebra con él el éxito desde hace varias décadas. Los checos, los niños y los adultos, lo adoran y a menudo piden en los restaurantes. Si se elabora de queso de buena calidad, es una delicia de la que ya sa había enamorado muchos turistas extranjeros. 

El queso rebozado
 

El relleno de Pascua para el Jueves Santo

La Semana Santa en Chequia estaba relacionada con muchos platos típicos de esta época del año: el Miércoles de Ceniza se comía „trhanec” (comida debía de tener un aspecto feo y no bien cuajado), el Jueves Santo (para los checos el Jueves Verde) se debía cocinar algo verde (se utilizaba mucho perejil, espinaca u otiga en la elbaoración de los platos), el Viernes Santo, el día de la vigilia, se preparaba pescado o sopas muy contundentes, y el Sábado Blanco, „mazanec” (pan redondo dulce hecho de masa de levadura). El Domingo de la Resurrección, el día de la culminación de la Semana Santa, no podía faltar la carne al horno. Y quién no podía permitirse la carne, preparaba el cordero de masa dulce - „beránek” (hecho de masa de bizcocho, espolvoreado con azúcar glas y bañado en chocolate). El Lunes de Pascua se consumía comida a base de huevos ya que el huevo era el símbolo de renacimiento, de algo nuevo que acababa de empezar.
 
De todos los platos que acabamos de contar, hemos elegido la receta más clásica y muy sencilla. Se trata del relleno con carne ahumada con hierbas frescas. La preparación es fácil, basta con seguir nuestros pasos.

Gulášová polévka

Na této husté přesnídávkové polévce si pochutnávali  již naši pradědečkové  a mnohdy jim, s čerstvým chlebem a dobře vychlazeným pivem, zcela nahradila  oběd nebo večeři.
 
Fotografii nám poskytl časopis Apetit, www.apetitonline.cz
 

Šneci po pražsku

Šneci byli původně jídlem prostých lidí, až koncem 18.století je objevila šlechta a postupně se toto velmi zdravé a lahodné maso stalo vybranou lahůdkou. Jedna z typických úprav pro českou kuchyni jsou šneci po pražsku-

Jidášky

Tento kynutý moučník, potíraný medem, většinou ve tvaru oprátky nebo zatočeného provazu, na kterém se oběsil Jidáš, poté co zradil Krista, se podle tradice peče večer na Škaredou středu. Pověra totiž tvrdí, že ten, kdo ho sní za úsvitu na Zelený čtvrtek, bude po celý rok chráněn od lidské zrady, hadího uštknutí, a také včelího bodnutí. Pokud se vám tak brzo nechce vstávat, tak zcela postačí, když jidášky na Zelený čtvrtek posnídáte.

Slezské království nebeské

Dlouze pečený bůček s omáčkou z ovoce a s jadrnou chutí jeřabin.Regionální specialita z oblasti Slezska.
 

Plzeňský karbonát

Pochoutka, jejíž existenci neopomněl Bohumil Hrabal ve své próze Magická Praha, míří do vaší kuchyně! V pokrmu určeném pro pořádné chlapy nechybí chmelový mok. A aby byl pořádně výživný, je masový základ pro jistotu ještě obložen párky. Nejvhodnějším nápojem na zapití je pak samozřejmě pivo.Jak již název napovídá, jedná se o specialitu z Plzně.
 

Kuřecí stehna dle „dobré hospodyňky“

Jak už název napovídá, při výběru tohoto pokrmu nemůžete sáhnout vedle. Z několika málo surovin a v rekordním čase vykouzlíte skvělou večeři pro očekávanou návštěvu. A zatímco se stehýnka pěkně pečou, dům prostupuje libá vůně slaniny a žampionů, vy můžete v klidu chystat slavnostní tabuli. Tato úprava kuřete je  pražskou specialitou.
 

Smažená jablíčka

Vynikající hlavní jídlo nebo dezert. Připravovala se všude tam, kde bylo dostatek jablek. Dospělí si jablíčka polévali vinným šodó, pro děti zase byla tato varianta s vanilkovým krémem. Vynikající jsou i obalená ve skořicovém cukru.

Plněná kokoska

Plněná kokoska je v nabídce českých cukráren již od začátku minulého století. Vyrábí se budˇ větší, jako samostatný zákusek, nebo v podobě minidezertu na svatby nebo i jako součást vánočního cukroví.

Pečená hodová husa

Staré české pořekadlo o Martinovi na bílém koni, na jehož svátek končí období polních prací a přichází zima, zná asi každý. Víte ale také, že se jednalo o svátek veselý a bujarý, který dal vzniknout také přísloví „Na svatého Martina, kouřívá se z komína“? Lidové moudro dokonce varuje, že kdo v tento den ani neochutná martinskou husu, bude celý příští rok hladovět!
 

Domácí sekaná

Pokud už máte v oku a ruce správné poměry surovin, dokážete ze sekané vykouzlit pokrm, který chutná stejně dobře na talíři s bramborem a okurkou, nebo jako svačinka mezi chleby.

Staročeské čápy s mákem

Typický staročeský recept s prapodivným názvem je  speciální pochoutkou pro mlsné jazýčky.

Houbová smetanová polévka

Východočeská krajina vyzývá k procházkám přírodou a až bude houbová sezóna v plném proudu, určitě se z výletu nevrátíte s prázdným košíkem. Jestli bylo právě po dešti a potřebujete zahřát prokřehlé tělo, tak vám nejspíš přijde vhod vydatná smetanová polévka provoněná čerstvě nasbíranými hříbky.
Tato polévka je regionální specialitou východních Čech.
 

Kontrabáš


Krajová specialita z tradičních surovin našich předků - brambor, pohanky a ovčího sýra.
Regionální specialita východní Moravy.

Špetrnky


Přivezli jste si z toulek po Valašsku vizovickou slivovici a chystáte se s ní uctít hosty? Pak určitě přijdou vhod špetrnky, které k ní neodmyslitelně patří. Chuťovky zahalené v křupavém kabátku z libové slaniny mají stejný základ jako tradiční destilát - švestky. Lépe ladící dvojici byste těžko hledali! Regionální specialita ze střední Moravy.
 

Šulky aneb zelné závitky

Zkuste odolat a nechte si něco z oběda i na druhý den. Uvidíte, že vám závitky s rýží budou chutnat možná ještě víc, když dojde k dokonalenému propojení chutí. S přílohou si v tomto případě nemusíte dělat starosti - stačit vám bude jen bílý chleba. Regionální specialita z Krkonoš.

 

Pan redondo dulce - „mazanec”

La Semana Santa checa es impensable sin el pan redondo dulce llamado „mazanec”. Según la tradición se preparaba el Sábado Blanco (Bílá sobota) para poder llevarlo a la iglesia y bendecirlo. Su nombre tiene orígen en el otro tipo de pan de Pascua que se cortaba en rebanadas y se mojaban en vino. Luego se untaban con miel y adornaban con almendras. Desde aquí su nombre - „mazanec”- mazat- untar. Las recetas variaban mucho según la región y el dinero de la familia. Resulta que en algunas familias lo elaboraban tan solo de masa con levadura y en otras añadían muchas almendras y pasas. A veces se sustituían almendras por nueces y pasas por frutos secos (manzana, ciruela o cereza). La suavidad de la hogaza de pan se le atribuía a nata o a quark (queso requesón). Antes de hornaerlo, se le hacía a la masa encima una cruz con un cuchillo. A parte de su simbolismo religioso, tenía sentido práctico: la masa subía mucho y los cortes ayudaba a que el pan pueda vaporizarse sin dañar su redonda superficie.

Si te apetece tener tu propio „mazanec”, aquí viene nuetras receta.
 

La sopa (de patata) es la base...

Eso decían las abuelas y las bisabuelas checas cuando servían a la mesa la tradicional sopa espesa de patata. Su importante lugar ocupa la sopa de patata también en la cocina eslovaca, polaca y alemana. A parte de las patatas y de la verdura de raíz (zanahoria, apio nabo y perejil) no puede faltar en la cocina checa la mejorana, el ajo, el perejil en hoja, a veces el apio de monte y sobre todo las setas, en verano las frecas, en invierno las secas.
La buena sopa se basa en el equilibrio de la cantidad de la verdura de raíz. Tiene que haber la misma cantidad de zanahoría como de la verdura ‚blanca‘ ( el perejil o el apio nabo). Y también ha de ser tan espesa para que la cuchara aguante sin caerse ya que la sopa tradicional de patata era anteriormente la única comida caliente al día en las familias de los pobres. La sopa de patata es considerada, al día de hoy, la tradicional sopa checa con un sabor aúténtico e inconfundible. ¡Vamos a prepararla juntos!
 

