10 zajímavostí o houbách

10 zajímavostí o houbách

Send by e-mail
 • Věděli jste, že za jeden den vyroste hřib asi o pět centimetrů? A že některé houby rostou v kruzích? 

  1)     Hřiby mají rády přívalové deště. Nejvíc rostou poté, když když teplé a suché počasí vystřídá liják a zase se oteplí.

  2)     Do lesa nemá smysl chodit hned po dešti, počkejte aspoň 10 dní.

  3)     Optimální teplota pro růst hřibů je 15 až 20 stupňů. Ideální podmínky pro houbaření nastávají tehdy, když jsou denní a noční teploty                    přibližně obdobné. 

  4)     Houbová sezona trvá od konce března – začíná šťavnatkou březnovou – a končí na začátku prosince, kdy je možné ještě najít hřiby. Nejvíc           hub obvykle roste na přelomu srpna a v září.

  5)     Podle statistik České zemědělské univerzity v Praze, nasbírá každá česká domácnost bezmála 6 kilo hub ročně.

  6)     Najdete-li v lese hříbek o velikosti 3 cm, schovejte si ho pod listí. Během 24 hodin vyroste asi o 5 cm.

  7)     Největší českou houbou je pýchavka – vatovec obrovský. Může v průměru dorůst až do jednoho metru a vážit i čtyři kila.

  8)     Podhoubí prorůstá v kruzích. Dokola prosto choďte zejména, když objevíte bedlu nebo žampion. Houby, které nikdo sebere, se rozpadnou a          poslouží jako hnojivo pro budoucí generaci hub.

  9)     Pevné a nečervivé houby vydrží v lednici i týden.

  10)   Některé druhy hub si žádají důkladnou tepelnou úpravu, například hřib kovář by se měl vařit aspoň 20 minut, aby vás z něj nebolelo břicho.

  kde?

 • Česká republika

  kdy?

 • 15. 09. 2016

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.