Ladislav Nodl - deset let poté

Ladislav Nodl - deset let poté

Send by e-mail
  • Krom sta let existence naší republiky jsme letos zaznamenali ještě další výročí. Mezi nimi jedno ne tak radostné, ale pro gastronomii této země jistě také významné.

    V srpnu 2018 se v obci Zichovec konala vzpomínková slavnost. Deset let předtím totiž zemřel zdejší vážený občan, Mistr Kuchař Ladislav Nodl. Vzpomínat na to, že nás někdo opustil, není vždy kdovíjak veselé. V případě mimořádného kuchaře však měl program zvláštní atmosféru optimismu a dobré nálady, provázenou řadou vzpomínek.



    Jak, kdy a kdo rozhodl, že bude kuchařem, to se asi už přesně nedovíme. Je však známo, že mladý Láďa, odrůstající pubertě, se jednoho dne objevil v kuchyni U Krupičků. Ve strůji ušité z prostěradel. Tam pod vedením vnímavých učitelů, jimiž mu byli šéfkuchař a cukrář, postupně stále hlouběji pronikal do tajů a kouzel kuchařiny. Měl štěstí v neštěstí. Jakkoliv totiž protektorátní gastronomie strádala válečnou nouzí, třeba ryb byl poměrně dostatek. Láďa se tak dokonale seznámil se surovinou, která je jedním ze základů kuchyně, a provázela ho po celý profesní život. 

    Ovšemže to nebylo jen o rybách, učení U Krupičků znamenalo plnohodnotné lekce ze zpracování a přípravy surovin všeho druhu. A na všechny způsoby. Však tam také ještě - jako polévkář - zůstal po vyučení další tři roky.

    Poté nastoupil do pražského paláce Metro, kde se tehdy vařilo znamenitě. Ještě než odešel na vojnu, pronikl do tajemství studené kuchyně, domény tamního automatu.
    Dalších více než dvacet let, strávil na severu Čech. V děčínském Grandu, a poté Savoji a Bohemii v Ústí nad Labem. V tom čase také usiloval o účast v týmu Miroslava Hříbka pro EXPO 58 v Bruselu. Ovšem tchyně s místem narození v USA byla kádrovákům trnem v oku. Nodl zůstal doma.

    Do světa se však přece jen dostal. Po Kyjevě a Berlíně - ve službách ministerstva zahraničí, vycestoval na EXPO 1970 do Ósaky. Kde se zdržel ještě téměř dva roky po výstavě. V naší Kolibě, která byla ve městě dále provozována.

    Pak už to byla Praha. V hotelích InterContinental a potom Praha působil až do roku 1989, kdy odešel do důchodu. Ten ovšem pro Ladislava neznamenal sezení na lavičce a točení "mlýnku". Za nového režimu přicestovala do Prahy řada významných světových celebrit. Pro ty všechny vařil - královnou Alžbětou druhou počínaje, přes Juana Carlose I. po Margaret Thatcherovou - ostatní jistě prominou, byla jich řada, která by daleko přesáhla formát článku. Také Nodlovy zkušenosti pomohly představit těmto osobnostem to nejlepší z české kuchyně.



    Nato přišla pozice kapitána Národního týmu Asociace Kuchařů a cukrářů ČR, nepřehledná řada seminářů, přednášek... I udělení řádů - svatého Vavřince a svatého Ambrože. Byl v neposlední řadě také plodným autorem. Jak svědčí řada odborných publikací, pod nimiž je podepsán. Jsou jich bez jedné dva tucty.

    Ovšem to nejdůležitější, to, proč byl 4. srpna 2018 v prostorách pivovaru a restaurace v Zichovci otevřen salonek, Ladislavu Nodlovi věnovaný, to zde nezaznělo. Byla to jeho nevšední laskavost, dnes už téměř neviděná ochota podělit se o poznatky z bohaté praxe, výsostná lidskost. Proto se zde už počtvrté konala Gastronomická slavnost aneb vzpomínka na Mistra kuchaře Ladislava Nodla. Proto zde také letos, jako projev nejvyšší úcty k vzácnému člověku, byla vztyčena působivá mramorová stéla "Jablko pro Ladislava Nodla".
     
    Autor: Milan Ballík

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.