Pražský koláč

Oblíbený pražský koláč , který se skládá s dvou dílu korpusu z jemného kynutého těsta, které se naplní jemným krémem, se po letech vrací do českých cukráren i na jídelní lístky restaurací. Recept i foto jsme získali od šéfcukrářky naší certifikované restaurace Yalta Craft Bistro, paní Františky Šádové.

Salchichas - „špekáčky”, la especialidad tradicional

El verano de Chequia es la época de las hogueras en los campamentos de verano y de asar cualquier tipo de embutidos de los que más preferidos en Chequia son las salchichas - „špekáčky”. En la gastronomía checa aparecieron por primera en la Exposición Regional del Jubileo de Praga en 1891. Al día de hoy se trata del embutido típico checo que está inscrito en el registro de la UE de las Especialidades Tradicionales Garantizadas desde el 2011. Para que un „špekáček” sea al cien por cien auténtico, ha de contener 50% de carne de ternera, 20% de carne de cerdo y 30% de tocino en pequeños dados. Asar bien esta salchicha es un arte. Primero, hay que cortarle una cruz de un tercio de su longitud por cada lado.

Luego se debe calentar muy bien en la hoguera por lo que hay que asarlo desde la distancia, no pegado al fuego para que no se quemen los bordes. En cuanto comienza a soltar el jugo (dicen que empieza a „sudar”), se acerca al fuego unos 10 cm más y se le dan vueltas hasta que este dorado. La salchicha hecha se acompaña con el pan checo de comino y, por supuesto, no puede faltar la mostaza y ¡la rica cerveza checa!
Una receta muy típica checa es „utopenec“. Se trata de „špekáčky” en vinagreta con cebolla. Se toma para acompañar cerveza. Muy rica es también la ensalada cuya receta facilitamos a continuación. 
 

Conejo de primavera con hierbas

La primavera se distingue por las hierbas verdes y las crías. A parte de la carne de cordero y de cabrito es muy común también la de conejo. Ya los romanos los criaban y consumían. A Chequia llegaron después de las guerras napoleónicas, en la primera mitad del siglo XIX. La carne de conejo tiene muchas ventajas; es de bajo calorías, rica en vitaminas B12 y B6, en magnesio y hierro. Anteriormente, los platos de conejo se utilizaban en periodos de vigilia y era el tipo de carne que era más a mano en tiempos de hambrunas. Quizás ésta es la razón del porqué la cocina checa  dispone de la gran variedad de platos de conejo. Uno de ellos, muy interesante, es de alrededor de Praga. Es conejo con tortilla de patatas y chucrút de lombarda.
 

Škubánky

Škubánky jsou  starý postní pokrm, i když si je  jako specialitu nárokuje východočeský kraj,najdeme je v různých podobách  skoro ve všech krajích.  Sypou se mákem, nebo se  na ně dávají povidla, někde se mastí máslem, v dalším kraji se zase opékají na sádle.     
  Mají také různé názvy, na východě to byly trpálky, šuska a šuterka na Táborsku, nebo velmi rozšířený kucmouch.

Pečená kachna s bramborovou nádivkou

Klasický recept našich babiček na pečenou kachnu není náročný na přípravu, ale na čas. Tajemství úspěchu spočívá v pozvolném pečení a odebírání jemného tuku. Ke kachně již nepodáváme žádnou přílohu, nahrazuje ji krásně vláčná a přitom úžasně křupavá bramborová nádivka. Tato úprava kachny je specialitou  ze severozápadních Čech.
 

Vepřová krkovička pečená v rozmarýnovém sádle s česnekem

Pořádný kousek vepřového se nedá představit bez česnekového aroma a rozmarýn patřil k oblíbeným staročeským kořením. Přidáte-li oboje do rozehřátého sádla, vůně kuchyně našich předků krásně prostoupí masem. Aby byla iluze dávných časů dokonalá, doplňte kroupami nastavovanou kaší a zapíjejte pivem. Tato úprava vepřového masa je regionální specialitou českého severu.
 

Hovězí vývar s krupkovou omeletou

Hovězí vývar je polévková klasika. V regionu západočeských lázní si jej vylepšují speciální omeletou z vajíček a krup.

Koprová omáčka

Koprovka patří mezi české omáčkové stálice. Ve variantě s knedlíkem a vejcem ji můžeme pasovat na národní vegetariánské jídlo.

Rajská omáčka s hovězím masem

Obyčejné jídlo, které se dá připravit neobyčejným způsobem. Rajskou najdeme v jídelníčku školní kuchyně stejně jako v luxusní restauraci, a tak i podle naturelu mistra vařečky může jít o kulinářský zážitek nebo jen o jídlo, které neurazí, ani nepotěší…

Punčový řez

 V tomto sladkém dezertu se snoubí sladká chuť s chutí výrazného rumu a s nakyslou chutí citronové polevy. Existují varianty s čokoládovou polevou a v dezertu nemusí být pouze hnědý rum, ale i jiné výrazné alkoholové speciality.

Šunková rolka s křenovou šlehačkou

Jedinečným svátečním předkrmem je šunková rolka s křenovou šlehačkou. Tato ryze česká specialita zahrnuje dva dávné české unikáty-vepřovou „pražskou“ šunku a čerstvý křen. Spolu s čerstvě vyšlehanou, samozřejmě jen tou “pravou “šlehačkou, je vynikajícím úvodem do svatebního, nebo  svátečního hodování.
 

Pečená kachna s knedlíkem a se zelím

Gastronomie podléhá aktuálním trendům stejně jako móda. Naštěstí jsou jídla, která se stále vaří bez ohledu na to, co je právě v kurzu. Pečená kachna s domácím knedlíkem a zelím k nim patří a po zásluze ji můžeme řadit mezi evergreeny české kuchyně.

Maková bábovka

Sladká dobrota plněná nádivkou z mletého máku se báječně vyjímá na každém svátečním stole. Určitě ji oceníte i ve všední den ke snídani, jako svačinu na rodinném výletě - prostě všude tam, kde se vyskytují mlsná ústa. Škoda jen, že se nedělají větší bábovkové formy...

Svíčková na smetaně

Co se vám vybaví, když se řekne „typické české jídlo“? Ať už cokoliv, svíčková bude pravděpodobně v první pětce. Možná i proto se o ten jediný a pravý recept na ni vedou tak vášnivé spory. Vedou se o to, zda maso péct zvlášť, nebo dusit se zeleninou, zda se má přidávat hořčice a zda omáčku nakonec rozmixovat, nebo propasírovat. Zkrátka, kolik kuchtíků, tolik receptů. Ještě že se shodneme na tom, že se toto jídlo má podávat s knedlíkem...

Krkonošské zelníky

Zelné placky zvané zelníky najdeme v české regionální kuchyni v mnoha podobách. Někde se dělají z bramborového těsta,  v Krkonoších jen z mouky a vajec. nesmí však chybět kysané zelí!

Utopenci s cibulí

V tomto předkrmu jsou ukryty hned dvě rarity. Česká vynikající uzenka, ve které by měla být kromě masa až 1/3 špeku  a unikátní úprava v octovém nálevu s kořením. Jejich potopení do nálevu dalo této specialitě i její jméno. 

Vepřový bůček s pražskou nádivkou, kapustou a bramborovými plackami

  • Dozlatova upečený bůček s chutnou nádivkou zahřeje u srdce každého milovníka tradiční české kuchyně. Pravda, není to žádná dieta, ale jednou za čas si toto potěšení rádi dopřejeme. Tato úprava vepřového masa je regionální specialitou z Prahy.
     

Hrstková polévka (Trošková) z Hané

Hustá luštěninová polévka zasytí jako hlavní chod, její příprava je ale podstatně kratší. Stačí si jen večer vzpomenout a namočit luštěniny, aby byly na druhý den připravené k rychlému uvaření. Tato polévka je regionální specialitou střední Moravy.
 

Judas – „jidášky”

Este postre hecho de masa de levadura untado de miel se prepara según la tradición el Miécoles de Ceniza (Škaredá středa).  Lleva el nombre del traidor de Jesucristo, judas - „jidášky” y tiene forma del laso como recuerdo al aquel con el que se suicidó Judas después de haber traicionado a Jesucristo. Se dice que quein se come uno al amanecer del Jueves Santo, estará salvo durante todo el año de la traición humana, picadura de la serpiente o de la abeja. Y si no apetece levantarse el Jueves Santo tan temprano, basta con que se desayune.
 

La salud heredada de nuestros antepasados

El trigo sarraceno o alforfón se cultivaba en tierras checas desde el siglo XII como el pienso para los animales. En siglo XV empezó a aparecer también en la cocina checa. Molido se añadía al pan, se utilizaba para preparar el roux de sopas. Muy populares eran las papillas saladas y dulces de alforfón. No obstante, en el siglo pasado este tipo de semilla desapareció de la gastronomía checa a pesar de ser un alimento extremadamente sano por su alto contenido de rutina que tiene efectos muy positivos de nuestros vasos sanguíneos. Y eso es, sin embargo, una gran pérdida. El trigo sarraceno, a parte de sus beneficios a nuestra dieta sana, es una planta libre de gluten, así pues apta para los celíacos. 

