Ořechy jako zdroj zdraví

Ořechy jako zdroj zdraví

Send by e-mail
 • Jsou zdravé na srdce, líp se po nich přemýšlí, obsahují vitamíny a minerály. Jaký druh ořechů je pro vás nejvhodnější? Který je nejzdravější a který nejvíc kalorický?
   
  Vlašské ořechy
   
  Vlašské ořechy obsahují nejvyšší množství omega –3- mastných kyselin ze všech druhů ořechů. Prospívají tím mozku i srdci.  Když budete jíst vlašské ořechy, zlepší se vám kvalita vlasů, kůže i nehtů.  Ale pozor na množství, které sníte. Spolu s para ořechy mají vlašáky nejvyšší obsah kalorií, proto stačí  pár jader denně. 
   
  Lískové ořechy.
  V minulosti se lískovým ořechům přisuzovaly výživné, léčivé, a dokonce věštecké vlastnosti.  Pokud jste ve velkém emocionálním nebo fyzickém vypětí, lískové oříšky by vám měly pomoci se uvolnit a zbavit napětí. V každém případě by se měly dobře rozkousat. Pražené jsou chutnější než syrové a pro mnohé i snadněji stravitelné.
   
  Burské ořechy

  Buráky neboli arašídy pocházejí z podzemnice olejné. Obsahují velké množství bioaktivní látky s názvem resveratrol. Ten působí jako prevence proti stárnutí, zlepšuje výkon organismu a celkovou vytrvalost. Používá se při léčbě neuróz a proti depresím. Navíc se traduje, že loupání buráků uklidňuje.
   
  Para ořechy
   jsou velmi výživné a kalorické. Obsahují vitamíny A, B1, B2, B3, E a D, selen, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo.  Denně stačí sníst jeden nebo dva paraořechy, 100 g totiž obsahuje 3485 procent denní dávky selenu a tak se můžete snadno předávkovat.
   
  Piniové oříšky
  Navzdory názvu do této kategorie nepatří – ve skutečnosti jsou to totiž semínka borovice. Pinie mají velký obsah bílkovin, jsou mírně sladká a mají příjemnou pryskyřičnou chuť. Pozor ale, do sáčku s piniovými oříšky se mohou vloudit nejedlé druhy pinií a způsobit tzv. syndrom piniových oříšků. Ochromí chuťové pohárky a všechno jídlo a nápoje po dobu několika dnů až týdnů chutná odporně.
  Pinie se hodí  do omáček, salátů a slaných rýžových jídel. Také jsou přísadou v italském pestu. 
   
  Mandle
  Jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů vápníku a fosforu. Chrání lidský organismus před nemocemi srdce.
   
  Kešu
  Kešu oříšky mají dvakrát více železa než hovězí maso. Železo pomáhá roznášet kyslík v těle a jeho nedostatek může vést k extrémní únavě a špatné koncentraci.  Ořechy tak bojují proti únavě.
   
  Pekanové ořechy
  Pekanové ořechy jsou bohatým zdrojem provitaminu A, vitamínu B, draslíku, zinku, vápníku, železa a fosforu. Pouhých pět pekanových ořechů obsahuje asi šestinu doporučené denní dávky zinku. Ten je zásadní pro fungování bílých krvinek, a tak pekany pomáhají v boji proti nákazám, včetně běžného nachlazení.

  kde?

 • Česká republika

  kdy?

 • 04. 11. 2016

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.