Na Tučný čtvrtek neboli Tučňák se přejezte masem!

Na Tučný čtvrtek neboli Tučňák se přejezte masem!

Send by e-mail
 • Tento a nadcházející týden vrcholí masopust – svátek veselí a dobrého jídla. Startuje Tučným čtvrtkem, kdy byste si měli dát koblihy, tučné maso a zapít to pivem nebo kořalkou!
   
  Finále masopustního období plného zabijaček přichází na Tučný čtvrtek a vrcholí masopustním úterým. Letos vychází tzv. „Tučňák“ na 4. února. „Od 18. století se na vesnicích rozšířil zvyk masopustních zabijaček, takže se typickým tučnočtvrtečním jídlem stalo vepřo-knedlo-zelo, jitrnice, jelita, prejt a další zabijačkové dobroty. Se začátkem 19. století se pak zvyk pojídat vepřo-knedlo dostal i do měst a k tomu se přidala obliba pečené husy . Všechno se samozřejmě důkladně zapíjelo pivem, které se prokládalo kořalkou,“ píše se na blogu www.jidloaradost.cz .
   
  Tradici Tučného čtvrtku vrací na výsluní například restaurace Lokál . „Ve všech Lokálech na Tučný čtvrtek nandáme hostům dvojnásobně velké porce masa a nalijeme dvojité kořalky za běžnou cenu,“ vysvětluje Jana Křivánková z Lokálu.
   
  Na Tučný čtvrtek navazují další dny masopustního veselí.  Typickými masopustními pokrmy jsou koblihy  a další smažené sladké pochoutky – například boží milosti,  vejce, chleba se sádlem, uzené a také pivo a pálenky.
   
  Grandiózní svátky obžerství měly připravit křesťany na 40 dnů trvající půst, který začíná Popeleční středou a končí Velikonocemi.  Odráží přírodní koloběh – pašíci v chlívcích jsou vykrmeni, proto nastal čas je zabít a s ohledem na nadcházející zbytek zimy  začít šetřit uskladněnými surovinami z loňské úrody, než se na polích a v zahradách objeví nové.

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.