En la gastronomía checa aparece en muchas recetas sobre todo de la parte de Moravia. Si tienes curiosidad por degustarla, prueba la especialidad regional llamada valašský kontrabáš – el relleno de Valaquia. Una receta rápida y simple hecha de los ingredientes más normales y corrientes que gusta mucho. 
 

Tvarohové knedlíky s perníkovou omáčkou

Kdysi se perníky připravovaly podle tajných, pečlivě střežených receptur. Většinou bývaly velmi složité a obsahovaly drahé koření, které se k nám dováželo z ciziny. S naším  západočeským receptem žádné problémy mít určitě nebudete. Jakmile se do něj pustíte, zjistíte, že je vlastně jednoduchý, ale přesto velmi chutný!

Rakvičky se šlehačkou

Rakvičky se šlehačkou nejsou jednoduchým cukrářským výrobkem, potřebují trochu zkušenosti a trpělivosti. Jsou však jedinečné svojí chutí a mají je rádi všechny věkové kategorie. Jejich výhodou je, že se dají napéct do zásoby, dobře uskladněné v suchu vydrží velmi dlouho.
 

¿Cómo es la gastronomía checa?

El territorio checo ha sido siempre rico en bosques, ríos y estanques, por eso es lógico que la cocina checa elabore recetas con todos los tipos de carne de caza y de pescado de agua dulce. Y los bosques de roble se aprovechaban para la crianza del cerdo  por lo que la carne de cerdo es la base de muchas especialidades culinarias checas.

La cocina checa tendía más hacia la europea que hacia la eslava, gracias a su localización en la Europa Central. En su historia tuvo que ocuparse de las mesas reales o imperiales y también de las bodas de la aristocracia checa que eran muy comunes y exigentes. Gracias a eso, la gastronomía checa subió al nivel más alto en el rango centroeuropeo. La cocina checa, al igual que los cocineros que trabajaban para las casas nobles y las chicas que servían por toda Europa como cocineras, era muy reconocida y buscada en los siglos atrás.

Rica y sencilla
Hay pocas cocinas que tuvieran tan igualados los platos entre la gente rica y la pobre: Lo que se cocinaba para los nobles, lo podían cocinar los súbditos también. Por eso hay como especialidad de la cocina checa la carne de cerdo asada, al igual que una sencilla tortita de patatas. En las épocas de carencia de carne, fueron las cocineras checas quienes introdujeron los platos dulces como dumpligs rellenos de fruta  („ovocné knedlíky”) o tortas de masa de levadura con mermeladas („koláče”).

Los dumplings „están reinando”
La cocina checa ofrece un gran abanico de excelentes salsas que han de acompañarse de dumplings („knedlík”). Sobre el origen de esta receta se pelean los checos con los alemanes y los austríacos. Claro está, que los dumplings los encuentras en el menú de todos los restaurantes checos y que también se hacen caseros. Generalmente, los restaurantes ofrecen varios tipos de dumplings: de pan blanco o de patata. Con pato asado podéis tomar los dos tipos, el de pan blanco acompaña muy bien la carne asada con salsa de nata, el de patata combina perfectamente con carne ahumada y salsa de rábano picante. Los golosos deberían probar los dumpligs dulces, rellenos de fruta y espolvoreados con quark rallado o amapola.
 

Hierbas y especias
Las típicas especias de la cocina de Bohemia y Moravia son el comino y la mejorana, la carne de caza no se puede preparar sin enebro. Perejil, apio de monte y cebollino son imprescindibles sobre todo en primavera para dar un toque verde natural a la comida. También se utiliza mucho el ajo.
 
Pan y productos de harina
La hogaza de pan que más le gusta a los checos es la más oscura, hecha de harina de centeno o de una mezcla de centeno y trigo. En la mesa no pueden faltar los pequeños panecitos como „rohlíky” o „housky” adornados de sal y comino.
 
No creáis en las afirmaciones de que la gastronomía checa es grasa y pesada, así son los platos de celebraciones, como, por cierto, en muchos países. La cocina checa puede ofrecer también una gran cantidad de platos ligeros y sanos a basa de verdura en los que se utiliza la carne de pollo, de pavo o de conejo. Si de verdad os apetece probar la gastronomía nacional, recomendamos visitar aquella que este señalada con el logotipo CzechSpecials.
 

Espárrago de otra manera

Ya se están asomando de la tierra los tallos de la verde delicia llamada esparrágo. Se conocen desde hace más de 2500 años. Los chinos y los médicos persos lo utilizaban como hierba medicinal, sobre todo Hipócrates elogiaba sus efectos milagrosos. La primera receta con espárrago la anotó Marco Gavio Apacio, el primer gourmet de la historia, justo antes del nacimiento de Jesucristo. Poco a poco se convirtió espárrago en el vardura de los reyes: empezando por el rey francés Francisco I hasta el rey Luis XIV, el Rey del Sol, que lo exigía de sus horticultores todos los días. La cultivación de espárrago se expandió por toda Europa alrededor del año 1750. Los macroagricultores eran los holandeses, los franceses, los alemanes y también los checos. La región más conocida por la cultivación de espárrago en Chequia era la del alrededor del pueblo Ivančice en Moravia del Sur. Hasta los años 50 del siglo pasado, el espárrago de Ivančice se consideraba el mejor de Europa e incluso era más conocido que la cerveza de Pilsen. Este espárrago se servía también en la mesa de los emperadores en Viena.
El espárrago no solamente se cultivaba en las tierras checas, sino también se preparaban unos platos exquisitos. La receta de espárrago al vapor es muy tradicional y conocida. ¿Y si ésta vez probamos con este plato?
 

Uzený jazyk s perníkovou omáčkou

Velmi zajímavá  a chutná úprava hovězího jazyka z oblasti severní Moravy.
 
 
 

Hrášková polévka

Polévka z mladého hrášku se vařívala v létě, kdy má mladý hrášek sezonu. kdo si chce na ní pochutnat i v jiném ročním období, musí sáhnou k hrášku mraženému.

Pečené kuřátko na jablkách s jemnou jalovcovou omáčkou

Naši předkové věřili, že budou-li nosit při sobě jalovcovou větvičku, ochrání je před nemocemi. Výrazné aroma této dřeviny najdete také ve vyhlášeném slovenském alkoholickém nápoji - borovičce. My ale zůstaneme u jídla a na západě Čech, odkud pochází toto voňavé kuřátko plněné jablky. Tato úprava kuřete je specialitou západočeských lázní.
 

Smažený chřest


„Pusťte chřest do své kuchyně!“ vyzýváme všechny tímto jednoduchým receptem. Chřest se na českých talířích neobjevuje příliš často, přitom jde o lahůdku, která se pyšní širokou škálou zdraví prospěšných látek.Tato úprava je regionální specialitou z jižní Moravy.
 

Tvarohové knedlíky s jahodami

V květnu začíná sezona jahod, která trvá až do června. Narozdíl od skleníkových jahod bez chuti a vůně, které jsou ke koupi po celý rok, ty ze zahrádek a českých polí, které uzrály na sluníčku, nenapodobitelně chutnají i voní. Nejvíc jim sluší jen jednoduchá a krátká úprava, jako je třeba právě náš recept. Nevařte ale knedlíky zbytečně dlouho, aby jahody zůstaly pevné a šťavnaté.

Vepřová panenka plněná sušenými švestkami s bylinkovými brambory

Šťavnaté maso, které lze připravit na mnoho způsobů? Kdo říká „vepřová panenka“, hádá správně. V tomto receptu si k jemnému masu přidáme ještě marinované švestky a ořechy a rozehrajeme tak neodolatelnou symfonii chutí a vůní...

Svatební koláčky

V červnu vrcholí svatební sezóna – květnové svatby zapovídají pověry, v červenci hrozí bouřky a špatné počasí, v srpnu zase vedra nebo silný vítr. Není divu, že u mnoha snoubenců vítězí právě červen s příjemným a stálým počasím.
 
Pečou se koláčky zvací, oznamovací a výslužkové, zvláštností jsou koláčky rohové – podle jedné tradice jsou to ty pečené v rohu plechu, podle jiné mají tvar větrníku a v každém rohu jinou náplň. Kdo takový koláček sní, ten se do roka ožení či vdá. Na Moravě se pekly koláčky malinkaté i tak obrovské, že je museli nést dva muži, na Doudlebsku se dělaly patrové, na Chodsku s kyticí rozmarýny uprostřed...
 
Samozřejmostí by měly být alespoň 3 druhy náplní, těsto může být máslové, kynuté nebo převalované, koláčky plněné, s drobenkou, dvojctihodné... Důležité je nešetřit na surovinách, a hlavně – pořádně si pečení užít!

