5 tipů, jak odlehčit jídelníček

5 tipů, jak odlehčit jídelníček

Send by e-mail
  • Česká kuchyně stojí na omáčkách a knedlících, ale obsahuje spoustu opomíjených surovin, které se dají připravit na řadu chutných způsobů. Vybrali jsme pro vás pětici zdravých domácích surovin, které doporučujeme vyzkoušet.
     
    Jáhly & pohanka
    Jáhly jsou vyloupaná semínka prosa, obsahují spoustu vlákniny, jsou bohatá na zinek, železo, draslík a hořčík. Tyhle minerály jsou také v pohance. Víte odkud získala své jméno? Do Evropy ji z Asie (pochází z Himalájí) dovezli Tataři. Protože byli nevěřící, název pohanka byl na světě. Z českých talířů během 20. století téměř vymizela, tradiční recepty z ní zůstaly zachovány snad už jen na Valašsku, kde se dává do kontrabáše. Jídla z jáhel jsou v Česku obvyklejší – populární jsou zejména kaše, přidávají se ale také do polévek nebo se servírují jako příloha. Jáhly je před přípravou potřeba pořádně propláchnout a spařit horkou vodou – nejsou potom hořké. Pohanku se pro zvýraznění chuti doporučuje před přípravou nasucho opéct na pánvi.
     
    Sladkovodní ryby
    V českých řekách a rybnících žijí desítky druhů ryb. Nejpopulárnější je kapr, ovšem existuje celá řada mnohem chutnějších ryb - například candát nebo pstruh. Říká se, že ryba má plavat třikrát: ve vodě, v másle a ve víně. Pokud to s povánočním odlehčením myslíte vážně, doporučujeme s máslem šetřit a ryby upravovat v páře, pošírovat nebo péct v troubě. V každém případě je doprovoďte zeleninou nebo luštěninovou přílohou. Co byste řekli na candáta s červenou čočkou?
     
    Polévky
    Husté polévky nahradí oběd nebo večeři. Abyste se vyhnuli zahušťování moukou, vyzkoušejte krémové polévky – povařte dostatečné množství zeleniny (pórek, květák, brokolici, hrášek...) a 2 pokrájené brambory v 1 litru vývaru. Když zelenina a brambory změknou, polévku rozmixujte dohladka. Doplnit ji můžete nasucho opečenými kostičkami chleba. Pokud potřebujete zahustit bramboračku, zeleninové nebo luštěninové polévky, odeberte z hrnce trochu polévky a odebranou část rozmixujte a vlijte zpátky do hrnce. Obzvlášť teď v zimě přijde k chuti krkonošské kyselo – polévka z chlebového kvásku nabitá zdravím.
     178104941.jpg

    Kysané zelí
    Kysané zelí bývalo přes zimu jedním z mála zdrojů vitamínu C. A stačilo to! Kromě toho obsahuje minerály jako hořčík, železo, zinek a fosfor a jsou v něm probiotika – látky, které kromě jiného napomáhají trávení. Kysané zelí můžete podávat jen tak jako přílohu, nebo si z něj uvařit třeba polévku

    Sezónní zelenina
    Moc jí teď není, ale i z mrkve, celeru, petržele, pastináku, červené řepy, cibule, česneku a pórku se dá kouzlit. Zkuste zeleninu doplněnou bramborami pokrájet na kousky, rozložit na plech, pokapat olejem a upéct v troubě. Když tuhle lahůdku doplníte kozím sýrem, získáte zdravou a lahodnou večeři.

    postup

    Doba přípravy

    Doba přípravy
    -
    Doba vaření
    -

    Počet porcí

    -

    Ingredience

    Přihlásit k odběru newsletteru

    Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.