Co na velikonoční stůl? Úžasně křehkou jehněčí pečeni.

Co na velikonoční stůl? Úžasně křehkou jehněčí pečeni.

Send by e-mail
 • Boží hod velikonoční neboli neděle před pomlázkou je od nepaměti dnem hodování. Podle křesťanské tradice končí předchozí den, na Bílou sobotu, čtyřicet dní dlouhý půst.  O velikonoční neděli se pak na sváteční stůl dostává maso, mazance, vejce a další vydatné pokrmy. Kdo mohl, ten si v tento výjimečný den dopřál maso z beránka, který je pro křesťany symbolem čisté oběti a podobenstvím Vykupitele. 
  Půst coby doba odříkání a rozjímání není dnes úplně v kurzu, ale dobré jehněčí má v českých velikonočních svátcích stále své pevné místo. Zkuste si ho letos připravit velmi pomalým pečením podle našeho výjimečného receptu.
   

Jehněčí plec s rozmarýnovým výpekem

  postup

  • 1. Jehněčí plec vyndejte z lednice a počkejte, až získá pokojovou teplotu. Troubu předehřejte na 200 ºC. Většinu lístků rozmarýnu roztlučte v hmoždíři s mořskou solí. Pak ke směsi přidejte dva oloupané stroužky česneku a dál roztloukejte. Do rozmělněné hmoty vmíchejte dijonskou hořčici a dvě lžičky olivového oleje. 

   2. Ostrým nožem udělejte do masa několik zářezů. Plec opepřete a pořádně potřete rozdrcenou rozmarýnovou pastou – dejte si záležet v záhybech a také tam, kde jste maso nařízli. Pokud jste do pasty dali málo soli, můžete přisolit. 

   3. Oloupejte cibule a nakrájejte je na silnější kolečka. Vložte je do hlubšího pekáče, přidejte zbytek rozmarýnu a zbylé neoloupané stroužky česneku. Zastříkněte zeleninu balsamicovým octem a zalijte 2 dcl studené vody. Navrch položte maso a pečte odkryté 20 minut na 200 ºC.
    
   4. Vyjměte pekáč z trouby a přikryjte dvojitou vrstvou alobalu. Pak vložte pečeni zpátky do trouby, snižte teplotu na 160 ºC a nechte ji tam další čtyři hodiny nebo i déle – maso se musí v závěru pečení samo oddělovat od kosti.

   5. Upečenou plec vyjměte opatrně z pekáče, přemístěte do jiné nádoby a volně přikryjte fólií. Z vypečené šťávy seberte tuk, vysbírejte lístky rozmarýnu, vymačkejte česnek ze slupek a slupky odstraňte. Zahřejte pekáč na sporáku na střední teplotu, vmíchejte pomalu mouku a dvě minuty povařte. Přidejte 5 dcl horké vody a víno. Dobře zamíchejte, přiveďte k varu a snižte plamen. Pomalu vařte asi 15 minut, dokud není omáčka hustá a hladká. 

   6. Plec naporcujte na plátky, podávejte s cibulovo-rozmarýnovou omáčkou a bramborovou kaší. 

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  15 minut
  Doba vaření
  4 hodiny a 45 minut

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  • 2 kg jehněčí plece s kostí
   svazek čerstvého rozmarýnu
   1 palička česneku
   2 lžičky dijonské hořčice
   olivový olej
   6 červených cibulí
   4 polévkové lžíce balsamicového octa
   1 polévková lžíce hladké mouky
   1 dcl červeného vína

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.