Vajíčkový salát

Vajíčkový salát, který můžeme použít jako malý předkrm s bílým pečivem,  nebo i jako pomazánku, se dělá hlavně po Velikonocích, pokud zbývají vařená vajíčka.  Do jedné varianty se přidávají i uvařené brambory, pak je to i vydatná studená večeře. 

Vepřová pečeně s knedlíkem a se zelím

Přestože podobné jídlo si dopřávají i v Rakousku a Bavorsku, pouze u nás má tak hravé pojmenování – vepřo knedlo zelo. A co si budeme povídat, pouze u nás ho lze zapít opravdu dobrým pivem! Přestože na talíři tohle jídlo vypadá opravdu složitě, jeho příprava zase až tak složitá není. Je pouze potřeba načasovat všechny kroky přípravy tak, aby bylo vše hotovo najednou a mohlo se servírovat. S naším receptem to ale určitě zvládnete!

Smažený sýr

Smažený sýr je českou specialitou, jejíž obdobu byste v cizině hledali jen stěží. Základem pro úspěch je použití kvalitního sýra. Klasikou je eidam nebo hermelín, zajímavou chuť má i Blaťácké zlato a pro doopravdové labužníky je zde smažená  Niva.

Chlebová polévka se zeleninou

I když vaše spíž zásobami právě nepřetéká, na tento pokrm určitě doma najdete suroviny vždycky. Postačí vám trocha mrkve, celeru a petržele, masový vývar a pár kousků chleba. Nastrouhané pečivo polévku krásně zahustí a první chod či vydatnou přesnídávku stačí už jen rozdělit do talířů. Tato polévka je regionální specialitou z oblasti severních Čech

Východočeské smaženky s jablky


Pěstování brambor se v podhůří dařilo, a tak nemohou chybět ani v dalším tradičním receptu z této oblasti. Do sladké pochoutky kromě zemských jablíček patří také ta obyčejná, nejlépe z vlastní zahrádky. Po rozplývajících se šátečcích se určitě zapráší dřív, než stihnete dosmažit poslední z nich!
 

Martinské rohlíčky

Co nabídnout typického hostům na svátek svatého Martina, kromě pečené husy? Co třeba něco sladkého, například „martinské rohlíčky“ které pekly hospodyně a rozdávaly chase.Martinské rohlíčky jsou rychlé a samozřejmě velmi dobré. V Čechách se plnily ořechovou nádivkou, na Moravě i makovou.

Vařené hovězí maso s okurkovou omáčkou

Omáčky různého typu jsou jedním z poznávacích znaků české kuchyně. Nejčastěji je na talíři objevíme ve spojení s hovězím masem. Tak je tomu i v tomto případě, který dokazuje, že omáčky je možné připravit z prakticky veškeré zeleniny.Tato omáčka je regionální specialitou severozápadních Čech.
 

Lendenbraten auf Sahnesauce (Svíčková)

Woran denken Sie beim Stichwort „typisch tschechisches Essen“? Zartes Rindfleisch, das durch dünne Specknudeln gespickt ist, weiche Semmelknödel und eine cremige Sauce mit vollem Geschmack des Wurzelgemüses. Dieses tschechische Nationalgericht mit dem seltsamen Namen „Svíčková auf Sahne“ (Lendenbraten) steht auf fast jeder Speisekarte in tschechischen Restaurants. Wie kam eigentlich "Svíčková" zu seinem Namen? Am plausibelsten ist die Version, welche einige Jahrhunderte zurückreicht: Die Vertreter dieser Variante gehen davon aus, dass das Fleisch nicht nur mit Speck gespickt, sondern auch in eine Essigmarinade aus Gemüse eingelegt wurde, damit das Fleisch zart und geschmackvoll bleibt. Der eingelegte Lendenbraten, den einst die Meisterfrau für die Handwerker gekocht hat, wurde im kalten Keller gelagert und regelmäßig bei Kerzenschein gewendet. Da das Gericht auch in der Dunkelheit bei Kerzenschein gegessen wurde, benannten sie die Sauce „Svíčková“ (das tschechische Wort kann sowohl auf Lendenbraten als auch auf Kerzenschein zurückgehen).
Es gibt viele verschiedene Rezepte, um einen traditionell gespickten Lendenbraten zu kochen. In zertifizierten Restaurants mit dem Logo „CzechSpecials“ finden Sie garantiert echten Lendenbraten!
Falls Sie Ihre eigene Kochkreation von Svíčková zu Hause probieren möchten, lassen Sie sich gerne hier inspirieren:
 

Judas – „jidášky”

Este postre hecho de masa de levadura untado de miel se prepara según la tradición el Miécoles de Ceniza (Škaredá středa).  Lleva el nombre del traidor de Jesucristo, judas - „jidášky” y tiene forma del laso como recuerdo al aquel con el que se suicidó Judas después de haber traicionado a Jesucristo. Se dice que quein se come uno al amanecer del Jueves Santo, estará salvo durante todo el año de la traición humana, picadura de la serpiente o de la abeja. Y si no apetece levantarse el Jueves Santo tan temprano, basta con que se desayune.
 

Štafetka

Jemné ořechové bezé s lehkým kávovým krémem potěší každé milovníka sladkých zákusků.

Vařené filátko ze pstruha se studenou koprovou omáčkou

Průzračné horské bystřiny a potoky dříve pstruhy jen oplývaly, není tedy divu, že i v Krkonoších má tato ryba své tradiční způsoby úpravy. Stažení z kůže a vykostění sice vyžaduje trošku práce, nicméně hotový pokrm z křehkých filátek vám čas strávený v kuchyni dokonale vynahradí.

Conejo de primavera con hierbas

La primavera se distingue por las hierbas verdes y las crías. A parte de la carne de cordero y de cabrito es muy común también la de conejo. Ya los romanos los criaban y consumían. A Chequia llegaron después de las guerras napoleónicas, en la primera mitad del siglo XIX. La carne de conejo tiene muchas ventajas; es de bajo calorías, rica en vitaminas B12 y B6, en magnesio y hierro. Anteriormente, los platos de conejo se utilizaban en periodos de vigilia y era el tipo de carne que era más a mano en tiempos de hambrunas. Quizás ésta es la razón del porqué la cocina checa  dispone de la gran variedad de platos de conejo. Uno de ellos, muy interesante, es de alrededor de Praga. Es conejo con tortilla de patatas y chucrút de lombarda.
 

Forelle nach Böhmerwald-Art (Pstruh po šumavsku)

Frische Forellen sind immer eine Delikatesse, ob einfach in einer Pfanne mit Butter geröstet oder im Sommer gegrillt. Tschechien ist reich an Bächen und Flüssen, daher ist die Forelle hier schon seit jeher der Lieblingsfisch. Darüber hinaus hat jede Region ihre eigenen regionalen Fischspezialitäten, in Südböhmen können Sie zum Beispiel Karpfen- oder Zanderspezialitäten genießen. Der Böhmerwald, der reich an tiefen Wäldern ist, in denen viele Arten von Pilzen wachsen, ist auch für eine seiner regionalen Spezialitäten bekannt - köstliche Forelle mit Pilzen gefüllt.
 

Mazanec

K českým Velikonocům patří určitě i sladký mazanec. Ten se pekl tradičně na Bílou sobotu a hospodyně ho s sebou braly do kostela, kde je kněz požehnal. Jeho jméno pochází od předchozího velikonočního pečiva, kdy se krajíce chleba namáčely ve víně a mazaly medem, nebo medem s mandlemi, proto mazanec. Recepty a složení surovin se lišily podle krajů i podle majetkových poměrů. Někde byl mazanec jen z kynutého těsta, někde byl plný mandlí a hrozinek, někde se dávaly místo mandlí ořechy a místo hrozinek sušené ovoce. Vláčnost dodávala mazancům smetana i tvaroh. Po vytvarování těsta se na povrchu musely udělat ostrým nožem dva zářezy do tvaru kříže. Kromě křesťanské symboliky jde praktickou věc, mazanec tak lépe nakyne a při pečení má kudy utíkat pára, která by jinak mazanec potrhala.
 

Smažené tvarůžky s lepenicí


Touto pikantní pochoutkou potěšíte nejen strýce z Olomouce a navíc si vyzkoušíte přípravu lepenice. Tu si ostatně můžete uvařit i samostatně: šťouchané brambory s kysaným zelím a cibulkou poslouží jako rychlá večeře. Regionální specialita ze střední Moravy.
 

Chřestový krém

Myslíte si, že chřest je exotická rostlina a v tradičním českém jídelníčku tedy nemá co dělat? Nenechte se mýlit. Začal se u nás pěstovat již koncem 18. století, například  na Moravě i v okolí Kralup nad Vltavou. Rostl pod zvony z pálené hlíny a vynikal svou jemností. Přesvědčte se sami, zda je tomu tak i dnes.

