Půst končí, oslavme zrod nového života

Půst končí, oslavme zrod nového života

Send by e-mail
 • Autor: Milan Ballík

  Vzkříšení, oslava nového života, Velikonoce. Jedny z nejdůležitějších svátků, které církev naordinovala svým ovečkám. Jiná oslava, s Velikonocemi později propojená, se traduje už odedávna z pohanských dob. Probuzení přírody, vynášení zimy, utopení Morany, či Mořeny, jak chcete. Hospodáři, hospodyně i chasa se slaměnou figurou Morany vyrazili k vodě, aby ji utopili, jinde zase obětovali ohni.  V chalupách se v obou případech napeklo a navařilo, nové jaro bylo jak náleží přivítáno.   Dnes si chodíme často užít dobrot do restaurací. Ty jsou připraveny a hostům nabízejí tradiční, nebo po svém způsobu upravené dobroty.   V levandulovém hotelu Marcinčák v Mikulově připraví letos třeba jarní rukolový krém, žervé, a piniové ořechy, potom přijde na pořad vepřová panenka, bylinky, šalotkovo-vinná redukce, bramborová roláda se špenátem.  Není to o mladém masíčku, ani kopřivách, šťovíku či medvědím česneku, ale proč ne.

  Karlovarský Grandhotel Pupp se od tradice až tolik nevzdálil. Připravil menu, v němž se objevuje pomalu pečené jehněčí kolínko, čočkové ragout se zeleninou julienne, sušený physalis, jehněčí jus, a máslový mazanec plněný malinami, mandlová vanilková omáčka, zmrzlina z podmáslí. 

  Na jihu Čech uchystali přitažlivou velikonoční nabídku v hotelu Concertino v Jindřichově Hradci. Zahrnuje krom jiného konfitované telecí karé s bramborovo-karotkovým pyré, restovanou zeleninu, bylinkové demi glace, nebo  pečeného králíka na česneku, špenát, pečené bramborové šišky.  To byl výběr z nabídky restaurací, držících značku Czech Specials. Za ostatní zmíním třeba pražský Mlýnec s hodně zesoučasnělou varietou. K mání tam bude jehněčí kýta, medvědí a černý česnek, pšenice, řepa, jus. A úžasný dezert kreativní cukrářky Františky -  zapečený mazanec, hrušky, rum, rozinky.
   

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.