Invaze hub startuje

Invaze hub startuje

Send by e-mail
  • I když je letos houbařská sezóna trochu opožděná a houby spojené s létem zatím stávkují, nepotrvá to dlouho. Každým dnem, zvlášť když trochu zaprší, se totiž v trávě či mechu musí objevit první hlavičky, signalizující, že sezóna hlavních oblíbených druhů našich hub právě odstartovala!



    Hojně rostoucí a v kuchyních zhusta frekventovaná je liška obecná. Výrazná houba, oblíbená pro charakteristickou chuť, kterou dodává pokrmům. Výborná je i ve směsi na smaženici, nebo naložená. Lišek je vícero druhů, ale jsou buď méně dobré, nebo tak zřídkavé, že na ně téměř nenarazíme. A když ano, jde o houby ohrožené a tedy chráněné. 



    Nastartovány jsou i další notoricky známé v kuchyních hojně využívané druhy. Kozák nebo křemenáč březový, a z jejich rodiny ještě křemenáč osikový. Houby úžasné už napohled, kdy hlavičky křemenáčů září ohnivou barvou, které vždy potěší houbařovo srdce. Sametový kozák na dlouhé noze pak upozorňuje na to, že brzy se objeví hřiby – královská třída českých lesů. Pevná struktura těchto hub je předurčuje především ke smažení, řízky z nich bývají znamenité. Jejich výrazná chuť dává možnost k různorodému použití, jako jsou například výborné omáčky, nebo neobvyklé guláše. Lahodné bývají a jistě se také neztratí sušené,  pro použití v době, kdy jejich sezona odezní. To bývá někdy na přelomu října a listopadu. Využít se dá ještě křemenáč krvavý, pokud ho objevíte. Další z téhle skupiny hub jsou však zpravidla vzácné a zapsané na seznamu ohrožených druhů. Jsou to - křemenáč borový, smrkový či velevzácný bělostný. To se týká i zřídka viděných druhů kozáků, topolového či bílého.
    Když už jsme u řízků, mimořádně dobré jsou z muchomůrky růžovky, masáka, chcete-li. Opravdu excelentní je však pro tuto úpravu vhodná pýchavka obrovská. Už jenom proto, že dorůstá hmotnosti i dvaceti kilogramů. Díky řízkům z ní, můžete nakrmit třeba celou svatbu. Na pýchavku si ale musíte chvíli počkat, objevuje se až na přelomu léta a podzimu.


     
    To už se v lesích objevují hřiby, naše asi nejoblíbenější houby. Známe je všichni, dubový, smrkový, žlutomasý – babka, dále strakoš a desítky dalších. Ale pozor, také nejedlé druhy žlučník, nebo satan! Hřiby se hodí pod maso, na omáčky se smetanou a nakládání. Díky výrazné ušlechtilé vůni jsou báječné i sušené. Dotvářejí typickou chuť tradičních českých polévek, bramboračky či kulajdy. Některé slouží dokonce k přípravě falešné dršťkovky. Vedle receptur české klasiky se kuchaři pouštějí do atraktivních kreací, kde houby nejen chutnají, ale i zdobí.
    Ještě jsou tu klouzky, ryzce, bedly atd. Jenom u nás je hub zaznamenáno na deset tisíc druhů! Co do rozsahu a používání patří naše česká kuchyně k těm, kde houby mají velice silnou pozici. 

     

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.