První myčku nádobí vymyslela před 135 lety žena

 První myčku nádobí vymyslela před 135 lety žena

Send by e-mail
 • Všichni, kteří ve svém dětství museli mýt ve dřezu nádobí po rodinném obědě nebo blahořečí tomu, kdo vymyslel myčku na nádobí. Správně tušíte, že to byla žena.

  První funkční automatická myčka na nádobí byla vystavena na světové výstavě v Chicagu v roce 1893 a získala zde nejvyšší ocenění. Za tímto vynikajícím nápadem však nestojí tým inženýrů, ale žena z domácnosti. Vymyslela jí roku 1886  Josephine Cochranová z Illinois. Josephine byla bohatá, její muž byl obchodník a známý politik, a tak se často v této domácnosti pořádaly párty. Josephine sice měla dost služebnictva na mytí nádobí, ale chtěla, aby bylo umyto rychleji a aby se ho při mytí tolik nerozbilo. Po jednom z večírků, kdy se rozbila polovina jejího vzácného čínského servisu, se rozhodla, že tento problém vyřeší. 


  Josephine nejprve změřila a roztřídila nádobí podle velikosti a tvaru na několik skupin. Potom zhotovila drátěné “poličky” pro každou skupinu nádobí a připevnila je k vodorovnému kolu uvnitř kotle. Motor otáčel kolem a mýdlová voda stříkala na nádobí. Vynález, který vznikl v kůlně za domem, měl velký ohlas a brzy začaly posílat své objednávky hotely a restaurace. Josephine  založila společnost a začala myčky vyrábět ve velkém. Byla nejen dobrým konstruktérem, ale i obchodníkem, Sama vymýšlela propagační akce, slogany a navrhovala i reklamy do novin. Svůj technický talent zřejmě zdědila, její pradědeček John Fitch vynalezl parník.  Později začali myčky vyrábět a zlepšovat i jiní výrobci, v roce 1920 se objevila první volně stojící myčka s pevným přívodem vody.

  Nicméně všechny tyto myčky měly ještě některé nevýhody. Byly to zejména skvrny po vodě. To vyřešila až plně automatická myčka se sušením z roku 1940. Myčky se výrazněji rozšířily v 50. letech 20. století, kdy se zmenšily a zlevnily. Hitem roku 1969 byly vestavěné myčky. V roce 1985 se objevily tiché myčky a roku 1988 myčky energeticky méně náročné. 

  Autor: Maria Horníková

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.