Brambory patří k létu

Brambory patří k létu

Send by e-mail
 • Brambory se na českém stole poprvé objevily před 395 lety. Svým udiveným hostům je s máslem a cukrem naservíroval k večeři šlechtic Vilém Slavata.  Brambory si díky osvícené Marii Terezii, která je přikázala u nás pěstovat, brzy vydobyly svoji důležitou pozici v českém jídelníčku a je tomu tak vlastně dodnes.   Právě v horkých dnech by se na našich talířích měla objevovat lehká a hlavně jednoduchá jídla. Jedním z nejstarších oblíbených letních českých jídel jsou určitě brambory na loupačku. Nové brambory vařené ve slupce, třeba jen s máslem a česnekem, nebo s ochuceným tvarohem, jsou pochoutkou, za kterou se nemusí stydět ani restaurace vyšší gastronomie. Pojďme vrátit tuto pochoutku na jídelní lístky našich restaurací!

  Text: Maria Horníková
  Fota: archiv M. Horníkové a archiv M. Ballíka

Brambory na loupačku s bylinkovými tvarohypostup


 • Dobře omyté brambory uvaříme ve slupce do měkka, nakrojíme do kříže a do řezu vložíme kousek másla. Jeden tvaroh rozmícháme s trochou mléka do hladka, osolíme, opepříme, přidáme prolisovaný česnek, nasekanou petrželku a promícháme. Druhý tvaroh také rozmícháme s trochou mléka a ochutíme paprikou, solí, nasekaným libečkem, přidáme najemno nasekanou naťovou cibulku.
   
  Brambory servírujeme na talíři společně se dvěma miskami ochucených tvarohů.

Doba přípravy

Doba přípravy
-
Doba vaření
-

Počet porcí

4

Ingredience

 • 1000 g brambor,
  2 dl mléka,
  200 g másla,
  2x 250 g měkkého tvarohu,
  naťová cibulka,
  česnek,
  hladká petržel,
  libeček,
  pálivá paprika,
  pepř, sůl

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.