3 vánoční dezerty

3 vánoční dezerty

Send by e-mail
 • 3 vánoční dezerty
   
  Co budete podávat na Štědrý večer jako dezert? Vybrali jsme tři sladkosti, které mají české kořeny a skvěle doprovodí kapra s bramborovým salátem.

  Biskupský chlebíček
   
  Dřív patřil na každý štědrovečerní stůl, dnes už se na něj zapomíná. V třeném těstě se skrývají rozinky, kandované ovoce a oříšky, může být pocukrovaný, nebo politý čokoládou.

  Štrúdl
  Vedle tradičního jablečného štrúdlu a jeho variant můžete vyzkoušet hruškovou verzi, nebo závin s mákem. 

  Švestková omáčka
   
  V některých regionech se jí říká muzika. Její součástí se sušené ovoce, které se povaří ve vodě se kořením. Ve vyladěných verzích se objevují povidla, perníčky a oříšky. Podává se k vánočce, nebo jen tak se šlehačkou či vanilkovým krémem. A jak na ni?
   
  200 g sušených švestek (bez pecek)
  50 g rozinek
  100 ml tuzemského rumu
  50 g vlašských ořechů, nasekaných nahrubo
  50 g mandlí, oloupaných a rozpůlených
  strouhaná citronová kůra
  krupicový cukr na doslazení (asi 2 lžíce)
  špetka mleté skořice, hřebíček a badyán
  100 g rumových perníčků
   
  Rozinky zalijte rumem a nechte je macerovat. Perníčky rozmočte ve vodě. Sušené švestky v hrnci zalijte vodou tak, aby sahala aspoň dva prsty nad ně. Přidejte rozinky, ořechy, mandle, citronovou kůru, cukr a koření. Povařte asi čtvrt hodiny – tekutina by se měla skoro vyvařit a švestky by měly být měkké, ale ne rozvařené.
   
  Vymačkejte vodu z perníčků a přidejte je do omáčky, aby se zahustila. Hotovou omáčku můžete skladovat v zavařovací sklenici. Podávejte se šlehačkou.
   

  kde?

 • Česká republika

  kdy?

 • 16. 12. 2016

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.