Jak poznat dobrý burčák?

Jak poznat dobrý burčák?

Send by e-mail
 • Zapojte skoro všechny smysly – dobrý burčák poznáte zrakem, čichem, chutí i sluchem. Na co konkrétně si dát pozor?

            
  1)                  Burčák je kalný, ale i přesto musí být čistý, pouze s nepatrnou usazeninou na stěnách nebo na dně sklenice.
   
  2)             Je mléčně bílý až světle žlutý. Pokud má narezlou barvu, nebo je průhledný, zpozorněte – svědčí to o ředění. Naopak nahnědlý burčák už má to svůj vrchol za sebou.
   
   
  3)             Dobrý burčák voní po odrůdě, ze které byl vyrobený – nejčastěji to bývají aromatické odrůdy Muškát moravský, Irsai Oliver či Veltlínské červené rané (později také Müller Thurgau a Veltlínské zelené).
   
  4)             Pokud je nápoj cítit zatuchlinou, nebo dokonce hnilobou, pryč od něj.
   
   
  5)                  Burčák má až 7 %  alkoholu– tedy o něco málo víc než pivo.
   
  6)                  Pod názvem burčák se smí prodávat jen produkt vyrobený z letošních tuzemských hroznů révy vinné, a to od 1. srpna do 30. listopadu.
   
  7)                  Burčák z modrých hroznů je vzácnost.
   
  8)                  Burčák je živý a stále pracuje. Po celou dobu v něm pokračuje kvašení, při kterém se uvolňuje oxid uhličitý. Nápoj má proto tendenci mírně probublávat.
   
  9)                  Základním pravidlem pro uchovávání i převoz burčáku je mírně nedotáhnutý uzávěr. To umožňuje oxidu uhličitému volně odcházet z láhve a zabraňuje burčákovému výbuchu.
   
  10)               S burčákem se neťuká! Tuto výsadu má u vinařů až mladé víno.

  kdy?

 • 19. 09. 2016

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.