Velké bohatství v malém semínku

Velké bohatství v malém semínku

Send by e-mail
  • Věděli jste, že Česko je makovou velmocí? Spolu s Tureckem pěstujeme nejvíce máku na světě a každý rok pokryjeme až třetinu světové potřeby této staré kulturní plodiny. Pozor ale na skutečnost, že existují dva duhy máku – olejný, který je známý u nás, a mák opiový. Ve druhém případě se nevyužívají malá černá či modrošedá semínka, ale sbírají se nezralé makovice, které mají uvnitř síť mléčnic. Z těch se naříznutím získává bílá šťáva, která po zaschnutí hnědne a mění se v surové opium. V Česku pěstujeme mák olejný, u kterého lze využít semínka buď do sladkostí nebo na výrobu makového oleje. 

    Dříve se i v našich geografických podmínkách podávali odvary z máku či makovic malým dětem na uklidnění. Na tento recept našich babiček ale raději okamžitě zapomeňte! Mohlo by dojít k utlumení dechového centra dětí a následnému udušení!

    Mák někdy trochu podceňujeme z hlediska přínosu pro naše zdraví. Ale posuďte sami, o jakou přírodní pokladnici ve skutečnosti jde! Makové semínko obsahuje 40 až 60 % makového oleje, ve kterém nalezneme velké množství vlákniny a minerálních látek. Obsahuje velké množství manganu, vápníku, hořčíku, železa a vitaminů B a E. Je tak například mnohem lepším pomocníkem při osteoporóze než například mléko. Navíc jeho konzumace pomáhá proti kazivosti zubů, při lámání a špatné kvalitě vlasů a nehtů, pozitivně působí proti stresu, podporuje dobrý spánek a pomáhá i proti bolestem hlavy. A to všechno jsou pádné důvody pro to, abychom mák v kuchyni nepřehlíželi!



    Jak mák správně připravovat?

    Dbejte na správné skladování, protože olejnatá maková semínka snadno žluknou. Nejlépe je skladovat je v chladu, suchu a temnu. Dříve se uchovával v pytlících ušitých z plátna, dnes dobře poslouží i obyčejná zavařovačka. Jakmile mák získá hořkou chuť, je jisté, že žluknul a nezbývá než ho vyhodit.

    Před zpracováním mák dobře omyjte, následně ho usušte na pánvi a hned poté namelte. Pokud jste ho umleli více, než potřebujete, uchovávejte ho jedině v mrazáku. Pro přípravu máku třeba do koláčů ho následně chvilku povařte s mlékem. Dosladit ho můžete moučkovým cukrem nebo některým z alternativních sladidel od agáve sirupu až třeba po stévii. 
     

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.