Rybu nejen v postní době!

Rybu nejen v postní době!

Send by e-mail
  • Česko sice nemá své moře, ale bez nadsázky o ní lze mluvit jako o zemi rybníků. Aktuálně jich v Česku nalezneme 24 tisíc a zabírají 52 tisíc hektarů. To je velmi slušné číslo, byť za nejslavnější érou českého rybníkářství, kterému vévodil slavný Jakub Krčín, stále pořádně zaostáváme. Na konci 16. století jich v Česku bylo třikrát více a zabíraly 180 tisíc hektarů.

    Zejména kapr si proto našel své nezastupitelné místo v české gastronomii. Česko se tím stalo jistou raritou, neboť tato ryba není nikde tak oblíbenou jako právě u nás. V roce 2016 čeští rybáři ulovili 20 952 tun ryb, přičemž celých 18 362 tun tvořili právě kapři. O jednu až dvě tuny ročně nás sice každoročně trumfnou Poláci, nicméně i tak spotřebujeme kapřího masa na hlavu každoročně více než oni.



    Tento zájem o kapří pochoutky se ale takřka výhradně vztahuje na Vánoce a konkrétně na Štědrý večer, kdy tento šupináč nesmí chybě téměř na žádném svátečním stole. Jako součást vánoční tabule se ale objevil prvně v roce 1253 na dvoře mongolského chána Moelgkeho. Jeho manželka byla nestoriánskou křesťankou, a právě tato větev křesťanství tehdy zavedla kapra jako vánoční tradici. V Evropě kapra ale objevili už staří Římané, kteří se jeho šlechtění věnovali těsně před začátkem letopočtu. V Česku se pak chovají celých tisíc let. Po staletí se kapři jedli zejména v postní době, neboť ryby se všeobecně nepovažovaly za maso. Dlužno připomenout, že půst zahrnoval zhruba 100 dní v každém církevním roce.



    Nejznámější a nepřehlédnutelnou „značkou“ je dnes Třeboňský kapr, což je deset let staré chráněné zeměpisné označení pro produkty Rybářství Třeboň. Mimochodem, soubor rybníkářských památek a tradic na Třeboňsku aktuálně dokonce usiluje o zapsání na seznam UNESCO.

    Zdejší vody ale oplývají i dalšími rybami. Mezi tzv. tržní sladkovodní ryby jich patří celých 28. Nejoblíbenějšími jsou býložravci pstruh a amur, z dravých ryb pak máme na talířích nejčastěji candáta, štiku a sumce. Méně tuční pstruh a amur mají křehké maso, které nevyžaduje výraznější kořenění. Jemné maso candáta pak dobře snášejí i lidé, kterým nevyhovuje specifická rybí chuť a aroma. Dobře stravitelné je maso štiky, která je nejchutnější restovaná nebo grilovaná. Sumec je pak specifickým gastronomickým zpestřením, které má nejčastěji podobu filetu, oblíbený je také vyuzený. Pokud ho budete připravovat doma, nezapomeňte, že jde o jedinou rybu, kterou je vždy nutné předem zbavit kůže!



    Sladkovodní ryby mají o něco méně zdravých mastných kyselin a jódu než ryby mořské, stejně jako ony ale obsahují kvalitní bílkoviny. V jejich mase nalezneme i vysoké množství stopových prvků jako draslík, zinek a hořčík a vitaminů A, D a E, přičemž nejvíce se jich nachází těsně pod kůží, proto je vhodné upravovat toto maso i s ní (s výjimkou sumce). Rybí maso bychom měli konzumovat alespoň dvakrát do týdne. Průměrný Čech ale zkonzumuje 5,5 kilogramu ryb za rok, zatímco Francouz jich sní celých 26 kilogramů ročně. Pokud se vám nedaří ryby na stůl pravidelně dostat, pokuste se je nahradit jinými výživově cennými potravinami. Jejich maso bohaté na omega 3 mastné kyseliny vám skvěle nahradí například vlašské ořechy, lněně či konopné semínko a překvapivě také zvěřina.
     

Candát na červené čočce

postup

  • Porce ryby osolíme, okmínujeme a poprášíme moukou. Rybu pečeme v rozehřátém sádle a zvolna po obou stranách doměkka. Tuk od pečení zastříkneme vývarem, převaříme a zjemníme máslem. Touto šťávou přelijeme rybu na talíři. 

    Červenou čočku na čtyři hodiny namočíme, následně vodu vyměníme za čerstvou, ve které ji napůl uvaříme. Cibuli oloupeme, nakrájíme nadrobno a orestujeme v pánvi na lžíci oleje. Přidáme čočku, prohřejeme, ochutíme solí a čerstvě mletým pepřem a přimícháme zelenou petrželku a mladý špenát. Servírujeme společně s rybou.


     

Doba přípravy

Doba přípravy
-
Doba vaření
-

Počet porcí

-

Ingredience

  • Candát (kapr, štika, pstruh) – naporcovaný
    Sůl
    Hladká mouka
    Sádlo 
    Olej
    Vývar
    Máslo
    Červená čočka
    Cibule

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.