Vepřové koleno pečené na černém pivě

České pivo patří mezi nejznámější piva nVynikající specialita ve které se snoubí jemnost vepřového masa s mírně nahořklou chutí piva.

Vanilkové rohlíčky


Vanilkové rohlíčky se na Vánoce pečou snad v každé rodině a pokud by se dělala anketa o nejoblíbenější druh vánočního pečiva, vanilkové rohlíčky by určitě vyhrály. Jsou to právě ony, na které se chodí tajně do krabic, kam se minimálně 14 dnů před svátky dávají odležet a někdy se snědí dříve, než se rozzáří první svíčka na stromečku.


.

Mrkvance

Klasika z Vysočiny, jež vám učaruje.

Jihlavská kyselka

Jednoduchou bramborovou polévku si na Horácku zjemnili podmáslím. Je dobře, že nezůstala jen na stránkách babiččina receptáře, chutná totiž výborně! Tato polévka je regionální specialitou z Vysočiny

Uzená pečeně s hráškovou kaší

Mají vaši malí strávníci nejraději hamburgry s kečupem a vy už vážně nevíte, čím se jim zavděčit? Neházejte hrách na stěnu! Raději jej uvařte v uzeném vývaru a obložte plátky kouřem vonícího masa. Tato úprava uzeného masa je regionální specialitou Českého ráje.
 

Spargel mal anders

Bald gucken die kleinen Spargelköpfe aus der Erde heraus. Die sanfte grüne Delikatesse ist der Menschheit seit mehr als 2500 Jahren bekannt. Die alten Chinesen und Perser haben ihn als Heilpflanze verwendet, selbst Hippokrates schwärmte von seinen Wunderwirkungen. Das erste Spargelrezept kommt aus der Zeit um die Geburt Christi vom antiken Feinschmecker Apicius. Der Spargel wurde zum Gemüse der Könige – beginnend mit dem französischen König Franz I. bis zum Sonnenkönig Ludwig XIV., der Spargel täglich auf der Speisekarte verlangte. Der Spargelanbau verbreitete sich um 1750 in ganz Europa. Im Großen haben den Spargel Niederländer, Franzosen, Deutsche, aber auch Tschechen angebaut. Der bekannteste tschechische Spargel kam aus der Region um Ivančice in Mähren. Bis in die 50er Jahre des 20. Jahrhunderts wurde der Spargel aus Ivančice für den besten in ganz Europa gehalten, man lieferte ihn auch auf die kaiserliche Tafel in Wien und sein Ruhm übertraf auch das Pilsner Bier. Kein Wunder, dass in Tschechien viele, auch nicht traditionelle Spargelrezepte entstanden sind. Die gekochte Spargel kennt jeder, aber haben Sie mal schon panierten Spargel gegessen?
 

Pan redondo dulce - „mazanec”

La Semana Santa checa es impensable sin el pan redondo dulce llamado „mazanec”. Según la tradición se preparaba el Sábado Blanco (Bílá sobota) para poder llevarlo a la iglesia y bendecirlo. Su nombre tiene orígen en el otro tipo de pan de Pascua que se cortaba en rebanadas y se mojaban en vino. Luego se untaban con miel y adornaban con almendras. Desde aquí su nombre - „mazanec”- mazat- untar. Las recetas variaban mucho según la región y el dinero de la familia. Resulta que en algunas familias lo elaboraban tan solo de masa con levadura y en otras añadían muchas almendras y pasas. A veces se sustituían almendras por nueces y pasas por frutos secos (manzana, ciruela o cereza). La suavidad de la hogaza de pan se le atribuía a nata o a quark (queso requesón). Antes de hornaerlo, se le hacía a la masa encima una cruz con un cuchillo. A parte de su simbolismo religioso, tenía sentido práctico: la masa subía mucho y los cortes ayudaba a que el pan pueda vaporizarse sin dañar su redonda superficie.

Si te apetece tener tu propio „mazanec”, aquí viene nuetras receta.
 

Vánočka

Pletenice, pleténka, húska, calta, štědrovka či štědrovnice. Tolik názvů má čeština pro vánočku, která byla součástí vánočního menu již ve 14. století, ale tehdy ji pekli ve svých chlebových pecích jen pekařští mistři.Vánočka se by se neměla v ničem šidit, patří do ní ta nejkvalitnější mouka, máslo a sádlo, mandle, někde i strouhané vlašské ořechy, rozinky a těsto se musí důkladně propracovat, také kynutí se nesmí uspěchat

Zapečené fleky s kapustou

Tato varianta oblíbeného způsobu úpravy těstovin má svou zvláštnost: spojení těstovin s kapustou jen tak neochutnáte. Pokud tento jednoduchý pokrm doplníte zeleninovým salátem, získáte chutný oběd nebo večeři.
 

El relleno de Pascua para el Jueves Santo

La Semana Santa en Chequia estaba relacionada con muchos platos típicos de esta época del año: el Miércoles de Ceniza se comía „trhanec” (comida debía de tener un aspecto feo y no bien cuajado), el Jueves Santo (para los checos el Jueves Verde) se debía cocinar algo verde (se utilizaba mucho perejil, espinaca u otiga en la elbaoración de los platos), el Viernes Santo, el día de la vigilia, se preparaba pescado o sopas muy contundentes, y el Sábado Blanco, „mazanec” (pan redondo dulce hecho de masa de levadura). El Domingo de la Resurrección, el día de la culminación de la Semana Santa, no podía faltar la carne al horno. Y quién no podía permitirse la carne, preparaba el cordero de masa dulce - „beránek” (hecho de masa de bizcocho, espolvoreado con azúcar glas y bañado en chocolate). El Lunes de Pascua se consumía comida a base de huevos ya que el huevo era el símbolo de renacimiento, de algo nuevo que acababa de empezar.
 
De todos los platos que acabamos de contar, hemos elegido la receta más clásica y muy sencilla. Se trata del relleno con carne ahumada con hierbas frescas. La preparación es fácil, basta con seguir nuestros pasos.

Frühlingskaninchen

Im Frühling gehören sowohl junge grüne Kräuter als auch Fleisch von Jungtieren auf die Speisekarte. Neben Lamm- und Zickleinfleisch sollten Sie auch Kaninchenfleisch probieren. Schon bei den alten Römern wurden Kaninchen gezüchtet und gegessen, in Böhmen hat man mit der Zucht erst nach den Napoleonischen Kriegen angefangen.
Es sprechen gleich mehrere positive Aspekte für den Konsum des Kaninchenfleisches, unter anderem die niedrige Energiedichte, hoher Gehalt an Vitamin B12 und B6, Magnesium und Eisen. Kaninchen gehörte traditionell zu Fastenmahlzeiten und in Zeiten der Knappheit war es die einzige Fleischquelle. Daher gibt es in der tschechischen Küche unzählige Zubereitungsweisen. Eine verlockende Spezialität aus der Umgebung von Prag ist Kaninchen mit Kartoffelomelett und Rotkohl.
 

Uzené maso s křeno-mandlovou omáčkou

Křenová omáčka patří mezi klasiku české kuchyně. Abychom trochu přispěli k rozšíření vašich chuťových obzorů, nabízíme vám její variantu vylepšenou jemnými mandlemi. Co myslíte, vrátíte se ještě k tradičnímu receptu, nebo vás experimentování na omáčkové téma dokonale uchvátí?Tato úprava uzeného masa je specialitou Českého severu.
 

Žemlové knedlíčky s houbami


Kynuté, bramborové, žemlové... ano, řeč je o typické české příloze - knedlících. V této variantě si knedlíky ještě zjemníme čerstvými houbami.Regionální specialita z okolí Prahy.
 

Jemná rybí polévka s žemlovými noky

Tuto rybí polévku kdysi ve stříbrných mísách podávali o svátcích šlechticům. Zhýčkané aristokratické jazýčky požadovaly to nejlepší, takže nejde o žádnou rychlovku, ale o důkladně uvařenou polévku, v níž se mísí chuť zeleniny, koření a ryby.

Ovocný koláč s mandlovou drobenkou

Mandlová drobenka je krkonošským receptem a nejlépe se hodí k borůvkám, švestkám ale sluší stejně dobře jako obvyklý mák.

Velikonoční piškotový beránek

Proč právě beránek z piškotového, třeného, tvarohového nebo i kynutého těsta zdobí české velikonoční stoly? Beránek jako symbol čistoty, jara a nového života má dlouhou tradici. V křesťanství beránek symbolizuje Krista, Beránka božího ale beránek je jako obřadní pokrm známý už i z předkřesťanských dob, kdy byl hlavním obětním zvířetem. Postupem doby se stalo jehněčí maso finančně nedostupným, proto byl nahrazen beránkem z ovčího sýra a nakonec se tento symbol změnil ve sladký velikonoční moučník. K pečení potřebujeme speciální formu i trochu zručnosti při vyklápění beránka. Výsledek snažení však rozhodně stojí za to!

