Běžná jídla Karlovy doby

Běžná jídla Karlovy doby

Send by e-mail
 • Maso
  Ve čtrnáctém století se veškeré maso upravovalo vařením ve vodě nebo rožněním. Případně se zkombinovaly oba způsoby přípravy – maso se nejprve uvařilo a pak ještě opeklo. Kromě klasické pečeně, ochucené nakyslými a silně kořeněnými omáčkami, se v bohatých kuchyních často připravovalo také maso sekané a drcené v hmoždíři. Spojovalo se vejci a silně kořenilo suchým kořením, cibulí a česnekem. Takto připravenou masovou směsí se plnilo chlebové těsto nebo vydlabané chleby a následně se vše zapeklo. K masu jedli Karlovi současníci vždy chléb, přílohy v dnešním smyslu středověk neznal. Běžné byly ale saláty ze spařené nebo vařené zeleniny, dochucené omáčkami na bázi octa nebo vína.

  Kořenící směs
  Dobová kuchařka uvádí typický mix cizokrajného koření, který se podle jejího autora „hodí pro všechny pokrmy“. Podobné směsi se v bohatých kuchyních hojně využívaly ke kořenění omáček servírovaných k masu nebo k ochucení polévek. Z dnešního pohledu jde o kombinaci spíše nezvyklou:
  Pro dvanáct osob použijeme 35 hřebíčků, 3 muškátové oříšky, 35 zrnek pepře, 12 plátků zázvoru, 6 plátků skořice, šafrán. Koření roztlučeme v hmoždíři těsně před použitím.

  Kaše
  Byla oblíbeným jídlem středověku a měla mnoho sladkých i slaných variací. Kaše se připravovaly hlavně z pšeničné a žitné mouky, krup, tvrdého chleba, hrachu a ovoce. Slavnostním jídlem, podávaným na svatbách, byla krupicová kaše slazená medem a sypaná skořicí.

  Hrachová kaše
  Hrách uvaříme do měkka a do hladka rozmícháme. Na nahřáté pánvi smícháme tuk, žloutky z natvrdo uvařených vajec, med, víno a ocet. Přidáme hladký hrách a okořeníme.
  Polévky
  Pro většinu středověkých lidí byla polévka hlavním pokrmem. Čím byla rodina chudší, tím častěji měla na stole polévku. V Karlově době se jedlo pouze dvakrát denně, kolem desáté dopoledne a potom večer. A bylo běžné, že k snídani i večeři byla polévka.

  Lidová polévka
  Dáme hrnec s vodou na oheň a přidáváme, co je. Pokud máme maso, uděláme z něj vývar. Můžeme přidat zelí a jakoukoli další zeleninu. Jestliže maso nemáme, jako základ polévky velmi dobře poslouží také vývar z hrachu.

  Hovězí vývar
  Pravý silný bujón se připravoval ve čtrnáctém století podobně jako dnes a v bohatých domech byl velmi oblíbený. Do misky se nejprve dal krajíček opečeného chleba, na který se vzápětí nalil vývar. Ze způsobu servírování vychází pojmenování „po-lévka“. Takto připravený pokrm byl ochucován česnekem a zelenou petrželkou (podobal se chutí dnešní česnečce).

  kde?

 • Česká republika

  kdy?

 • 15. 09. 2016

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.