O posvícení, všechno to voní…

O posvícení, všechno to voní…

Send by e-mail
  • Na slavnostním stole nesmí chybět dozlatova vypečená husa a posvícenské koláčky. Posvícení se slaví třetí říjnovou neděli, kdy skončí polní práce a koláče z voňavé mouky, máku a čerstvých povidel chutnají nejlíp z celého roku.
     
    První posvícení slavil Šalamoun, když světil svůj chrám v Jeruzalémě. Potom každý rok zval své přátele na hostinu. V Čechách a na Moravě se na základě této legendy slavilo posvícení v neděli kolem svátku světce, kterému byl zasvěcen místní kostel. Zároveň tak venkovský lid oslavoval konec polních prací. Lidé se navštěvovali, bavili, pili pivo a odpočívali.
     
    Císaři Josefu II.  se tato roztříštěnost nelíbila a roku 1787 vydal nařízení slavit posvícení v jeden čas. Termín stanovil na neděli po svátku svatého Havla. Poslušní poddaní přijali toto nařízení velice nadšeně. Od té doby slavili třetí neděli v říjnu tzv. císařské hody či havelské posvícení“ a k tomu svoje místní posvícení, kterému říkali „naše“.
     
    A jak správné posvícení vypadá? V pátek se zabíjí husy, kachny nebo kuřata, v sobotu se pečou koláče a v neděli se hoduje – jí se pečená husa s knedlíky se zelím, koláčky a pije se pivo. Čím víc lidí se sejde u stolu, tím větší pocta pro hostitelku. Hosté by si z návštěvy měli odnést výslužku – tradiční posvícenské koláče jsou na to ideální!

    Posvícenské koláčky
     
    350 g hladké mouky
    150 g polohrubé mouky
    175 ml vlažného mléka
    30 g čerstvého droždí
    95 g krupicového cukru
    5 g vanilkového cukru
    90 g rozpuštěného másla
    špetka soli
    1 vejce + 1–2 vejce na potření náplně
    rozinky a mandle na ozdobu
             
            NA DROBENKU
    80 g polohrubé mouky
    25 g másla
    25 g krupicového cukru

    V misce smíchejte trochu mléka, lžičku cukru, lžíci mouky a droždí. Na teplém místě nechte vzejít kvásek. Zbývající hladkou a polohrubou mouku promíchejte v jiné velké míse, přidejte oba druhy cukru, sůl a rozklepněte vejce. Přilijte vzešlý kvásek, zbývající mléko a rozpuštěné máslo. Uhněťte hladké těsto a nechte ho půl hodiny odpočívat na válu.
     
    Těsto rozdělte na kousky a v dlani vytvarujte do kuliček. Rozložte je na plech vyložený pečicím papírem (dostatečně od sebe, už s nimi nebudete hýbat!), přikryjte je utěrkou nebo potravinářskou fólií a nechte dalších 45 minut kynout.
     
     Dnem sklenice nebo závažím vytlačujte z kuliček koláčky tak, aby zůstal asi 0,5cm okraj. Nebojte se hodně zatlačit, těsto pod náplní má být tenké. Koláčky potřete rozšlehaným vejcem, naplňte náplněmi a ozdobte rozinkami a mandlemi. Nechte 10 minut kynout a pečte při 160 °C 15 minut.
     
            TVAROHOVÁ NÁPLŇ: Utřete 250 g měkkého polotučného tvarohu v kostce s 40 g vanilkového cukru, přidejte 2 žloutky, 20 g másla, špetku soli a promíchejte. Tvaroh nepřešlehejte, jinak z koláčů vyteče. Pomocí cukrářského sáčku plňte koláče. Nakonec je ozdobte rozinkou.
             
            POVIDLOVÁ NÁPLŇ: 400 g švestkových povidel rozmíchejte s 50 g moučkového cukru, 25 ml rumu tuzemáku a na špičku nože mletého badyánu. Příliš řídká povidla zahustěte strouhaným perníkem.
             
            OŘECHOVÁ NÁPLŇ: 40 g másla rozpusťte v kastrůlku a lehce na něm opečte 150 g jemně mletých vlašských ořechů. Přidejte 150 g moučkového cukru, promíchejte a ještě chvilku nechte pražit Přilijte 50 ml mléka, promíchejte a nechte vychladnut. Nakonec vmíchejte 3 žloutky z malých vajec. Zdobte drobenkou a případně půlkou jádra ořechu.
             
            MAKOVÁ NÁPLŇ: V kastrůlku smíchejte 250 ml mléka a 200 g máku a přiveďte k varu. Za občasného míchání vařte, až mák změkne, trvá to asi 10 minut. Přidejte 20 g vanilkového cukru, 40 g moučkového cukru, 40 g medu, 100 g švestkových povidel a špetku mletého hřebíčku. Nechte náplň vychladnout a vmíchejte 50 ml rumu tuzemáku. Pokud by byla náplň příliš tekutá, zahustěte ji povidly. Koláče zdobte drobenkou.
     

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.