Kaldoun

Kaldoun se říkalo drůbežím drobům v dobách proslulé české kuchařky M. D. Rettigové. Hustá zadělávaná polévka patřila k sváteční tabuli, při níž se servíroval „zbytek“ dotyčného opeřence. Kaldoun se v některých krajích servíruje s žemlovými nebo játrovými knedlíčky, tento recept je ze  Šumavy, a tam se do něho dávají široké nudle.
 

Pivní štrúdl

Plzeňský region je na své gastronomické poklady právem pyšný. A tak se nelze divit, že je oslavovaný pěnivý zázrak použit i při přípravě sladkého dezertu. Váháte, čím jej zapíjet? Stejně jako klasický jablečný štrúdl bude jeho pivní verze nejlépe chutnat jako zákusek k odpolední kávičce.

Uzené maso s povidlovou omáčkou

Ve spojení s uzeným masem nesmělo toto jídlo, které má původ až ve středověku, chybět na žádném svatebním stole. Tuto sladko-slanou variaci chutí doporučují i hodně staré české kuchařské knihy. Jako přílohu podáváme hanácký poškrabek nebo kynuté knedlíky.Tato úprava uzeného masa je regionální specialitou střední Moravy.
 

Truite à Šumavoise - prononcer [choumavoise]

La truite fraîche est toujours une délicatesse, qu'elle soit simplement poêlée au beurre, rôtie au four ou grillée sur un barbecue en été. La République tchèque posséde un dense réseau de rivières, ruisseaux et lacs, la truite et le poisson d’eau douce en général a donc toujours fait partie de la cuisine tchèque.
Chaque région possède ses propres spécialités régionales et aujourd’hui nous vous invitons en Bohême du Sud, dans le plus grand parc naturel du pays : la Šumava [choumava]. Ici dans les forêts profondes vous pourrez cueillir de nombreux champignons, eux aussi les favoris de la gastronomie tchèque. Veuillez déguster la truite farcie aux champignons.
 

Trucha montañosa

La trucha fresca es una delicia; bien hecha a la placha o bien preparada en verano a la barbacoa. Chequia está rica en riachuelos y ríos así que pescado de agua dulce es muy popular. Cada región tiene su receta especial para prepararlo; en Bohemia del Sur puedes tomar especialidades de carpa o de lucioperca. En montaña de Šumava, rica en los bosques con muchas setas distintas, podrás probar la trucha rellena de setas. Y no tienes que viajar hasta allí, la receta te la damos nosotros.
 

Věnečky

Další typický český cukrářský výrobek z odpalovaného těsta. Někteří cukráři věnečky plní jen šlehanou smetanou, další nedají dopustit na žloutkový krém. 

Ternera con salsa de nata- „svíčková na smetanĕ”

La salsa de nata con sabor a verdura, carne de buey suave con lacitos de panceta y dumplings (las bolas alargadas de harina cortadas en lonchas gruesas)- „svíčková na smetanĕ”- este es el plato típico checo que encuentras en todos los restaurantes checos. El origen del nombre es muy misterioso ya que „svíčková” significa „de velas”.

Las primeras recetas aparcieron unos cuantos siglos atrás. En comparación con otros países donde nos podemos encontrar con platos parecidos a este, los checos mechan la carne con trocitos de panceta y la dejan macerar en la marinada de vinagre. Anteriormente se usaba la carne de caza que suele ser más dura y necesitaba su preparación antes de empezar a cocinarla. De aquí, puede, que también viene su nombre. Como la carne tenía que macerar algún tiempo en frescor, lo más habitual era el sótano donde no había la luz eléctrica. La gente tenía que usar las velas al bajar para revisar el proceso de maceración.

La preparación de este plato exquisito es muy individual. Sus recetas-joyas las tienen también los mejores cocineros del país y no las revelan por nada del mundo. Una de ellas la podéis probar ahora mismo.
 

Mazanec, la brioche de Pâques


Indissociable de Pâques en République tchèque, cette brioche sucrée est traditionnellement préparée le samedi saint. Son nom Mazanec (dérivé du verbe étaler ou tartiner) vient d’une ancienne pâtisserie de Pâques, qui était une sorte de pain trempé dans du vin et tartiné de miel. À travers le temps cette pâtisserie a évolué et aujourd’hui les recettes et ingrédients varient selon les régions et les moyens de chacun. Parfois c'est une simple pâte levée, parfois on y rajoute des amandes et des raisins secs et parfois des noix ou d’autres fruits secs. Le moelleux de la brioche vient du lait, la crème ou du fromage frais qu’on y ajoute. Avant d’enfourner la brioche on la marque d’une croix au couteau. En plus du symbolisme chrétien, c'est une astuce pratique, qui permet à la pâte de mieux lever et à aider à la vapeur de s’échapper, qui risquerait autrement de déchirer la surface au fur et à mesure de la cuisson.  
 

Kapustová polévka

Polévka je grunt a v drsných horách to platí dvojnásob. Před výšlapem za krásami zdejšího kraje se určitě posilněte horkou lahůdkou, v níž hlavní roli hraje kapusta zdrsněná česnekem a následně zase zjemněná smetanou. A protože jsme v lesích, rozhodně nesmějí chybět čerstvé houby. Tato polévka je specialitou severozápadních Čech.
 

Pražské kružálky s hruškami a tvarohem

Původně sladké jídlo pražské chudiny se může stát na jídelním lístku králem teplých moučníků. Kružálky jsou jednoduché, levné a chuťově vynikající. 

Větrník

Lehké odpalované těsto a sladká šlehačka ochucená karamelem dělá z tohoto tradičního dezertu oblíbenou lahůdku. Je mnoho variant, kromě šlehačky se plní různými krémy, v některých krajích se polévá karamelem, někde i čokoládou. Klasická varianta se plní žloutkovým krémem a karamelovou šlehačkou a polevu tvoří fondán obarvený kulérem.
My vám zde představujeme  lehčí variantu s karamelovou šlehačkou a cukrovou rumovou polevou.

Krkonošské kyselo

Rychlá příprava, pikantní nakyslá chuť a hojnost vitamínů - to je královna krkonošských polévek. Jak moc byla rozšířená, napovídá úsloví, že s kyselem se vstávalo a s kyselem se šlo spát. Základní surovinou jsou koroptve střílené motykou. Nemějte strach, že je neseženete - jde samozřejmě o brambory!

Пасхальный барашек

Почему барашек из бисквита, тертого, творогового или даже дрожжевого теста украшает чешские пасхальные столы? Ягненок как символ чистоты, весны и новой жизни имеет длинную традицию. В христианстве символизирует Христа, агнца Божьего, но упоминается как церемониальное блюдо уже с дохристианских времен, когда был главным жертвенным животным. Со временем ягненок стал финансово недоступным, поэтому его заменили на овечью барашку, и в итоге этот символ превратился в сладкий пасхальный десерт. Для выпекания нам нужна специальная форма и немного навыка опрокидывания ягненка. Но результат усилий определенно стоит того!
 

Cordero de masa dulce de la Semana Santa

¿Por qué precisamente el cordero de masa dulce adorna las mesas de la Semana Santa en la República Checa? El cordero como símbolo de pureza, de primavera y de llegada de la vida nueva, tiene una larga tradición. Para los critistianos representa a Jesucristo, el Cordero de Diós. El cordero como comida ritual se conoce desde los tiempos precristianos cuando era el principal animal de sacrificio. Anteriormente había en el territorio checo muchísimas ovejas que apastaban tanto en las llanuras como en las zonas montañosas. Pero debido a muchas guerras y enfermedades (entre otras, por ejemplo la peste), las ovejas poco a poco fueron desapareciendo hasta llegar a ser un plato especial y caro. La carne que había en el campo, se vendían a las ciudades para tener algún dinero. Fue entonces cuando comenzaron a prepararse los corderos de masa dulce para no echar de menos este animal en la Semana Santa.
 
Para hacerlo se necesita un molde especial y un poco de habilidad. El resultado suele ser muy bonito y muy satisfactorio para el cocinero.

Sváteční dvojctihodné koláčky

Jak název napovídá, tyhle koláčky si zaslouží úctu každého jedlíka hned dvakrát. Poprvé, když se zakousne do povidel trůnících nahoře v důlku. Podruhé, když se mu na jazyk rozplyne tvarohová náplň. Máte-li rádi změnu, vyzkoušejte místo ní třeba makovou či ořechovou.

