Jarní cibulka - chřest chudých

Jarní cibulka - chřest chudých

Send by e-mail
 • Výbornou zeleninou, kterou hojně používá česká kuchyně, je samozřejmě cibule. Dnes se ale zaměříme na její jarní verzi - zelenou naťovou cibulku. Ta nesměla nikdy chybět na namazaném chlebu se sádlem nebo máslem, v polévkách nebo v uvařených bramborách. Celé mladé cibulky si naše babičky vařily v hovězím vývaru, pak je polévaly máslem a sypaly opraženou strouhankou. Proto se tomuto jídlu říkávalo „chřest chudých“. 
  Cibule (Allium cepa) patří do rodiny lilií a je vlastně sestřenicí česneku, pórku a pažitky. Jarní cibulka se zelenou natí je vlastně nedozrálá cibule, která byla vytažena ze země těsně před tím, než se jí začala tvořit její několikavrstvá slupka.  I když ji ve své kuchyni používají již 5000 let Asiaté a do Evropy ji přivezli až římští legionáři, kteří na cestu dostávali pro posílení svého těla cibuli, chléb a olivový olej, právě Evropané přišli na to, že cibule je nejen výborná k jídlu, ale že má úžasné posilující a léčivé vlastnosti. Cibulky obsahují mnoho vitamínů, nejvíce vitaminu C a B, velké množství minerálních látek, nejvíce draslíku, fosforu a železa
  Jarní cibulky dostaneme pod tímto názvem po celý rok, díky dovozu z jižních zemí, ale opravdovou sezonu mají právě na jaře, protože mají tu nejjemnější chuť. Čím více na cibulky svítí slunce, tím je chuť ostřejší a také hrubší. Jako naťové cibule jsou na trh dodávány všechny druhy cibule - žlutá, bílá, červená - nejčastěji ale narazíte na jarní šalotku.

  Víte že:
  Bez cibule by se nepostavily pyramidy? Cibulí byli krmeni otroci, kteří je stavěli, a ta je chránila před nedostatkem vitamínů a tím i před nemocemi.
   

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.