5 zajímavostí o (kysaném) zelí

5 zajímavostí o (kysaném) zelí

Send by e-mail
 • Bez něj by námořníkům vypadaly zuby a česká gastronomie přišla o značné množství tradičních jídel. Je levné, běžné dostupné a hodně zdravé.  Udělejte si proto svoje vlastní a uvařte si z něj zelňačku nebo knedlo-zelo-vepřo.  Zelí se daří i v málo úrodných krajích, například v Krkonoších. Místní specialitou je takzvané vysoké zelí – červené, křehké a špičaté. Roste v okolí Vysokého nad Jizerou, hlavně v Roprachticích, a daří se mu jen v místech, kde fouká vítr a pomáhá rostlině pevně zatočit listy do výšky. Připravují z něj dobrotu zvanou zelníky.


   
  Kysané zelí je symbolem střední Evropy.  Američani dokonce přistěhovalcům z německých a rakouských zemí (tedy i Čechům) říkali Krauts a tak angličtina německý výraz sauerkraut převzala bez dlouhého hledání vlastního názvu.
   
  Naklepané zelné listy pomáhají při hojení hnisavých ran, různých ekzémů, vyrážek, akné a podobně. Vhodné nejsou jen na čerstvé rány. Naklepané a krátce na oleji osmažené listy zelí přikládali staří bylináři jako účinnou úlevu na bolavé revmatické svaly a klouby.
   
  Bez kysaného zelí by námořníkům vypadaly zuby, Čínané by bez něj nepostavili Velkou zeď a naše prababičky by v zimě zůstaly bez přísunu vitaminu C. Žvýkání kysaného zelí prý dokonce pomáhá i proti paradontóze.
   
  Tradičním pokrmem je česká zelňačka a její moravská obdoba kyselica. Velmi oblíbené knedlo – zelo - vepřo anebo segedínský guláš.  Do všech patří kysané zelí, proto doporučujeme mít v zásobě minimálně jednu sklenici vlastnoručně vyrobeného.
   
  Kysané zelí ve sklenici
   
  1 hlávka zelí
  sůl
  kmín
  cibule, strouhané jablko či křen, kopr či česnek podle chuti
   
  1. Zelí nakrouhejte, vložte do mísy, přidejte sůl a kmín, případně cibuli, jablka, křen, kopr či česnek. Mísu se zelím nechte přibližně 2 hodiny odstát a poté si připravte sklenice. Naplňte je zelím, udusujte ho  a zakryjte sklenice potravinářskou folií. Utěsněte gumičkou a skladujte na temném místě.

  2. Zhruba po jednom až dvou dnech se fólie nafoukne a později zase splaskne. V tu chvíli je proces kvašení u konce. Poté zelí uložte do lednice a nechte ještě další tři týdny zrát.

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.