Eneldo en la gastronomía checa

El eneldo es una planta primaveral, muy aromática e igual que el cilantro tiene tanto grandes apasionados como también absolutos detractores. Los checos tienen como especialidad una salsa agridulce de eneldo que sirven con carne de vaca o con huevo duro. Otra especialidad regional es una sopa muy espesa, „Kulajda”. El eneldo no puede faltar en los botes de pepinos conservados. Muy pocos saben que las abuelas utilizaban también las semillas de eneldo cuyo sabor se parecía mucho al del comino. Sin ellos no se podía preparar bien el asado de cerdo o cordero, se añadían a los rellenos o molían para quark (requesón) para que no se pusiera malo. Al eneldo se le atribuyen además propiedades antibacterianas y se dice que es efectivo contra el temible estafilococo áureo. Los árabes echaban eneldo al vino para que no se pudriera y también a la leche para que no se cortara. 

A continuación os facilitamos dos recetas tradicionales checas de eneldo que hemos mencionado más arriba. Esperemos que bien hayan elegido la primera o bien la segunda, el plato os guste y disfrutéis de ello.
 

Мазанец

Чешская Пасха безусловно связанна с мазанцем. Мазанец традиционно готовился в Белую субботу, и домохозяйки его относили в церковь для блогословения. Название «мазанец» относится к древней пасхальной выпечке, когда хлеб пропитывали вином и смазывали медом или медом с миндалем. Рецепты и ингредиенты варьируются в зависимости от региона. Где-то пекли из дрожжевого теста, где-то был миндалный с изюмом, где-то миндаль и изюм заменили орешками и сухофруктами. Чтобы тесто не было сухое, добавлялся творог и сливки. На круглую форму мазанца обязательно нарисовется ножом крест в середине. Помимо христианской символики, это также практичная вещь, из мазанца при выпечке выходить пар, который иначе порвал бы его.
 

Krkonošský oukrop

Časově nenáročná polévka s česnekem, vhodná jako rychlá večeře, má v sobě kouzlo krkonošských pohádek.

Smažené švestky

Švestky jsou prý nejlepší v tekutém stavu, ale bylo by škoda nevyzkoušet recept, ve kterém se švestky nejdříve marinují, pak smaží a nakonec ještě pokapou rumem. Sladká delikatesa ze severní Moravy.
 

Svatební koláčky

V červnu vrcholí svatební sezóna – květnové svatby zapovídají pověry, v červenci hrozí bouřky a špatné počasí, v srpnu zase vedra nebo silný vítr. Není divu, že u mnoha snoubenců vítězí právě červen s příjemným a stálým počasím.
 
Pečou se koláčky zvací, oznamovací a výslužkové, zvláštností jsou koláčky rohové – podle jedné tradice jsou to ty pečené v rohu plechu, podle jiné mají tvar větrníku a v každém rohu jinou náplň. Kdo takový koláček sní, ten se do roka ožení či vdá. Na Moravě se pekly koláčky malinkaté i tak obrovské, že je museli nést dva muži, na Doudlebsku se dělaly patrové, na Chodsku s kyticí rozmarýny uprostřed...
 
Samozřejmostí by měly být alespoň 3 druhy náplní, těsto může být máslové, kynuté nebo převalované, koláčky plněné, s drobenkou, dvojctihodné... Důležité je nešetřit na surovinách, a hlavně – pořádně si pečení užít!

Asparagus Bhaji

Among the tastiest and earliest spring vegetables is asparagus. Asparagus has been consumed for over 2,500 years. The Chinese and doctors in Persia used it for its medicinal properties, with Hippocrates praising it as a miracle cure. However, the first recorded recipe for asparagus comes from an ancient Roman collection of recipes called the Apicius from the 1st century AD. Asparagus became the food of kings and was served in the royal courts, from Francis I of France to the Sun King, Louis XIV, who required it from his gardeners each day. Cultivation of asparagus spread into the rest of Europe around 1750 with the biggest growers found amongst the Dutch, French, German but also Czechs. One of the places famous for producing asparagus is the Moravian town of Ivančice. Until the middle of the 20th century, the fields around Ivančice were considered to produce the best asparagus in Europe, in those days it was more famous than Pilsner beer is now. The local asparagus was even supplied to the emperors in Vienna. Czechs and Moravians not only grew asparagus but also prepared it in many innovative ways. Everyone knows steamed asparagus but have you tried it fried in butter yet?
 

Sopa „Kulajda”

Kulajda se prepara por todo el país de muchas formas diferentes. Y no solamente las distintas regiones, sino también las familias tienen su propia receta (algo parecido a la „receta familiar” de la tortilla en España); algunos la prefieren más cremosa y dulce y otros más ácida. Cuando crecen muchas setas, se puede experimentar, ¡claro está! En septiembre culmina la temporada de setas. La gran ventaja de esta sopa es que gusta en verano con las setas recién recogidas igual que en invierno con las setas secas. 
 

Mrkvová polévka

Mrkev nikdy nechyběla v zásobách žádné české hospodyně. Krémové polévky byly vždy oblíbené a tato z mrkve se vařila tam, kde se nedařilo dýním, to znamená hlavně v horských oblastech.
 
 

Los quesitos únicos de Olomouc - „olomoucké tvarůžky”

Os sorprenderá este quesito curado checo con nombre tvarůžky o syrečky por su olor, que es muy fuerte, y si no os echáis para atrás, viviréis una sinfonía de sabores.
 

Queso, quesito y quark formaban una parte importante de la alimentación de Bohemia antigua ya en la Edad Medieval. Las noticias más antiguas señalan el queso como plato único en 1452. Se vendía mucho en Olomouc y de ahí su denominación „olomoucké”, aunque la mayoría se elaboraba en los pueblos de alrededor bajo el nombre rural, „selské”.
 
A finales del siglo XVII y principios del XVIII aparecen en los archivos notas que confirman que los quesitos ocupan un el lugar fijo en el menú de la época. Los quesitos se hicieron famosos también por todo el mundo. En la Gran Exposición de Viena en 1872 les fue otorgado un premio especial. En 2010 recibieron el sello de Indicación Geográfica Protegida de la Unión Europea (PGI). También se puede visitar el Museo de Quesitos en Loštice donde explican sus orígenes y el proceso de fabricación. Los quesitos se elaboran de quark bajo en grasa. Gracias a sus valores nutritivos- bajo valor energético y alto nivel de proteínas y de Calcio, ocupan el primer puesto entre los quesos checos. La forma más común de consumirlos es con pan, se usan de relleno para carne, se fríen y también se utilizan para las pastas para untar.

Easter Stuffing

Easter holidays are associated with a number of typical dishes, on Spy (Holy) Wednesday Czechs would traditionally eat a special fluffy shredded pancake (“Trhanec”) because the food was meant to look ugly, on Maundy Thursday (in Czech called Green Thursday) they would include something green (generally cooked with parsley, spinach or young stingy nettles) and on Good Friday, a fasting day, fish and thick broth. Holy Saturday was reserved for the Easter stuffing and sweet Easter bread. The Sunday feast on the Resurrection Sunday then apart from sweet filled rolls, Easter bread and plaited sweet rolls also included meat-based stock and various roast. As many families could not afford a roasted lamb, this was gradually replaced by a lamb-shaped sponge cake.
Easter Monday brought with it mainly egg-based dishes, with eggs being a symbol of resurrection. From the various stuffing recipes, the most traditional one includes smoked meat (mostly pork) and young herb and you can try it yourselves by following the recipe below.
 

Ovocná polévka Rambulice


Ovocná polévka je na jídelníčcích českých restaurcí spíš vzácností,tato sezonní specialita z Českého ráje  určitě zachutná dětem i dospělým.
 

Vánočka

Pletenice, pleténka, húska, calta, štědrovka či štědrovnice. Tolik názvů má čeština pro vánočku, která byla součástí vánočního menu již ve 14. století, ale tehdy ji pekli ve svých chlebových pecích jen pekařští mistři.Vánočka se by se neměla v ničem šidit, patří do ní ta nejkvalitnější mouka, máslo a sádlo, mandle, někde i strouhané vlašské ořechy, rozinky a těsto se musí důkladně propracovat, také kynutí se nesmí uspěchat

Pajšlouka z králíka


Výborná sytá polévka z králičího vývaru a vnitřností. Tato polévka je regionální specialita z Krkonoš.
 

Czech Easter Buns (Jidáše AKA Juda’s Rope)

These buns, mostly shaped to look like a noose or a rolled rope, to remind us of the fate of Judas who hanged himself after betraying Jesus, are traditionally baked in the evening of Spy (Holy) Wednesday. The legend goes that if you eat one of these buns during the sunrise on Maundy Thursday, you will be protected from human betrayal, snake bites and even bee stings for the following year. If you cannot face getting up before the sunrise, you should be still quite safe having these buns for the Maundy Thursday breakfast.
 

Velikonoční piškotový beránek

Proč právě beránek z piškotového, třeného, tvarohového nebo i kynutého těsta zdobí české velikonoční stoly? Beránek jako symbol čistoty, jara a nového života má dlouhou tradici. V křesťanství beránek symbolizuje Krista, Beránka božího ale beránek je jako obřadní pokrm známý už i z předkřesťanských dob, kdy byl hlavním obětním zvířetem. Postupem doby se stalo jehněčí maso finančně nedostupným, proto byl nahrazen beránkem z ovčího sýra a nakonec se tento symbol změnil ve sladký velikonoční moučník. K pečení potřebujeme speciální formu i trochu zručnosti při vyklápění beránka. Výsledek snažení však rozhodně stojí za to!

