Oranžové září

Oranžové září

Send by e-mail
 • Oranžová barva dýně, která právě v září dozrává a začíná tak její dlouhá sezona, nám jasně signalizuje přítomnost karotenů, mimo to obsahuje velké množství vitamínu A, E, C a komplexní řadu vitamínů B. Z minerálních látek je zde hlavně vápník a hořčík a nesmíme zapomenout na tělu prospěšnou vlákninu. Ve 100g dýně je pouze 63 kcal. 
  Dýni zpočátku zařazovali historici do stejného období, jako fazole a papriky, a to do 5 000 let před naším letopočtem. Novější vykopávky a nálezy semínek dýní však domestikaci této rostliny posunuly na dobu 8000 - 10000 let př.n.l. Na mnoha druzích dýni si tak pochutnávali hlavně v Peru a Mexiku, odkud je Portugalci v 15. století přivezli do Evropy a do Japonska.  Kdysi jsme dýně znali jen ve formě podivných kompotů od našich babiček, ale naši kuchaři se už s dýní pomalu učí pracovat a vytvářejí zajímavé dýňové pokrmy. Dýni lze vařit, zapékat, péct i grilovat. Je výbornou přílohou, hlavním jídlem i zajímavým dezertem. Dýni lze použít i v syrovém stavu do salátů, při přípravě se odstraní jen semínka a vlákna dužiny. Dýně snese ostré koření, jako je chilli, pepř nebo zázvor. Stejně tak se dobře snoubí s exotickými druhy koření, jako je kari nebo koriandr, zajímavá je její chuť i se skořicí a badyánem. Jedním z nejoblíbenějších jídel z dýní je určitě polévka. V české kuchyni není nováčkem, objevuje se v kuchařských knihách od 19. století.


   
  Recept naleznete zde: http://www.czechspecials.cz/recepty/polevky/dynova-polevka 
   

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.