Hlávkový salát

Hlávkový salát
Send by e-mail

Doba přípravy

Doba přípravy
10 minut
Doba vaření
20 minut

Počet porcí

4

Ingredience

 • Octová zálivka porce
  50 cl olivového oleje
  30 cl octa (8% lihový nebo vinný)
  1 pol. lžíce medu
  Sůl, čerstvě mletý pepř
  Smetanová zálivka
  100 ml zakysané smetany (může být i kefír, nebo jogurt)
  30 cl olivového oleje
  20 cl bílého vinného octa
  Sůl, bílý pepř
  1 malý stroužek česneku (nemusí být)
  Kopr, naťová cibulka dle chuti
   
  Moravská se škvarky
  100 g slaniny
  Octová zálivka viz výše
  Slaninu rozkrájíme na malé kostičky a vyškvaříme, přecedíme. Salát smícháme s octovou zálivkou, promícháme a posypeme ještě teplými škvarky.
   
   
   
   
   Hlávkový salát se objevuje v českých kuchařkách již od 15.století, většinou ale na teplo, dušený jako příloha. Již v 17.století se objevují recepty na salát se smetanovou nebo se sladkokyselou octovou zálivkou, tak, jak ho známe my. Dá se říct, že u nás máme i jednu unikátní specialitu, je jí moravská varianta, hlávkový salát s vyškvařenou slaninou. V posledních letech „obyčejný“ hlávkový salát skoro zmizel z jídelních lístků, a to je škoda. Zde jsou tři nejčastější úpravy:

postup

 •  

  Hlávku salátu rozebereme na jednotlivé listy, odkrojíme košťál, který bývá hořký. Důkladně listy omyjeme pod tekoucí vodou a necháme okapat, popřípadě osušíme utěrkou. Velké listy natrháme rukou na menší kousky, malé necháme v celku. Těsně před podáváním, aby salát nezvadl, zalijeme zálivkou a jemně promícháme. .

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.