La belleza roja

Ya ha llegado la temporada de rojas y dulces fresas que, junto con las manzanas, pertenecen a las frutas preferidas de los checos. Los poetas elogiaban las fresas del bosque hace ya 2000 años, sin embargo Europa desconocía las fresas de jardín hasta el siglo XVIII. Se vendían tan solo las fresas que se cultivaban o se recolectaban directamente en los bosques. Todo cambió cuando un oficial francés trajo en 1714 de América del Sur los cinco primeros plantones de fresas. 

La fresa no es solamente sabrosa, sino también muy sana. Contiene más vitamina C que el limón y es rica en vitaminas A, B y B2. La fresa se utiliza de muchas formas en la cocina checa. Seguramente el plato más conocido y preferido es el de los dumpings dulces rellenos de fresas („sladké jahodové knedlíky”). Se elabora de masa de quark, hecha con o sin levadura („odpalované knedlíky”). En la mayoría de las regiones de Chequia se usan las fresas para rellenar, luego se espolvorean con quark, azúcar “glass” y se echa un poco de chocolate caliente. También hay zonas del país donde las fresas se guisan y se echan solamente por encima. Se sirve como plato principal dulce o como postre.
 

Stuffed Trout with (Wild) Mushrooms (regional recipe from South Bohemia, “Pstruh po šumavsku”)

Fresh trout is considered a delicacy, whether simply fried or grilled. Czechia has many lakes and rivers so trout has been always very popular. Each region has its own regional fish specialities, in South Bohemia these specialities often include carp and zander. The following recipe comes from Šumava, in southern Bohemia, near the border with Austria, where you find deep forests and during summer various edible mushrooms. This is reflected in this stuffed trout recipe.
 

Polévka Madloch

Smetanová polévka ochucená divokým kořením bude vašim hostům mizet z talíře jako pára nad hrncem. Tato polévka je regionální specialitou z okolí Prahy.
 

Zdobený chodský koláč

Traduje se, že se Lomikar ani nestihl zakousnout do koláče. My vám ale doporučujeme si na ně čas najít a připravit si je podle originálního receptu.

Moravská cibulačka s uzeným masem

Také jste slyšeli, že cibulová polévka pochází z Francie? Kdo ví. Možná její recepturu zanechal švarné moravské hospodyňce některý z Napoleonových vojáků, když táhnul z bitvy u Slavkova. A možná, že si tenhle jednoduchý pokrm vymysleli místní už dávno předtím. Důležité je, že chutná pořád stejně dobře! Tato polévka je regionální specialitou z jižní Moravy.
 

Sirloin with Cream Sauce (Svíčková)

Creamy sauce flavoured by root vegetables, soft beef and bacon larding is mostly served with bread dumplings (houskový knedlík). Only a very few Czech restaurants do not include this traditional dish on their menu. While various recipes for beef in cream sauce can be found around the world, the Czech recipe is somewhat different as the meat is initially larded and then marinated in a vinegary marinade. Czechia has plenty of venison meat thanks to its large forests and this special dish used to be originally cooked with venison or other game meat. The game was usually marinated in a vinegary marinade to make it more tender and tastier. The marinating meat used to be stored in a cold place (often a cellar) and the cook would regularly turn it over, often using a candle for light. This brings us to the Czech name of the dish - “Svíčková” which means “linked to a candle-stick”. Each family has its own traditional recipe, this is also the case for many chefs in Czech Specials-certified restaurants. Why not try it at home?
 

Spring Rabbit

Czech spring menus often include a lot of fresh herbs and some typical meat dishes. Spring in Czechia does not mean only lamb and goat (capretto) but also rabbit. Rabbits were kept and considered a delicacy in ancient Rome but in Bohemia they only started to be bred after the Napoleonic Wars. Rabbit meat has many benefits, it is low in calories and rich in vitamins B12 and B6, magnesium and iron.  Rabbit meat was generally allowed during Lent and on Fridays; for many it was the only source of meat during lean times. Czech cuisine therefore has many ways how to cook rabbit. One special recipe, used mainly around Prague, is for rabbit with a potato frittata and red cabbage.
 

Selská bramboračka

Tato jemná bramborová polévka z Jesenicka voní po špeku a chutná po bramborách, které jsou zde v několika chutích a texturách.

Sweet Easter Bread (Mazanec)

Czech Easter would not be Easter without the round sweet Easter bread (Mazanec). This bread was traditionally baked on Holy Saturday and then taken to a church to be blessed by a priest. This recipe is based on an old Easter dessert where slices of bread were soaked in wine and covered with honey or honey and almonds. Ingredients and recipes varied not only between regions but also according to each baker’s resources. Some Easter breads use only the yeast dough while others include a lot of almonds and raisins or even nuts and dried fruit. The dough was sometimes kept moist by adding cream or quark. After shaping the dough, the baker made two cross-cuts on the top with a sharp knife. This was not only about Christians symbols; it also has practical reasons as the cuts allow the dough to rise, they also allow steam to escape during baking and prevent the surface of the bread from tearing.
 

Starohorská čočková polévka

Čočka bývá označována jako královna luštěnin a zmínku o ní najdete dokonce i v bibli. Přestože z ní velký obsah bílkovin dělá výbornou náhražku masa, my vám jej v této polévce odpírat nebudeme. Lehce osmahnutá libová slanina z ní nepochybně udělá šlechtičnu ve vašem jídelníčku.Tato polévka je regionální specialitou ze severní Moravy a Slezska.
 

Staročeská pivní polévka s chlebem

Jinde si možná dají pivo až po jídle, na Plzeňsku s ním začínají už od prvního chodu. Pivní polévka s chlebem ale není žádný módní hit - horkou polévku ze zlatavého moku si připravovali naši předci už před několika staletími.
 

Easter Lamb Sponge Cake (Beránek)

Why include a lamb-shaped cake (sponge, quark or yeast-based) on the festive Easter table? The lamb has long been a symbol of purity, spring and new life. While Christian iconography uses the lamb as a symbol of Christ and the crucifixion, the lamb was a frequent sacrificial offering long before Christianity. As times went, lamb meat became for many unaffordable and was gradually replaced, initially by a lamb made from sheep cheese and finally by a sweet lamb-shaped Easter dessert. A word of warning - to execute this recipe you will need a special baking mould but also a certain amount of dexterity. However, the result is definitely worth it!
 

Šumavská kulajda se zastřenými vejci

Kulajda se v různých obměnách vaří od Šumavy po Krkonoše, na střední Moravě a v Jeseníkách. Tam se mnohdy brambory vaří zvlášť a polévkou se přelijí až na talíři. Nejen v každém kraji, ale i v každé rodině se připravuje trochu jinak, někdo má raději hodně smetanovou, až do sladka, jiný zase výrazně kyselou. Když se urodí dost hub, můžete experimentovat i vy. V září houbařská sezona vrcholí! Velkou předností této polévky je, že báječně chutná v létě z čerstvých hub, ale i v zimě ze sušených.
https://www.youtube.com/watch?v=jOxkhsZNgIw

Valašská kyselica

Zelí a brambory se dříve na stole objevovaly s železnou pravidelností, a tak není divu, že se připravovaly v tolika regionálních variantách. Platí to i o polévkách. Ta, které se někde říká zelňačka, jinde zelnica, je na Valašsku známá jako kyselica. Kromě základních surovin se do ní přidává také klobáska a zakysaná smetana.

Vývar s petrželovým kapáním

Máte-li rádi polévky se zavářkou, tenhle recept si vás obtočí kolem prstu. Nebo spíš kolem dutiny ústní zaplavené lahodnou vlnou poctivého hovězího vývaru, na níž se poveze petrželkové kapání? Ať je to tak, či onak, určitě si vyslouží zápis do vaší rodinné kuchařky! Tato polévka je regionální specialitou z okolí Prahy.
 

Zvěřinová polévka s knedlíčky nebo noky

Zvěřina je lehce stravitelná a obsahuje minimum tuků. Možná i proto prožívá v české kuchyni renesanci. Nastal tedy čas oprášit recepturu našich babiček na výtečný a silný polévkový vývar. Uvařené maso z něj použijete na vytvoření lahodných knedlíčků dochucených petrželkou a muškátovým oříškem. Tato regionální specialita pochází z okolí západočeských lázní.
 

Játrové knedlíčky

Játrové knedlíčky patří nejen do svatební polévky, ale i do každého svátečního hovězího nebo drůběžího vývaru.

Morkové polévkové knedlíčky

Lahodná specialita z morku hovězích kostí nadchne v polévce každého labužníka.

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.