Nasbírejte si byliny do přírodní lékárny

Nasbírejte si byliny do přírodní lékárny

Send by e-mail
 • Srpen byl měsícem sklizně. Součástí jeho bohatství jsou vedle ovoce a zeleniny také léčivé bylinky. Nasušte si je na zimu – dají se z nich vařit čaje i připravovat léčivé koupele.

  Až půjdete na procházku na louku, přibalte si papírové sáčky na divoké bylinky. V zimě je oceníte při nachlazení i za dlouhých večerů, kdy díky nim můžete relaxovat v bylinné koupeli s vlastnoručně nasbíraným bylinkovým čajem či likérem.
   
  Hluchavka bílá – její usušené květy nádherně voní po medu. Když zalijete 1 lžičku sušených květů 250 ml horké vody a necháte vylouhovat, získáte výluh zlatavé barvy a jemné vůně, který pomáhá při nachlazení, kašli a podporuje spánek.
   
  Řebříček - latinské jméno (Achillea) připomíná bájného hrdinu Achilla, který údajně ošetřoval pomocí řebříčku krvavé rány utržené v Trojské válce. Usušené nedřevnaté části rostlin s květy totiž opravdu pomáhají s hojením kůže, popáleninami, podporují trávení, pocení a snižují horečku.
   
  Domácí bylinný sirup snadno vyrobíte z 200 g květů řebříčku s natí a 1 citronu na plátky. Vložte do lahve, zalijte vodou a nechte odstát přes noc. Druhý den do výluhy vymačkejte 2 citrony a zahřívejte s cukrem (1 kg cukru na 1 kg tekutiny). Sirup převeďte těsně pod bod varu a nechte vychladnout. 
   

  Nálev z řebříčku (usušené rostliny přelité horkou vodou, vyluhované a scezené) se doporučuje jako koupel při kožních onemocněních. Bylinnou koupel z řebříčku můžete vyzkoušet třeba v hotelu Chateau Mcely.
   
  Černý bez - bezinkové květy a sirup z nich je čím dál tím populárnější. Bezové plody na docenění teprve čekají, přestože mají spoustu zdraví prospěšných látek.  Čerstvé plody bezu černého mají projímavé účinky; sušením nebo tepelným zpracováním se tato vlastnost ztrácí. Vyrobit z nich můžete třeba bezová povidla: 1 kg bezinek opláchněte, rozvařte na kaši a propasírujte. Za stálého míchání svařte s 200 g cukru. Ještě horké rozdělte do sklenic a zavíčkujte.
   
  Nasbírali jste toho víc? Vyrobte si vlastní bylinný likér! Hrst sušených bylin zalijte 30-40% pálenkou. Nechte 3 týdny stát na slunném místě. Sceďte, smíchejte s cukrovým sirupem a rozlijte do čistých lahví.

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.